پنج شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰/۱/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۱۱:۲۱ - اذان ظهر:۱۱:۳۰:۱۱ - اذان مغرب:۱۷:۴۲:۱۲

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۷۹۷۹۰۵
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۹/۲۸ - ساعت ۳:۳۳
​روایتی از پیشه ای قدیمی در جرگلان مانده در سنت ها،

چرخش صنعت روغن کشی "جرگلان" با آسیاب سنتی " مراد قلی" + تصاویر

 حالا دیگر کمتر جایی را می توان یافت که بتوان ردی از "روغن گیری از کنجد" به شیوه سنتی پیدا کرد، صنعتی  که روزی در جرگلان رونق فراوانی داشت، اما حالا تنها مرادقلی و نوه اش طاهر این صنعت را حفظ کرده اند.
چرخش صنعت روغن کشی

به گزارش عصر اترک، تا همین چند سال پیش در تمام روستاهای بخش جرگلان از توابع خراسان شمالی این روغن گیری سنتی از کنجد بازار داغی داشت ولی این صنعت بدون اینکه حتی به عنوان میراثی ناملموس ثبت شود در حال نابودی است.

 

در میان کارخانجات بزرگ و کوچک روغن، پیرمرد سالخورده راز و جرگلانی و نوه اش در روستای گرکز هنوز به روش سنتی از كنجد روغن می گیرند و تولیداتشان را به بجنورد، گرگان، گنبد، مشهد و تهران هم ارسال می‌ کنند.

 

همه‌چیز درون خانه‌ای کاه‌گلی و چوبی انجام می‌شود؛ کارگاهی ۳ در ۳ متری، که خانواده‌ای پرجمعیت نان‌شان از آن درمی‌آید.

 

"مراد قلی رحیمی"  و "طاهر" در این کارگاه با استفاده از چند تکه چوب و سنگ، و با بستن یک اسب به این تکه چوب‌ها و سنگ‌ها، روغن خالص كنجد را به روش قرن‌ها قبل می گیرند؛ به روشی کاملا سنتی، كه همین هم باعث شهرت‌شان شده است.

 

پدربزرگ سال‌خورده و جوانی که در این کارگاه مشغول هستند، هر روز ساعت ها اسب اصیل ترکمن  را دور سنگ كه به آن جواز مي‌گويند، می چرخانند تا کنجدها له شده و روغن آن خارج شود.

 

هربار ۸ و نيم كيلو كنجد به اين روش در جواز(آسیاب) تبديل به يک كيلو روغن می‌شود و هر روز هم فقط مي‌توانند كار ۵ مشتری را راه بياندازند.

 

"مراد قلی"،  پیرمرد سالخوره که دیگر توان انجام این کار را ندارد و با نشستن درگوشه ای از کارگاه پسر جوان خود " طاهر" را راهنمایی می کند تا روغن گنجد ناب را دست مردم دهد .

 

اين‌جا آخرين كارگاه جوازكشی در كل اين منطقه است. متاسفانه این شغل قدیمی و سخت، با وجود اینكه در حال محو شدن كامل است، به‌عنوان میراث فرهنگی ناملموس ثبت نشده است.

 

جوازکشی و گرفتن روغن گنجد بعد از برداشت محصول گنجد از اواخر تابستان و اوایل پاییز در منطقه جرگلان شروع شده و تا آخر سال هر روز انجام می شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

خبرنگار : صاحب جمال رحیمی

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک