چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ - ۹/۲۹/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۰۹:۳۱ - اذان ظهر:۱۱:۳۰:۵۰ - اذان مغرب:۱۷:۴۵:۱۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۷۸۳۸۳۰
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۱۲/۲۴ - ساعت ۵:۲۱

آجیل‌فروشی‌ها، نماد اقتصاد مقاومتی در شهرستان فاروج

راه فاروج-شهرستان فاروج به‌عنوان پایتخت آجیل کشور شهری است همیشه بیدار و هرساله بسیاری از مسافران در این شهر توقف کرده و نسبت به خرید این تنقلات سالم اقدام می‌کنند. آجیل‌فروشی‌هایی که نماد اقتصاد مقاومتی در شهرستان هستند و اجناسی می‌فروشند که بیشترش تولید داخل است.

به گزارش عصر اترک به نقل از  راه فاروج؛ کمتر مسافری است که از فاروج گذر کرده باشد ولی مقداری از این آجیل‌ها را نخریده باشد. مخصوصاً این روزها که برای خرید عید دیگر بازار این صنف باید پررونق و داغ باشد ولی به گفته بسیاری از مغازه‌داران سال گذشته بسیار کم‌درآمد بوده و رکود شدیدی در بازار آن‌ها حکم‌فرماست.

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار شهرستان فاروج با اشاره به کم شدن فروش این صنف افزود: منبع درآمد اصلی آجیل‌فروشی‌های شهرستان مسافران هستند که بیشترین خرید را از این صنف دارند. متأسفانه با رکود شدیدی که در بازار کشور حاکم است مردم قدرت خریدشان بسیار پایین آمده و این صنف هم چون جزو تنقلات بوده و از مایحتاج ضروری زندگی محسوب نمی‌شود میزان فروشش به طرز قابل‌توجهی نسبت به چند سال پیش افت داشته است.

 

مجید حسین پور که خود از سال 1379 در این صنف مشغول آجیل‌فروشی است در ادامه افزود: در حال حاضر 84 واحد آجیل‌فروشی در فاروج مشغول فعالیت هستند که همه نوع آجیل، خشکبار و سوغات را به مشتریان ارائه می‌دهند.

اما زمانی این موضوع جالب‌تر می‌شود که از منبع تهیه اجناس این واحدهای صنفی می‌پرسیم. اکثر این واحدها به این امر اعتراف کرده‌اند که جز چند قلم که تعدادشان به انگشتان یکدست نمی‌رسد تمامی اجناس دیگر تولید داخل بوده و از محصولات داخلی استفاده می‌شود.

طی مصاحبه با چند واحد صنفی متوجه شدیم که شهرستان فاروج منبع بسیاری از این تولیدات است. به‌عنوان‌مثال گردو، بادام، انواع کشک و فرآورده لبنی، چند مدل تخمه آفتابگردان و ژاپنی کشمش و زعفران و بخشی از پسته بازار همه از محصولات باغات و روستاها و عشایر فاروج هستند که توسط خود صاحبان مغازه‌ها خریداری‌شده و پس از فرآوری به فروش می‌رسد.

حسین پور رئیس صنف آجیل خشکبار در این رابطه عنوان داشت: پسته‌ای که در فاروج کشت می‌شود به‌مراتب کیفیت بهتر و خوشمزه‌تر است و بسیاری از پسته موجود در بازار از تولیدات خود شهرستان تامین شده است. همچنین زعفران فاروج به دلیل کیفیتی که دارد همیشه مورد استقبال قرارگرفته است و ما نیز مدت 5 سال است که تمام نیاز واحدها را از تولیدات خود شهرستان تامین می‌کنیم.

 

میزان واردات اما در این واحدها بسیار اندک است. سرپرست یکی از این واحدها گفت: قبلاً اقلام وارداتی زیادی در بازار بود، گردو، بادام، بادام‌زمینی، بادام‌هندی، تخمه کانادایی و... اقلامی بود که از کشورهای کانادا، شیلی، چین، ترکیه، هند و ... وارد می‌شد ولی الآن چند سال است که رفته‌رفته این واردات کم شده و امروز تنها چند قلم وارداتی داریم.

وی علت اصلی کم شدن واردات را کشت و تولید داخلی و حمایت از بخش داخلی دانسته و افزود: برای مثال تخمه کانادایی الآن در اطراف تبریز و بادام‌زمینی در رشت و مینودشت کشت می‌شود و نیاز ما را تامین می‌کند. گردو و بادام نیز از باغات خود شهرستان فاروج و معدود کمبودهای آن نیز از شهرستان‌های هم‌جوار تهیه می‌شود. خوشبختانه با کشت محصولات در داخل و حمایت از بخش کشاورزی دیگر نیاز به واردات این محصولات نیست.

حمایت از تولیدات داخلی علت کمتر شدن واردات و رونق اقتصادی روستا و شهر است.

 

علی‌اکبر عابد زاده که آغاز فعالیت خود را از سال 1379 می‌داند وضعیت این صنف درگذشته را بسیار خوب توصیف کرده و افزود: بازار امسال برخلاف سال‌های گذشته متأسفانه در شرایط خوبی بسر نمی‌برد، وضع اقتصادی و قدرت خرید مردم بسیار کم شده از طرفی جنس‌ها هم در مقایسه با گذشته بسیار گران شده است. ما چندین سال پیش برای مثال تخمه‌ژاپنی را 1800 تومان میفروختیم که الآن به 20 هزار تومان رسیده است و این در شرایطی است که امسال اجناس ارزان‌تر شده‌اند اما قدرت خرید مردم بسیار کمتر شده است.

وی 90 درصد از اجناس خود را تولید داخل دانسته و افزود: بیشتر اجناس ما در داخل خود فاروج تولید می‌شود و محصول فاروج است برای بقیه نیاز خود را از شهرهای مشهد، تبریز، کرمان و ... تامین می‌کنیم.

اما مسئله اصلی آن چند جنس وارداتی است که رئیس اتحادیه این صنف می‌گوید: بادام‌هندی و چلغوز تنها محصولاتی است که به‌صورت کامل وارداتی است و از کشور هند و افغانستان وارد می‌شود. علت آن‌هم این است که این اقلام در ایران کشت نمی‌شود و در دسترس نیست به همین خاطر وارد می‌شود. البته با کاهش وارداتی که امسال داشته‌ایم قیمت این محصولات نیز بسیار بالاتر رفته است که همین امر باعث شده تا این محصول از آجیل‌فروشی‌های شهرستان رفته‌رفته کم شده و حذف شود. در حال حاضر اگر به واحدهای صنفی مراجعه کنید تنها تعداد معدودی این اجناس رادارند که آن‌هم خریدهای قبلی آنان است.

یکی از مسافران که در حال خرید بود گفت: به خاطر سفر به مشهد و زیارت زیاد از فاروج می‌گذریم و این آجیل‌فروشی‌ها نمای خوبی به شهر داده و جلب‌توجه می‌کند؛ و در این گذرها چند باری خرید کرده‌ام. کیفیت آجیل ارائه‌شده خوب است و از آن راضی هستیم. ازلحاظ قیمتی نیز با شهرهای خودمان تفاوت چندانی ندارد و قیمتش در بعضی از اجناس مناسب‌تر است.

مسافر دیگری نیز اظهار داشت: ازلحاظ اخلاقی آجیل‌فروشان فاروج بسیار خوش‌برخورد هستند ولی کیفیت آجیل آن‌ها در مغازه‌های مختلف متفاوت است. ازلحاظ قیمتی نیز نسبت به قیمت دیگر شهرها مناسب بوده و از خرید در فاروج راضی هستم.

فاروج، شهری که همیشه بیدار است و نمی‌خوابد و آجیل‌فروشی‌هایی که 24 ساعت شبانه‌روز و تمام‌روزهای سال باز بوده و مسافران می‌توانند خرید داشته باشند. آجیل‌فروشی‌هایی که به‌راستی اقتصاد مقاومتی را در اقدام کرده و در عمل نشان داده‌اند که می‌توانیم هر چیزی را در داخل کشور خود تولید کنیم. هرچند اوضاع معیشتی مردم در وضع مناسبی به سر نمی‌برد و از قدرت خرید آن‌ها کم است که این موضوع تأثیر مستقیم بر این صنف گذاشته است اما آن‌ها خود قدم برداشته با تهیه تمام نیازمندی‌های خود از داخل شهرستان و نهایتاً داخل کشور گامی برای اقتصاد مقاومتی و بهتر شدن وضعیت مردم برداشته‌اند. چه خانواده‌ها که در روستاهای دورافتاده شهرستان محصولاتی مثل گردو، بادام، آلوچه، کشک و ... را تولید می‌کردند ولی به دلیل نداشتن بازار مصرف و عدم فروش و کسب درآمد مجبور به کوچ به شهر شده‌اند ولی با این حرکت که شایسته قدردانی است بسیاری از این روستاییان به کار خود دلگرم شده و چرخ تولید را می‌گردانند

پایان خبر/.77

 
خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک