چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۶/۲۰/۲۰۱۸
اذان صبح:۰۳:۲۷:۵۶ - اذان ظهر:۱۲:۴۲:۱۵ - اذان مغرب:۲۰:۲۶:۴۱
بجنورد
۲۵° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس ورزشی | کد خبر: ۲۷۹۴۶۵۴
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۶/۲۲ - ساعت ۱۱:۴
مصاحبه با قربان مهجوری از برترین های کاراته کشور:

همه اعضای خانواده ام از فعالین کاراته کشوری هستند/در دوران دفاع مقدس مبارزه تن به تن آموزش می دادم

قربان مهجوری(زاده 1336 روستای رسالت مانه و سملقان)استاد تمام عیار کاراته که در سه سبک کاراته مقام های کشوری دارد، همه 6 فرزند و همسرش از کاراته کاران مطرح کشوری هستند که به اردوهای تیم ملی کشور نیز راه یافته اند، او معتقد است که بنیانگذار کاراته در شمال خراسان است و اکنون با 60 سال سن دانشجوی کارشناسی ارشد است مهجوری از بی توجهی به ورزش گلایه دارد و انتظارش توجه بیشتر به قشر ورزشکار است.
همه اعضای خانواده ام از فعالین کاراته کشوری هستند/در دوران دفاع مقدس مبارزه تن به تن آموزش می دادم ,

به گزارش عصر اترک، در پی درخشش قربان مهجوری استاد تمام عیار کاراته در مسابقات ورزشی کاراته کشوری در استان ارومیه، پایگاه خبری آشخانه، مصاحبه ای اختصاصی با استاد مهجوری جهت آشنایی بهتر جوانان علاقمند به این رشته انجام داده است.

لطفا خودتان را معرفی بفرمائید:

قربان مهجوری 60 ساله هستم، سال 1336 در روستای رسالت بخش سملقان متولد شدم. اکنون ساکن آشخانه هستم و بیش از 40 سال در زمینه مربی و تحصیل کاراته فعالیت مداوم دارم و در رشته ی کارشناسی ارشد تربیت بدنی در دانشگاه آزاد بجنورد دانشجو هستم.

در چه سطحی از رشته رزمی کاراته فعالیت می کنید و در زمینه مربی گری و داوری چه حکم هایی دارید:

در حال حاضر در سه سَبک کاراته فعالیت می کنم، دان 6 شوتوکان JKA ، دان 5 شوتوکان SKA و دان 6 کاراته شی تو ریو که کمتر استادی در کشور به چند سبک مهارت و فعالیت می کند.

در زمینه مربی گری و داوری در جهان 4 سطح وجود دارد، ایران، بین المللی، آسیایی و جهانی، که من در درجه مربی گری و داوری به سطح 4 بین المللی ارتقاء یافتم.

طی حضور فعال در این دوره 40 ساله، برترین حکم و مقام قهرمانی شما چه بوده:

در مسابقات قهرمانی کاراته در رشته کاتا انفرادی و تیم ملی پیشکسوتان کشوری در سال 1381 به میزبانی استان فارس، مقام اول را کسب کردم که برای مسابقات جهانی به کشور آلمان اعزام شدم.

دیگر مقام هایی که در سطوح مختلف کشوری کسب کرده اید را نام ببرید:

ارتقاء به درجه 4 بین الملی داوری در سمینار داوری جام وحدت و دوستی ارومیه در مرداد 96

مقام سوم مسابقات کاراته کشوری در بخش کاتا به میزبانی کرمان در سال 92

مقام سوم کاتای تیمی کشوری به میزبانی استان کردستان در سال 91

مقام فنی ترین در مسابقات کاراته قهرمانی کارگران کشور به میزبانی اصفهان در سال 95

مقام سوم کاتا مسابقات قهرمانی پیشکسوتان کشور در سال 92

مقام دوم در دومین دوره مسابقات بین المللی شوتوکان جام صنعت به میزبانی اردبیل در سال 2006

مقام اول مسابقات استانی خراسان شمالی به میزبان اسفراین در سال 84

مقام دوم مسابقات قهرمانی کاراته کشور به میزبانی اصفهان در سال 80

 

از فعالیت خانواده تان در رشته رزمی کاراته بگوئید:

من صاحب 4 فرزند پسر و 2 دختر هستم که همه ی فرزندانم به همراه همسرم از فعالین رشته کاراته در کشور هستند. تمام فرزندانم به عضویت در تیم ملی کشوری نیز راه یافته اند و همسرم نیز کمربند مشکی رشته کاراته را دارد.

 فعالیت های فرزندانتان در این رشته بیشتر معرفی کنید:

محمد مهجوری متولد 1358 دان 5 شوتوکان JKA

علی مهجوری متولد 1362 دان 3 شوتوکان کاراته

جعفر مهجوری متولد 1367 دان 3 شوتوکان کاراته

وحید مهجوری متولد 1370 دان 3 شوتوکان کاراته

سمیه مهجوری متولد 1363 دان 5 شوتوکان کاراته و 11 دوره مقام اول مسابقات کشوری کسب کرده است.

آزاده مهجوری متولد 1365 دان 4 شوتوکان کاراته و 3 دوره مقام اول مسابقات کشوری کسب کرده است.

چطور شد که به ورزش های رزمی علاقمند شدید:

از عوامل علاقه ی من به ورزش رزمی، مشاهده فیلم های سینمایی رزمی در دوران نوجوانی بود. من کاراته را از سن 15 سالگی در سال های 1350 به دلیل علاقه فراوان، فراگرفتم. من و برادرم در همین سال ها برای امرار معاش به شهر تهران عزیمت کردیم و علاوه بر کار، در کلاس های کاراته و کشتی نیز شرکت می کردیم.

سال 1354 نیز همزمان با خدمت سربازی، نیروهایی را که به لحاظ استیل بدنی، جسمی، هوش و فکری استعداد رزمی کار بودن داشتند را سوا می کردند و دوره های آموزشی رنجر، جودو، کاراته و تکاوری را در پادگان نظامی لویزان تهران به مدت 4 ماه برای ما برگزار نمودند، این دوره آموزشی بزرگترین جهش زندگی من بود که بعد از خدمت سربازی به صورت تخصصی به فعالیت های رزمی کاراته و تدریس و آموزش پرداختم.

باشگاه رزمی تربیت که زیر نظر شماست چند سال سابقه دارد:

سال 1359 کلاس های آموزشی کاراته را در آشخانه تاسیس کردم و می توانم اظهار کنم که بنیانگذار کاراته در شمال خراسان شمالی بنده هستم.

در دوران دفاع مقدس از این حرفه چه استفاده هایی نمودید و در جبهه چه فعالیت هایی می کردید:

بنده قبل از اعزام به جبهه، در شهر آشخانه، رزمنده های اعزامی را جهت شرکت در جنگ به مدت 3 ماه، ورزش رزمی و دفاع شخصی آموزش می دادم و نیروها هر 3ماه اعزام می شدند. خودم نیز 3 ماه در جبهه حضور داشتم و در آن جا نیز برای رزمندگان کلاس های دفاع شخصی برای جنگ های تن به تن برگزار می کردم.

 

چه شاخصه هایی سبب پیشرفت شما در زندگی شده اند:

من در طول روز علاوه بر اینکه برای امرار معاش خانواده ام به شغل صنعتگری و جوشکاری مشغولم، به آموزش و تحصیل کاراته و نیز درمقطع کارشناسی ارشد تربیت بدنی می پردازم و همزمان در چند حوزه فعالیت می کنم. پشتکار، سخت کوشی، اعتماد به نفس و توکل بر خداوند را از عوامل سبب موفقیت و پیشرفت در همه ی ابعاد زندگی ام می دانم.

ورزش در نوجوانان، جوانان و جامعه چه تاثیری می گذارد:

جامعه به ویژه با فراگرفتن ورزش و فعالیت در زمینه های ورزشی، انرژی خود را در راه مثبت و سازنده صرف می کنند که علاوه بر خودسازی روح و جسم، به عزت و اعتماد به نفس، پشتکار و اراده ی آن ها کمک می کند. در غیر این صورت از عوامل اصلی افزایش بیکاری و ناهنجاری های اجتماعی، به بطالت گذراندن اوقات زندگی و استفاده ی سوء و نابجا از فضاهای مجازی ناسالم است.

اداره ورزش و جوانان شهرستان مانه و سملقان از هیئت کاراته حمایت می کند:

از زمانی که آقای یونس کریمان به ریاست اداره منصوب شده اند با حمایت های روحی و روانی و مادی و معنوی ایشان، انسجام ویژه ای به هیئات ورزشی شهرستان بخشیده است. از آن جا که یونس کریمان از جودوکاران نامی استان و قهرمان آسیایی نیز بوده توجه قابل تحسینی را نسبت به اقشار ورزشکار داشته است که لازم می دانم از ایشان تقدیر و تشکر نمایم.

آیا مسئولین و ادارات مربوطه در مسابقات حمایت های مادی به فعالیت های شما می کنند:

خیر، حمایت های مسئولین کمتر شده، سال های اخیر برای اعزام کاراته کاران شهرستان به مسابقات، آن ها از نبود بودجه صحبت به میان می آوردند، ورزشکاران نیز به ناچار و از روی عشق و علاقه با هزینه ی خودشان تیم را به مسابقات اعزام می کردند.

رشته کاراته چه ویژگی هایی دارد:

از آن جا که ورزش کاراته قانونمند است، شیوه درست زندگی کردن را به ورزشکار می آموزد و از دلایل آن علمی بودن، قانون مند بودن و سخت کوش بودن را القاء می کند و درنتیجه آدمی را در برابر سختی های زندگی مقاوم و آستانه تحمل را بالا می برد. از همین روست که سبب شده در زندگی چند کار را باهم پیش ببرم از نتایج ورزش بوده.

توصیه و سخن پایانی:

جوانان ورزش را سرلوحه زندگی خود قرار دهند، اغلب دلیل ناامیدی و بی رغبتی و کاهش امید به زندگی در جوانان، دوری از ورزش است. ورزش خیلی از افکار و احساسات منفی را می زداید و امید به زندگی و افکار مثبت را جایگزین در روح آدمی می کند. ورزش سبب دوری از اعتیاد، فساد، بی رغبتی و بیکاری شده و موجبات شادابی، نشاط، امید به زندگی و در نهایت کیفیت زندگی را ارتقاء می بخشد.

از مسئولین نیز تقاضا دارم از ورزشکاران حمایت های مادی و معنوی کنند، از ورزشکاران مطرح و نامی در ادارات بکار گیری نمایند، اهدای زمین و امکانات برای احداث و توسعه ورزشگاه ها، حمایت ویژه از ورزشکارانی که صاحب مقام های کشوری و بین المللی اند تا به ورزش دلگرم شوند در غیر این صورت ورزشکاران و کسانی که علاقمندند از حوزه ورزشی دوری می کنند.

انتهای خبر / فیروزبخت

 

 

 

 

انتهای پیام/ فیروز بخت

 

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک