دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲/۱۰/۲۰۱۸
اذان صبح:۰۵:۱۲:۲۴ - اذان ظهر:۱۱:۳۳:۲۶ - اذان مغرب:۱۶:۴۳:۱۹
بجنورد
۲° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۱۳۳۵۳
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۶/۲۱ - ساعت ۱۶:۳۳
در جلسه دفاع رساله دکتری عنوان شد

شناسایی ۳۰ روند اصلی موثر بر آینده خبر صدا و سیما در ۵ سال آینده

جلسه دفاع از پایان‌نامه هادی البرزی به راهنمایی اکبر نصراللهي و مشاوره علي اکبر فرهنگي و مهدخت بروجردی انجام شد، در این پایان‌نامه برای کشف ذهنيت عوامل توليد خبر صداوسيما در مورد تغيير ماهيت مخاطب، از روش کيو و برای کشف آینده‌های پیشرو خبر رسانه ملی، از روش دلفي استفاده شده است.
شناسایی 30 روند اصلي موثر بر آينده خبر صدا و سیما در 5 سال آينده,

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، هادی البرزی از پایان‌نامه خود با عنوان «آینده پژوهی خبر با توجه به تغییر ماهیت مخاطب به کاربر» دفاع کرد.

جلسه دفاع از پایان‌نامه البرزی در سالن آمفی تئاتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد  علوم و تحقیقات برگزار شد.

در این تحقیق که  به راهنمایی اکبر نصراللهی و  مشاوره علی اکبر فرهنگی و مهدخت بروجردی انجام شد، برای کشف ذهنیت عوامل تولید خبر صداوسیما در مورد  تغییر ماهیت مخاطب، از روش کیو و برای  کشف آینده‌های پیشرو خبر رسانه ملی، از روش دلفی استفاده شده است.

نتایج  تحقیق به روش کیو نشان داده است سه ذهنیت کاربرمحور، مخاطب محور و مخابرمحور در خصوص تغییر ماهیت مخاطب وجود دارد.

 در ذهنیت اول ( کاربرمحور) موضوع تولیدکنندگی مخاطب، پویا و گزینشگر شدن مخاطب و دسترسی مخاطب به خبر در هر کجا و هر زمان به خبر در بالاترین سطح موافقت قرار دارد. در این ذهنیت به موضوع تغییر ذائقه مخاطب خبر و نیازهای خبری توجه شده است. با توجه به نظریه ارتباطات خودگزین می‌توان این ذهنیت را این­گونه تحلیل کرد که مخاطب قدرتمند شده است و ویژگی تولیدکنندگی و منتشرکنندگی را علاوه بر مصرف خبر کسب کرده است. این ذهنیت سرعت شبکه‌های اجتماعی را نسبت به دقت و صحت خبری آن‌ها ترجیح می‌دهد

در ذهنیت دوم موضوع دقت وصحت خبری و ترجیح آن بر سرعت خبری رسانه­های اجتماعی بالاترین سطح موافقت را داراست. در این ذهنیت مصرف‌کننده بودن مخاطب مطرح است و مخاطب به عنوان دریافت‌کننده­ای  مطرح می‌شود که به بخش‌های خبری وفادار و به آن وابسته  است.

در ذهنیت سوم که مخابرمحور نام‌گذاری شده است که موضوع سرعت خبری اهمیت بالایی دارد و افراد دارای این ذهنیت در خصوص مخاطب معتقدند که رقابت خبری بر سر ثانیه و دقیقه است. این گروه معتقدند که مخاطب در حال حاضر بیشتر منتشر کننده اطلاعات است و قدرت انتشاردهندگی مخاطب مهم‌تر از تولیدکنندگی خبر است.

به نوعی افراد دارای ذهنیت مخابر محور با بخشی از نظریه خودگزین که به خودانتشاری می‌پردازد بیشتر از خود تولیدکنندگی توافق دارد.

افراد معتقد به مخابرمحور بودن ویژگی فورواردکنندگی اخبار را موضوعی می‌دانند که باعث شده است تا مخابرها خود دروازه بانی خبر را انجام دهند و اقدام به انتشار اطلاعات نمایند. افراد دارای این ذهنیت معتقدند که مخاطب خواستار ارائه مداوم اطلاعات است؛ بنابراین مخابرها وابستگی به دریافت اطلاعات به رسانه خاص ندارد و اصل سرعت است که حرف اصلی را می­زند و نمی‌توان صحت و دقت خبری را ارجح بر سرعت دانست.  

به طور کلی این سه ذهنیت با هم مشابهت­‌ها و افتراق­‌هایی دارند. ذهنیت مخاطب محور به طور کلی مخاطب را دارای یک کارکرد مصرف‌­کنندگی خبر تلقی می‌کند، ذهنیت مخابرمحور مخاطب را دارای دو کارکرد مصرف کنندگی و منتشرکنندگی خبر توصیف می‌کند و ذهنیت کاربر محور سه کارکرد داشته و علاوه بر دو کارکرد مصرف­کنندگی و منتشرکنندگی خبر، مخاطب را دارای کارکرد مهمتر تولیدکنندگی خبر نیز می­داند.

به نظر می‌­رسد که شباهت هر سه این ذهنیت­ها با یکدیگر در مصرف­کنندگی خبر است، اما افتراق‌های ذهنیت مخاطب­محور با مخابرمحور در منفعل و فعال دیدن مخاطب است، مخابرمحورها بر خلاف مخاطب محورها مخاطب را فعال دانسته که می‌­تواند خبرهای خود را انتخاب، دروازه­بانی و حتی و برای دیگران ارسال کند.

ذهنیت کاربر محور، اما به کلی معتقد است که ماهیت مخاطب عوض شده و به کاربر تغییر کرده است.

برای پاسخ به سوال‌­های مربوط به شناسایی آینده­های محتمل و مطلوب خبر رسانه ملی با توجه به تغییر ماهیت مخاطب به کاربر نتایج روش دلفی در سه مرحله اجرا شد نتایج به دست آمده از بخش اول تحقیق به کارشناسان تحقیق  در مورد نگاه عوامل تولید به ماهیت مخاطب در مرحله اول دلفی 30 روند اصلی موثر بر آینده خبر در 5 سال آینده شناسایی شد. روندهای شناسایی شده با توجه به نظر کارشناسان در سه حوزه تغییرات فناوری، تغییرات مخاطب و تغییرات محتوای خبر دسته­بندی شدند و در مرحله دوم روش دلفی اهمیت و عدم قطعیت روندها با توجه به امتیازات خبرگان تحقیق محاسبه شد.

مهم­ترین روندهای حوزه مخاطب در چهار روند کلیدی تعامل کاربران با شیوه‌های نوین، ذائقه‌­سنجی مخاطب با شیوه‌های نوین، محدود نبودن مخاطب به اخبار رسانه‌­های سنتی و تغییر یافتن نحوه انتشار خبر و نقش مخاطب در توزیع و انتشار خبر از نظرخبرگان تحقیق مدنظر قرار گرفته شده است.

 به نظر می‌­رسد در اکوسیستم جدید خبر مطابق نظریه ارتباط خود انگیز دیگر کاربران مخاطبان سابق نیستند و قدرت تعامل، تولید، توزیع اخبار را به دست آورده­‌اند و مصرف خبری تقاضا محور شده است.

چهار روندحوزه محتوای خبر نیز در بحث‌های انتشار خبر و سپس صحه گذاشتن بر خبر،  توجه به فراخبر( تحلیل و تفسیر) در رسانه‌­های سنتی  به خاطر رونق گرفتن خبرهای کوتاه و ساندویچی،تأثیر اخبار پربازدید و پر کلیک بر دروازه‌­بانی خبر و صحت و دقت پایین خبری شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی نیز بررسی شده است.

این روندهای کلیدی در حوزه محتوا نشان می‌دهد که فوری بودن و ارزان بودن تولید خبر قالب و محتوای خبری را تغییر داده است و با فراگیر شدن فناوری اطلاعات و ارتباطات بسیاری از محدودیت‌­ها از  بین رفته و اطلاعات و اخبار در کوتاهترین زمان ممکن دریافت، پردازش و منتشر می‌شود.

امکان اخبار، شایعات و ابهامات در اکوسیستم جدید وجود دارد که فضای وقوع آن بیشتر در رسانه‌های جایگزین و شبکه‌های اجتماعی است.

در مرحله سوم دلفی که هدفش طراحی سناریوهای محتمل و مطلوب خبر رسانه ملی است؛ پس از شناسایی روندها  با استفاده از نظرات خبرگان در مورد تأثیر روندهای هر پیشران بر پیشران دیگر ماتریس اثرات متقابل ترسیم شد و در نهایت، در نرم‌افزار سناریو ویزارد وارد شد.

 با استفاده از تحلیل تکنیک تاثیرات متقابل 64 سناریو  در این نرم‌افزار شناسایی شد که از این بین 4 سناریو با سازگاری بالا تشخیص داده شدند که با توجه با ویژگی‌­های آن‌ها با عناوین مرجعیت خبری، شکاف خبری، شوک خبری و تورم خبری نام گذاری شدند که با تحلیل شاخص های به دست آمده از نرم‌افزار سناریور ویزارد مرجعیت خبری به عنوان سناریو مطلوب از بین سناریوهای قوی انتخاب شد.

 براساس این سناریو صداوسیما در 5 سال آینده با شیوه‌های نوین مانند داده کاوی و علوم شناختی می‌تواند به ذائقه سنجی مخاطب بپردازد و به لحاظ امکان پخش گسترده صوت و تصویر خبر هم در فضای آنالوگ و هم فضای دیجیتال بر فضای خبری تسلط خواهد داشت و با تهیه تحلیل و تفسیر­های متنوع یعنی فراخبر به جریان­سازی رسانه‌ای و خبری می‌پردازد.

اکبر نصراللهی راهنمای این رساله با اشاره به تغییرات گسترده در تکنولوژهای ارتباطی و محیط پیرامون رسانه از جمله تغییر در آرایش رسانه ای و تحولات گسترده در  مخاطبان و دسترسی های و منابع و مصرف رسانه ای آنها، بر ضرروت توجه رسانه ها بویژه رسانه ملی به این تغییرات و داشتن برنامه در این موارد تاکید کرد.

به گفته نصراللهی همه چیز در حال تغییر هستند و اگر رسانه ها به ویژه رسانه‌های خبری این تغییرات را شناسایی، پیش بینی و برای آن در خود تغییر ایجاد نکنند حذف یا تبدیل به رسانه بی اثر یا کم اثر می‌شوند.

پرفسور فرهنگی استاد مشاور این پایان‌نامه نیز ضمن قدردانی از تلاش دوساله آقای البرزی برای تحقیق در این حوزه،  بر ضرورت استفاده فوری از نتایج  این تحقیق در رسانه‌ها تاکید کرده است. 

همچنین مشاور دوم(مهدخت بروجردی) و داوران این پایان‌نامه « عباس اسدی، ندا سلیمانی، عطاالله ابطحی و افسانه زمانی مقدم»  با بدیع و نو بودن این موضوع  نتایج آن را مهم توصیف کرده‌اند.

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com

برچسب ها:

با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک