دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۹/۲۰/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۵۹:۱۴ - اذان ظهر:۱۲:۳۴:۳۸ - اذان مغرب:۱۹:۰۲:۱۲

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۲۷۸۶۳۸۱
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۲/۱۹ - ساعت ۲:۳۳
در گفتگو با دامداران جاجرمی مطرح شد؛

دامداری های جاجرم درگیر مشکلات/ تولید دیگر به صرفه نیست

واحدهای گاوداری شهرستان جاجرم این روزها با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کنند که در صورت عدم چاره‌اندیشی به موقع باید منتظر ورشکستگی و یا تعطیلی این واحدها بود.
دامداری های جاجرم درگیر مشکلات/ تولید دیگر به صرفه نیست,

به گزارش عصر اترک به نقل از  پایگاه خبری جاجرم، صنعت دامداری از مشاغل پرخطری است که حوادث همیشه در کمین نشسته آن هر لحظه می‌تواند تمام داشته‌های یک دامدار را از بین ببرد. اما امروز فعالان این عرصه علاوه بر حوادث غیر قابل پیش‌بینی شده با مشکلات متعددی همچون بدهی معوقه بانکی، سود جریمه دیرکرد تسهیلات بانکی، ارزان بودن قیمت شیر، گران بودن علوفه‌ و خوراک دام دست و پنجه نرم می‌کنند. از طرف دولت برای حل مشکلات دامداران و کشاورزان سایت بهین یاب راه اندازی شد تا دامداران و کشاورزانی که به بانک ها بدهی دارند بتوانند دوباره برای راه اندازی واحد تولیدی خود بدون هیچگونه استعلام از بانک ها تسهیلات دریافت کنند.

اما از طرف بانک عامل شرایطی اعلام کردند که تولیدکنندگان به ندرت توانستند از هفت خوان عبور کنند و تسهیلات را دریافت کنند.

محمد تقی گرایلو یکی از دامداران و کشاورزان شهرستان جاجرم در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: تسهیلات جهاد سازندگی جاجرم در سال 95به ما اعلام کردند که در سایت بهین یاب ثبت نام کنید ،حدود ده الی پانزده نفر ثبت نام کردیم و جهاد کشاورزی بجنورد ما را به بانک کشاورزی جاجرم معرفی کردند.

وی با بیان اینکه  در تاریخ 95/6/25 به بانک کشاورزی جاجرم معرفی شدیم ابراز داشت: بانک کشاورزی جاجرم پرونده ها را بهانه های مختلف پس دادند هنوز به هیچ کدام از دامداران وامی تعلق نگرفته و وقتی برای اعتراض به بانک رفتیم بهانه آوردند که شما مراجعه نکرده اید برای کارهایتان درصورتی که ما مرتب به بانک رفت و آمد می کردیم.

وی افزود: با توجه به اینکه بانک کشاورزی جاجرم باید از تولید حمایت کنند اما متاسفانه حمایتی از دامداران و کشاورزان نکردند.

محمد رضا گرایلو یکی دیگر از دامداران شهرستان جاجرم ضمن بیان این مشکلات، علت رد پرونده ها توسط بانک را گفت و ابراز داشت: بهانه بانک کشاورزی این بود که شما باید وثیقه ی مورد نیاز را به بانک ارائه بدهید و وثیقه های ما را درست به یک سوم قیمت ارزیابی کردند و می گویند ارزش زمین های شما پایین است و شرایط تخصیص وام را ندارید.

وی افزود: ما تولید کننده ها به شدت به مشکل خوردیم و با این وضع نابه سامان، تولید به صرفه نیست و بنده حاضرم قسمتی از ملک خود را بفروشم چون بانک ها از ما حمایت نمی کنند.

گرایلو ابراز داشت:  بانک کشاورزی تولید کنندگان را اذیت می کند و تا به امروز فقط به یک نفر در محمد آباد وام داده است.

 

رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان جاجرم اظهار داشت: سامانه بهین یاب در دولت با بررسی هایی که انجام داد متوجه شد که بعضی از بنگاه های تولیدی یا نیمه فعال اند یا غیر فعال و به دلیل اینکه بعضی از صاحبان بنگاه های تولیدی به بانک ها بدهکار بودند نمیتوانستند دوباره وام بگیرند به همین خاطر دچار رکود شده بودند، افرادی که دراین سایت ثبت نام کنند استعلام عدم بدهی ندارند و می توانند با وجود بدهی به بانک مجدد وام بگیرند درشهرستان جاجرم دوازده پرونده به استان فرستادیم و آنها را به بانک کشاورزی جاجرم ارجاع دادند.

حمید نامور حمزانلویی گفت: یکی یا دو مورد موفق به گرفتن وام شدند و دیگر بنگاه های تولیدی و کسانی که در سایت بهین یاب ثبت نام کردند نتوانستند شرایط گرفتن وام را مهیا کنند.

وی گفت: متاسفانه در شهرستان جاجرم قیمت املاک پایین است و بانک کشاورزی قیمت گذاری بر زمین را به قیمت روز نمی گذارد بلکه بر اساس میزان تولیدات و ارزش افزوده ای است که ایجاد می شود.

نامور با بیان اینکه جلسات زیادی با فرماندار و استاندار در این مورد برگزار کردیم ابراز داشت: پروانده ها دوباره به استان عودت داده شد و آنها هم به بانک کشاورزی معرفی کردند اما متاسفانه بازهم کشاورزان و دامداران نتوانستند شرایطی که مد نظر بانک کشاورزی هست را فراهم کنند.

وی ابراز داشت: قیمت نهاده ها نسبت به درآمد دارمداری ها بالاتر است و برای اینکه یک دامداری غیر فعال و یا نیمه فعال را فعال شود بالای 200 میلیون اعتبار می خواهد.

 

پایان خبر

 

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک