سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸ - ۷/۱۶/۲۰۱۹
اذان صبح:۰۳:۵۲:۰۸ - اذان ظهر:۱۲:۴۷:۰۹ - اذان مغرب:۲۰:۱۸:۳۶
بجنورد
۲۱° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس علمی و فناوری | کد خبر: ۲۸۰۱۷۵۱
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۱۵ - ساعت ۱۵:۲۴

کشت ۱۴ هزار اصله نهال طی هفته منابع طبیعی در فاروج

فاروج من-رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیز داری شهرستان فاروج از کشت 14 هزار اصله نهال طی هفته منابع طبیعی در نقاط مختلف شهرستان خبر داد.

امیر بتویی در گفتگو با خبرنگار فاروج من گفت: به مناسبت فرا رسیدن هفته منابع طبیعی و روز درخت‌کاری در سال جاری در حدود 14 هزار اصله نهال صنوبر، کاج، سرو، افرا، زبان گنجشک و ... را طی هفته منابع طبیعی در سطح شهرستان و بین مردم به صورت رایگان توزیع خواهیم کرد.

بتویی ادامه داد: این نهال‌ها با توجه به شرایط و اکولوژی منطقه این نهال‌ها توزیع خواهد شد به این صورت که در مناطق پرآب و جایی که بخواهند زراعت چوب انجام دهند نهال‌های صنوبر ارائه شده و مناطقی که از لحاظ آبی با مشکلاتی روبرو هستند درختان مقاوم‌تری ارائه خواهد شد.

وی گفت: در 15 اسفند روز درخت‌کاری را با کاشت 100 اصله نهال در محل شهرداری و 300 اصله نهال به گرامیداشت 300 شهید شهرستان در تونل سبز شهر کشت 14 هزار نهال را آغاز کردیم.

آبیاری بهینه با استفاده از تجارب باستان.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیز داری شهرستان فاروج به کاهش بارندگی و خشکسالی در کل منطقه اشاره کرده و گفت: با توجه به کم آبی پیشرو آبیاری کوزه‌ای را در پیش گرفته‌ایم که از تجارب باستانی ایرانیان است و امروزه بیشتر در کویر لوت و اردکان یزد انجام می‌گیرد.

وی افزود: کوزه به دلیل تراوشی که به سمت بیرون دارد و آب را به صورت خیلی کم در اختیار گیاه قرار می‌دهد مورد استفاده قرار گرفته و کوزه‌هایی با حجم 12 لیتر می‌توانند حتی تا یک ماه نیاز آبی یک نهال را برآورده کند، با این روش از لحاظ بهره‌وری آب بسیار بالا و اتلاف آب نیز خیلی کم است.

وی ادامه داد: در سال جاری تعاملات زیادی با ادارات مختلف، مخصوصاً آموزش و پرورش داشته و جلسات مختلفی برگزار کرده‌ایم، در این هفته طی اعزام کارشناسان را به کلیه مدارس خواهیم داشت تا کشت نهال را به دانش آموزان آموزش داده و فرهنگ سازی نیز پیرامون اهمیت منابع طبیعی و احیاسازی آن داشته باشیم.

امیر بتویی به برگزاری نخستین جشنواره درخت و زندگی در شهرستان فاروج اشاره کرده و گفت: این جشنواره در روز 20 اسفند برگزار شده با هدف فرهنگ سازی و نهادینه کردن فرهنگ درست استفاده از کاغذ برگزار خواهد شد که در استان خراسان شمالی نخستین و در کشور دومین جشنواره با چنینی رویکرد و هدفی است.

بتویی در ادامه افزود: این جشنواره با مشارکت آموزش و پرورش، محیط زیست و شهرداری برگزار شده و چیزی در حدود 1500 کیسه زباله بین دانش آموزان مدارس توزیع شده است و با جدا سازی زباله‌های کاغذی خود و تحویل در روز جشنواره بازیافت کاغذ را فرا بگیرند.

 وی در پایان خاطر نشان کرد: با افزایش کارخانه‌ها، آلاینده‌ها و کاهش پوشش گیاهی متأسفانه کاهش اکسیژن را داریم، درخت کاری و توسعه فضای سبز و همچنین توسعه جنگل‌های دست کاشت ما می‌تواند بهترین راهکار برای پاکیزگی و سلامت هوا و مقابله با ریز گردها باشد.

 

انتهای پیام. /

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com

برچسب ها:

با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک