سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸ - ۷/۱۶/۲۰۱۹
اذان صبح:۰۳:۴۵:۲۵ - اذان ظهر:۱۲:۴۶:۴۴ - اذان مغرب:۲۰:۲۲:۳۳
بجنورد
۲۱° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس علمی و فناوری | کد خبر: ۲۸۰۱۹۲۵
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۱۹ - ساعت ۹:۴۹

تحویل یک بهله سارگپه توسط شهروند وظیفه شناس فاروجی

فاروج من-رئیس اداره محیط زیست شهرستان فاروج از تحویل یک بهله سارگپه توسط شهروند وظیفه شناس فاروجی به این اداره خبر داد.

علی فرجی در گفتگو با خبرنگار فاروج من گفت: شهروند وظیفه شناس فاروج یک بهله سارگپه مصدوم را به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان فاروج تحویل داد.

فرجی ادامه داد: سارگپه پرنده‌ای شکاری کوچک‌تر از عقاب با جثه‌ای متوسط و تو پُر بوده و رنگ پر و بال بسیار متنوعی دارد. این پرنده از خانواده قوشیان بوده و قلمرو طلب و تک همسر است یعنی تا آخر عمر با همسرش می‌ماند. خصیصه‌ای که در سایر پرندگان شکاری بچشم نمی‌خورد.

وی افزود: سارگپه معمولی در نواحی جنگلی با درخت‌های پراکنده، کوهپایه‌های دور دست، کشتزارها و نواحی پر درخت، روی صخره‌های ساحلی، درخت‌ها و زمین‌های ناهموار آشیانه می‌سازد. شهرستان فاروج نیز به دلیل وجود ارتفاعات و صخره‌های بلند و وجود دشت‌های هموار مکان مناسبی برای زادآوری و شکار این حیوان فراهم نموده است.

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان فاروج گفت: این پرنده نقش بسیار موثری در کاهش تعداد جوندگان داشته و نقش بسیار مهمی در توازن چرخه طبیعت دارد. همچنین بومی خراسان شمالی بوده و زمستان‌ها در مناطق هموار فاروج نسبتاً فراوان دیده شود.

وی در ادامه افزود: سارگپه در حال حاضر پرنده‌ای کمیاب است و در این ناحیه بسیار به ندرت به چشم می‌خوردس این پرنده جزو پرنده‌های حمایت شده بوده و برنامه حفاظتی آن در دست تدوین است.

فرجی در پایان خاطرنشان کرد: این شهروند وظیفه شناس در حالی این پرنده را به حفاظت محیط زیست تحویل داد که دم و قسمتی از بال‌های آن قیچی شده است اما کارشناسان حفاظت محیط زیست اظهار امیدواری کردند که تا دو ماه آینده این پرنده باشکوه توانائی پرواز بدست بیاورد.

 

انتهای پیام. /

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com

برچسب ها:

با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک