جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۵/۲۴/۲۰۱۸
اذان صبح:۰۳:۲۸:۰۸ - اذان ظهر:۱۲:۴۲:۲۸ - اذان مغرب:۲۰:۲۶:۵۵
بجنورد
۱۴° c

آیا تمایل دارید در کانال اترک نیوز عضو شوید؟

سرویس علمی و فناوری | کد خبر: ۲۷۷۹۶۱۲
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۱۰/۱۳ - ساعت ۱۳:۱۲
دانشجوی رشته مکانیزاسیون دانشکده کشاورزی مانه وسملقان:

به حضور با لباس بومی و محلی در دانشگاه افتخار میکنم/ حفظ اصالت افتخاری بزرگ است

سعید روان بخش اهل شهرستان سرخس روستای شوریجه علیا دانشجوی رشته مکانیزاسیون دانشکده کشاورزی مانه وسملقان در مقطع کاردانی با لباس بلوچی و محلی در دانشکده و بازار حاضر می شود و این لباس و اصالتش را افتخاری بزرگ می داند
به حضور با لباس بومی و محلی در دانشگاه افتخار میکنم/ حفظ اصالت افتخاری بزرگ است ,لباس+بومی و محلی+ دانشجو+آشخانه

به گزارش پایگاه خبری آشخانه این روزها الگوهای لباس‌هایی که در بازار شهرمان عرضه می‌شود از لباس‌های اصیل با پوشش اسلامی فاصله گرفته و به‌عنوان الگویی بیگانه بر سر در مغازه‌ها آویزان است و این‌گونه عرصه برای یکه‌تازی مدهایی غربی باز می‌ماند.

سیعد روان بخش در گفتگو با خبرنگار ما گفت: امروزه حتی در روستاها و مناطق دور دست نیز به راحتی می توان جای پای لباس های غربی را دید لباس هایی که با ذائقه و فرهنگ اصیل اسلامی و ایرانی قرن ها فاصله دارند و این واقعیت تلخی است که روز به روز مثل خوره به جان فرهنگ بومی و محلی مناطق مختلف کشور افتاده و نمی توان به راحتی آن را انکار کرد و از کنارش گذشت.

وی افزود: من دوست دارم فرهنگ و اصالتم را حفظ کنم و لباس محلی سرخس را به مردم این شهرستان بشناسانم و حفظ فرهنگ و اصالتم را افتخاری بزرگ میدانم .

وی تصریح کرد: نوع پوشش هر انسانی نشان فرهنگ، شخصیت، مذهب و ملیت اوست. ثبات و اصالت پوشش فرد نشانه‌ای از استحکام و توانایی درونی و روحی اوست و نوع پوشش هر فردی، نشانی از جهان درون او و معرف اصالت شخصیتش قلمداد می شود.

روان بخش افزود: هر چند در عمل هیچ‌چیز آسان تر از تقلید از لباس دیگران نیست اما تغییر لباس همواره پیامد تغییر یک فرهنگ است و انسان تا با فرهنگ خود وداع نکند، نمی تواند با لباس خود وداع کند و تا فرهنگ یک قوم را نپذیرد، لباس آنان را به تن نمی کند.

وی مهم‌ترین دلیل گمنام ماندن لباس‌های بومی و محلی را عدم فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی برای ترویج آن دانست و افزود: تاکنون لباس‌های اصیل و بومی کشورمان به نحوی مطلوب برای نسل جدید معرفی نشده است.

وی گفت: در سراسر کشور الگوها و ارزش‌های بومی و اسلامی وجود دارد که پایبندی به آن از وظایف هر ایرانی محسوب می‌شود و سزاوار است در ترویج آن تلاش شود.
 

انتهای پیام/

 

اشتراک گذاری :
برچسب ها:

با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک