پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۵/۲۳/۲۰۱۸
اذان صبح:۰۳:۳۹:۲۵ - اذان ظهر:۱۲:۳۷:۳۱ - اذان مغرب:۲۰:۱۱:۰۷
بجنورد
۱۱° c

آیا تمایل دارید در کانال اترک نیوز عضو شوید؟

سرویس فرهنگی | کد خبر: ۱۵۳۱۹
تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۰۶/۱۲ - ساعت ۴:۲۹

ساخت اولین دوتار منبت کاری شده دنیا توسط هنرمند شیروانی + عکس

اولین دو تار منبت کاری شده دنیا توسط هنرمند ناشناخته شیروانی ساخته شد.
 ساخت اولین دوتار منبت کاری شده دنیا توسط هنرمند شیروانی + عکس,
 
به گزارش خبرنگار اترک از شیروان ؛ حمید رضا مبارکی ، منبت و معرق کار  شیروانی سازنده اولین دوتار دارای طرح منبت که برای اولین بار است در دنیا چنین کاری صورت می گیرد با پایگاه خبری تحلیلی شیروان به گفتگو نشسته است.
 
    اين گفتگو فرارويتان قرار دارد.
 
پایگاه خبری شیروان – خودتان را بیشتر معرفی کنید ؟
 
محمد رضا مبارکی هستم و در سال 1352 در شهر شیروان متولد شده ام  و تا کلاس سوم ابتدایی تحصیل نموده ام و بعد از آن در کارگاه نجاری پدرم مشغول به فعالیت شدم.
 
پایگاه خبری تحلیلی شیروان – از چه زمانی به هنر منبت و معرق کاری علاقمند شده اید و مشوق اصلی شما در این کار چه کسی بود ؟
 
اولین بار در کلاس سوم ابتدایی برای کاردستی یک گاری چوبی بسیار زیبا ساختم به طوری که معلم من از ساخت آن بسیار متعجب شد و چندین بار تاکید کرده بود که من آن را به تنهایی ساخته ام یا نه ؟ و در پایان کلاس نیز این کاردستی را به عنوان یادگاری نزد خود نگه داشت و پدر مرحومم و مادرم دو مشوق اصلی برای من و دیگر خواهران و برادارن من بوده اند .
 
پایگاه خبری تحلیلی شیروان – آیا منبت و معرق کاری کار سخت و دشواری است ؟
 
كار هنر، كار دل است. اگر شخصي كه وارد كار مي شود، آموزش هاي لازم  را در نزد استادان این هنر ببيند و مهارت كسب كند خود به خود شيفته  منبت و معرق کاری شده واز این هنر لذت بسیار  مي برد به طوی که اگر شخصی وارد این حرفه شود به خاطر علاقه شدیدی که به ان پیدا می کند جدا شدن از این هنر زیبا برایش بسیار سخت است.
 
پایگاه خبری شیروان - با توجه به اینکه مدت  زمان زیادی است که در این هنر مشغول به کار هستید از اینکه به سمت این هنر آمده اید پشیمان نیستید ؟ و از میزان در آمدی که در آن کسب می کنید رضایت دارید ؟
 
چون با علاقه و شناخت وارد این عرصه شده ام و در نزد پدر و مادرم هنر معرق و منبت کاری  را اموخته ام  هیچگاه از طی این مسیر  پشیمان نیسیتم .
 
البته  میزان درآمد در این کار با توجه به سختی های فراوانی که در آن وجود دارد کم می باشد هرچند خیلی از افراد به اشتباه تصور میکنندکه چون  هنرمندان منبت و معرق با مبالغ نسبتاً بالایی سر و کار دارند وضعیت اقتصادی خوبی دارنداما در واقع  بیشترین میزان سود کار در اختیار واسطه ها قرار میگیرد و نه هنرمندان این حرفه.  
 
پایگاه خبری شیروان – بفرمایید که چند نفر  را در کارگاه منبت کاری خود آموزش داده اید و تاکنون چند کار منبت و معرق انجام داده اید؟
 
به دلیل نبود فضای مناسب جهت آموزش علیرغم میل باطنی و مراجعات مکرر تا کنون نتوانسته ام هنرجویی را بپذیرم که نیازمند حمایت مسئولین میراث فرهنگی و گردشگری و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شیروان می باشد .
 
تا کنون نزدیک به هشتصد مجسمه چوبی با حدود 15 طرح مختلف با الگو برداری از تصاویر مجلات و سایت های گوناگون ساخته ام که اکثر کارهای بنده در شهرهای بجنورد ، مشهد و اصفهان ارائه و به فروش می رسد.
 
پایگاه خبری شیروان – برای بهبود وضعیت منب کاران و آموزش بهینه آن به علاقمندان این هنر چه باید کرد ؟
 
ابتدا ارائه تسهيلات و حمايت از هنرمندان این حرفه  .
 
دوم) ارتقاي سطح دانش و معلومات هنرمندان منبت و معرق کار.
 
سوم) برگزاری نمایشگاه های مرتبط با کار معرق و منبت در سطح شهرستان ، استان و کشور جهت شناساندن این هنر به عموم مردم .
 
پایگاه خبری شیروان – در کدام نمایشگاه های داخلی و خارجی شرکت کرده اید ؟
 
در اکثر نمایشگاه های معتبری که در داخل کشور برگزار می شد از قبیل مشهد ، تهران ، شیراز و نمایشگاه بین المللی اکو در بجنورد شرکت نموده ام که طرح های بنده  مورد استقبال اکثر بازدیدکنندگان قرار گرفته است  و در خارج کشور نیز قرار بود در یکی از نمایشگاه های کشور آلمان شرکت کنیم که متاسفانه این امر اتفاق نیافتاد.
 
پایگاه خبری شیروان –  ارزیابی شما از وضعیت منبت کاری در ایران چیست ؟
 
منبت و معرق کاری نشانه اي درخشان از هزاران نشانه كشور ماست كه هميشه در تمامي ادوار مايه فخر ايران و ايراني بوده است و ليكن در مسير پرتكاپوي اين هنر هميشه موانعي بوده كه با درايت هنرمندان جهشي در مسير صورت گرفته و سبب رشد مجدد هنر منبت و معرق در ایران شده است.
 
اين در حالي است كه هنر منبت و معرق کاری، مسير فراموشي را در بين خانواده ها طي مي كند!
 
پایگاه خبری شیروان – در ارتباط با دوتار منبت کاری شده که توسط شما برای اولین بار در دنیا ساخته شده  است توضیحاتی بفرمایید؟
 
با توجه به اینکه دوتار از سازهای قدیمی و اصیل ایرانی بوده و هنرمندان بسیار بزرگی در این عرصه در طول تاریخ ایران فعالیت نموده اند و به منظور ادای دین به این هنرمندان بزرگ سعی نموده ام کاری را  انجام دهم که مکمل نواهای زیبای دوتار ایرانی باشد و به همین منظور از سال 1390 تحقیقاتی را در خصوص طرح های مختلف دو تار انجام داده ام و متوجه شده ام که تا کنون دو تاری با طرح منبت ساخته نشده است و به همین خاطر به هنر ساخت دوتار را با هنر منبت تلفیق نموده و اولین دوتار منبت کاری شده با طرح گوزن را ساختم که با استقبال بسیار هنرمندان بزرگ دوتار شیروانی مواجه گشت .
 
پایگاه خبری شیروان –  آیا از این طرح فقط یک مدل ساخته اید؟
 
در حال ساخت دوتارهای منبت کاری شده با طرح های مختلف جهت ارائه به هنرمندان عزیز دو تار کشور می باشم تا اینکه بتوانیم هنر دوتار ایرانی را همزمان با هنر منبت به دنیا معرفی نمائیم.
 
پایگاه خبری شیروان – در پایان اگر صحبت خاصی دارید بفرمائید ؟
 
در پایان از مسئولین شهرستان شیروان درخواست می نمایم که با حمایت های خود از هنر منبت و معرق زمینه رشد و توسعه هر چه بیشتر این هنر را در شهرستان فراهم آورده و با برگزاری نمایشگاه های مختلف هنر هنرمندان شیروانی در عرصه های مختلف را معرفی و ارائه نماید .
 
 
 
 
 
 
http://upload7.ir/images/27993379800121682569.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
اشتراک گذاری :

با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک