سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۳/۱۹/۲۰۱۹
اذان صبح:۰۴:۲۰:۱۶ - اذان ظهر:۱۱:۴۸:۳۱ - اذان مغرب:۱۸:۰۹:۳۰
بجنورد
۱° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس گفتگو | کد خبر: ۲۷۹۶۱۷۹
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۸/۲۵ - ساعت ۳:۴۴
دکترا ی زلزله شناسی در گفتگو با عصر اترک:

زلزله کرمانشاه ربطی به هارپ ندارد/ گسل های خراسان تحت تاثیر زلزله اخیر قرار نگرفت

دکترای زلزله شناسی با اشاره به وقوع زلزله 7.3 ریشتری در کرمانشاه گفت: وقوع این زلزله هیچ ارتباطی با پدیده هارپ ندارد.
زلزله کرمانشاه ربطی به هارپ ندارد/ گسل های خراسان تحت تاثیر زلزله اخیر قرار نگرفت,

محمدرضا حاتمی، عضو هیات علمی دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار عصر اترک با تاکید بر اینکه بحث هارپ هیچ ارتباطی با زلزله شناسی  ندارد، اظهارکرد: هارپ برنامه پژوهشی یونسفری، پروژه جنگ ستارگان است که توسط آمریکائیها در آلاسکا انجام می شود.

 

حاتمی با تاکید بر اینکه ربط دادن زلزله به پروژه هارپ، کاملا غیر علمی و ساخته و پرداخته ذهن افرادی است که سواد علمی زلزله شناسی ندارند، افزود: انرژی که باعث فعال شدن یک گسل می شود، نمی تواند از یک پدیده الکترو مغناطیسی خارج از جو زمين ایجاد شود.

 

وی با بیان اینکه هارپ مطالعاتی است که در بالای جو انجام می شود، گفت:انرژی هایی که از داخل زمین توسط زلزله آزاد می شود قابل مقایسه با سایر انرژی ها نیست و این ها از دو نوع منشأ مختلف هستند.

 

این عضو هیات علمی دانشگاه تهران ارتباط دادن زلزله با هارپ را  در حقیقت فرافکنی و فرار از پذیرش مسئولیت  کم کاری در ساخت و سازها و مقاوم سازی ها دانست.

 

حاتمی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به اینکه آیا زلزله کرمانشاه تاثیری بر گسل های منطقه خراسان داشته است ؟، گفت: رژیم تکتونیکی در هر منطقه نسبت به مناطق دیگر متفاوت است و تاثیری بر همدیگر ندارد.

 

این کارشناس زلزله افزود:  زلزله کرمانشاه در منطقه زاگرس واقع شده و با رژیم تکتونیکی منطقه البرز و كپه داغ که خراسان شمالی در آن قرار دارد متفاوت است.

 

حاتمی ادامه داد: تعداد بسیار زیادی گسل در کشور و حتی در منطقه زاگرس وجود دارد که فعال نشده است و هر کدام از گسل ها گسترده وسعیی را در بر می گیرد و ربطی به همدیگر ندارد.

 

وی با بیان اینکه انباشته شدن انرژی در گسل ها منجر به زمین لرزه می شود، اظهارکرد: انرژی این گسل تخلیه شده و اثری بر گسل های دیگر  بخصوص فواصل دور را ندارد .

 

این زلزله شناس در پاسخ به اینکه چرا این زلزله در این گستره وسیع احساس شده است، گفت: زلزله ها به ساختارهای زمین شناسی منطقه بستگی دارند و زلزله ای که چند روز گذشته در غرب کشور اتفاق افتاد در نقطه مرز بین ایران و عراق به وقوع پیوست و حتی در ساختمان های مرتفع تهران که  در حدود 700 کیلومتر از نقطه وقوع زلزله فاصله دارد احساس شد بنابرین انتظار می رود با همین فاصله در غرب، جنوب و شمال کانون زلزله احساس شود، بنابراین احساس شدن آن در بحرین و کویت هم دور از انتظار نبود.

 

وی افزود: همچنین انرژی زلزله ای با قدرت 7.3 درجه در مقیاس ریشتر انرژی کمی نیست و وقتی در مورد یک زلزله صحبت می کنیم با هر يك درجه که به بزرگی زلزله افزوده می شود انرژی ایجاد شده بیش از 30 برابر می شود بنابراین انتظار می رود گستره وسیع جفرافیایی را در بر بگیرد.

 

این عضو هیات علمی دانشگاه تهران با رد ادعای افزایش تعداد زلزله ها در کشور گفت: هیچ جایی از خاک ایران مصون از زلزله نیست بطوری که در ماه چیزی حدود هزار زمین لرزه در ایران ثبت می شود و هرچقدر تعداد ایستگاه های لرزه نگاری افزایش پیدا می کند امكان ثبت زمین لرزه محلي و كوچك نیز افزایش می یابد.

 

حاتمی با بیان اینکه هر ایرانی در طول عمر خود 10 تا 15 زلزله مخرب را تجربه می کند، گفت: وقوع زلزله های مخرب با توجه به وضعیت تکتونیکی کشور اتفاق غیرقابل انتظاری نیست اما آنچه که جای تاسف دارد این است که علارقم اینکه پدیده زلزله شناخته شده و معرفی هم شده است اما وجدان کاری در ایران ترک برداشته و آن طور که باید و شاید به ساخت و سازها نظارت نمی شود و سبب می شود ترک زلزله خودش را نشان دهد.

 

وی تصریح کرد: تا زمانی که زلزله را به عنوان یک پدیده طبیعی قبول نکنیم و پیشگیری های لازم را انجام ندهیم، باید با وقوع یک زمین لرزه با قدرت بیش از 5 ریشتر شاهد تخریب ها و خسارات جانی و مالی در روستاها و شهرهای کشور باشیم.

 

این دکتری زلزله شناسی گفت: باید این موضوع که ایران در کمربند زلزه قرار دارد را بپذیریم و ساخت و سازها را مقاوم کنیم و با محاسبات دقیق تر و صرف مصالح مرغوب تر و با وجدان کاری جلوی خسارت های حاصل از این پدیده طبیعی را بگیریم.

 

حاتمی با تاکید بر اینکه زلزله قابل پیش بینی نیست، گفت: افراد زیادی در طول سالیان وجود داشته اند که با استفاده از نا آگاهی و سادگی مردم ادعای پیش بینی زلزله کرده اند که تمام آن ها کذب است.

 

وی اضافه کرد: هیچ زلزله شناسی در دنیا ادعای پیش بینی زلزله را ندارند و کسانی که چنین ادعایی دارند، شناختی از پدیده زلزله ندارند و اطلاعی  هم از دانش زلزله شناسی ندارند.

 

وی ادامه داد: البته زلزله شناس هایی هستند که در این مسیر تحقیقات علمی انجام می دهند اما تا زمانی که نتایج آزمایشات به جواب نزدیک به صد درصد نرسد نمی توانیم آن را به شکل قانون در بیاوریم و ادعایی داشته باشیم.

 

رئیس سابق مرکز پیش نشانگرهای موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران گفت: کسی که چنین ادعایی دارد باید مطالعاتش را به صورت معادلات ریاضی بنویسید و منتشر كند اگر كسي چنین ادعايي دارد می توانند با مراجعه به مرکز ژئو فیزیک دانشگاه تهران اطلاعات خود را مطرح کند تا مورد داوري و نقد قرار بگيرد.

 

حاتمی تاکید کرد: متاسفانه به دلیل نداشتن اطلاعات و علم كافي نسبت به پدیده زلزله چنین ادعاهایی از طرف مردم نيز گاهي پذیرفته می شود و در حالیکه تاکنون محاسبات نتوانسته بصورت دقيق و بدون خطا  عمق  زمین لرزه را مشخص نمايد و هنوز این عمق تا5 کیلومتر احتمال براورد مي شود و هنوز علم بشر در این موارد ناقص است چطور می توان زمان وقوع آن را پیش بینی کرد.

 

این استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه زلزله دشمن ما نیست، تصریح کرد: دشمن ما جهالت و نادانی ماست چراکه چه بخواهیم و چه نخواهیم در محدوده جغرافیایی قرار داریم که باید زلزله را با توجه به موقعیت تکتونیکی زمین جزو جدایی ناپذیر جامعه خودمان بدانیم  بنابراین برای مقابله باید ساخت و سازها را مقاوم کنیم.

 

وی گفت: هر تعداد ایستگاه های لرزه نگاری در کشور ایحاد شود در ابتدا به علم زلزله شناسی در تمامي دنیا کمک شده و همچنین باعث شناخت بيشتر از گسل های منطقه و قرار دادن اطلاعات آن در اختیار نهادهای مرتبط با ایمنی می شود.

 

حاتمی با بیان اینکه تاکنون چیزی حدود 120 تا 130 ایستگاه لرزه نگاری در کشور ایجاد شده در حالی که طبق برنامه مقرر شده بود  400 ایستگاه ایجاد شود، گفت:  قطعا کشور و دولت هر چقدر در مورد مسائل علمی سرمایه گذاری کند ضرر نکرده و به نفع حال و آیندگان است.

 

وی حمایت از پایان نامه های دکتری در خصوص زلزله را یکی از مواردی دانست که می شود برای آن سرمایه گذاری کرد که تاکنون در کشور كمتر اتفاق افتاده است.

 

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک