جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۵/۲۴/۲۰۱۸
اذان صبح:۰۳:۲۸:۰۸ - اذان ظهر:۱۲:۴۲:۲۸ - اذان مغرب:۲۰:۲۶:۵۵
بجنورد
۱۴° c

آیا تمایل دارید در کانال اترک نیوز عضو شوید؟

سرویس علمی و فناوری | کد خبر: ۱۹۷۶۸۳۶
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۹/۲۲ - ساعت ۱۳:۵۱
اختصاصی فارس/

رونمایی از گنبد حرم مطهر علوی در سالروز میلاد نبی اکرم(ص)

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات از اتمام عملیات مرمت خشت‌های مطلای گنبد حرم مطهر علوی به‌ دست متخصصان ایرانی خبر داد و گفت: در سالروز میلاد پر برکت نبی اکرم(ص) و امام جعفر صادق (ع) این گنبد منور با حضور مقامات ایرانی و عراقی رونمایی خواهد شد.

حسن پلارک در گفت وگو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری فارس گفت: با اتمام عملیات مرمت، طلاکاری و نصب خشت‌های تاریخی حرم مطهر علوی، روز گذشته داربست‌های بسته شده در اطراف گنبد پس از حدود یکسال باز شد.

وی یکی از ویژگی‌های گنبد حرم مطهر علوی را ارزش تاریخی آن اعلام کرد و افزود: گنبد و خشت‌های مسی آن که با روکش طلا آبکاری شده‌اند از آثار ارزشمند هنر و معماری ایرانی و اسلامی با قدمتی در حدود 3 قرن محسوب می‌شود.

 

 

 

پلارک تصریح کرد: با گذشت قرن‌ها از ساخت این گنبد، ورقه‌های مسی خشت‌ها و روکش طلای آنها براساس عوامل مختلف دچار فرسایش و تخریب شده بود از این رو تولیت حرم مطهر علوی مسئولیت پروژه ترمیم خشت‌ها را به ستاد بازسازی عتبات عالیات سپرد.

وی در تشریح مراحل انجام این پروژه گفت: در مرحله نخست، خشت از دیواری گنبد جدا و گچ و رسوبات قدیمی از پشت آن زدوده و لبه‌های آسیب دیده خشت ترمیم ‌شد.

پلارک اظهار داشت: در مرحله دوم، خشت‌ها با مواد شوینده ویژه‌ شستشو داده شد و در مرحله سوم، به شیوه الکتریکی و توسط کارشناسان با تجربه، طلاکاری شد.

 

 

وی تصریح کرد: در مرحله چهارم و پایانی نیز، عملیات نصب خشت‌ها با دقت در حد میلیمتر و با استفاده از ابزار مهندسی مانند پرگار گنبد، با دقت انجام شد.

به گفته وی، در این روش، روی خشت‌ها با طلایی به قطر 17میکرون پوشانده شد که افزون بر زیبایی و جلای گنبد، باعث افزایش مقاومت خشت‌ها در برابر گرما و سرما می‌شود.

پلارک گفت: یکی دیگر از اقداماتی که طی اجرای این پروژه صورت گرفت: بازسازی تاج تاریخی گنبد و نصب مجدد آن بود. این پنجه و خورشیدی با الگو قرار گرفتن از عکسی قدیمی توسط مهندسان ستاد بازسازی عتبات طراحی و در تهران ساخته شد.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات اظهار کرد: این تاج طلایی که از نمادهای بجا مانده از عصر نادرشاه می‌باشد، شامل یک دست به نشانه‌ پنج تن آل عبا و چهارده شعاع نور به نشانه‌ چهارده معصوم(ع) است. در کف این دست آیه مبارکه «یدالله فوق ایدیهم» نیز حک شده است.

کار ساخت گنبد حرم مطهر حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) از سوى شاه عباس صفوى و با مهندسی و معماری مرحوم شیخ بهایی صورت گرفت که در سال ١٠٣٨ به پایان رسید.

این گنبد با کاشی کاری فیروزه اى زیبایی در دوران خود یکى از زیباترین اثرها و هنرهاى اسلامى بشمار می‌آمده است.اقدامات پایانی ساخت گنبد را شاه صفى انجام داد اما با روى کار آمدن نادر شاه، تصمیم به پوشش طلاى گنبد گرفت.

سند تاریخی این اقدام بر روی گلدانی گنبد حرم مطهر به‌صورت حک شده، باقیست. طی این پروژه حدود 10هزار خشت گنبد ترمیم شد.

انتهای پیام/

اشتراک گذاری :
برچسب ها:

با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک