چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ - ۹/۲۲/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۰۳:۰۲ - اذان ظهر:۱۱:۳۳:۱۳ - اذان مغرب:۱۷:۵۵:۵۹

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۷۹۸۳۲۵
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۰۷ - ساعت ۱:۰
پس از انتشار گزارش عصر اترک،

"اسب عصاری" ، جرگلان در آستانه ثبت ملی قرار گرفت

گزارش " عصر اترک" از شیوه سنتی روغن گیری از کنجد در جرگلان ، سنت قدیمی "جواز" یا " اسب عصاری" را در آستانه ثبت ملی قرار داده است.

به گزارش عصر اترک، پس از انتشار گزارش ، " چرخش صنعت روغن کشی جرگلان با آسیاب سنتی  مراد قلی + تصاویر" ، کارشناسان میراث فرهنگی دو بازدید کارشناسی از مهارت سنتی یاد شده داشته اند و پرونده  ثبت این مهارت به عنوان میراث ناملموس تهیه شده است که در صورت تایید در فهرست میراث ناملموس کشور ثبت خواهد شد.

 

در همین رابطه مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان رازوجرگلان در گفتگو با خبرنگار عصر اترک گفت: اسب عصاری یا جواز همان شیوه سنتی روغن گیری کنجد است که همچنان در شهرستان رازوجرگلان فعال است.

 

قاسم بهادری با بیان اینکه در این شیوه سنتی از نیروی اسب جهت روغن گیری کنجد استفاده می‌شود، اظهارکرد: کارگاه های اسب عصاری از جاذبه‌های گردشگری شهرستان رازوجرگلان به شمار می‌رود.

 

 وی افزود:  در حال حاضر تعداد دو کارگاه فعال در بخش جرگلان روستاهای «یکه‌سعود بالا» و «گرکز» به مدیریت آقایان رشته‌دراز و رحیمی وجود دارد.

 

بهادری ادامه داد: بازدید کارشناسی از مهارت سنتی یاد شده، طی دو مرحله توسط کارشناسان میراث‌فرهنگی صورت پذیرفته و پرونده آن تهیه شده است که در صورت تایید در فهرست میراث ناملموس کشور ثبت خواهد شد.

 

انتهای پیام/

 

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک