سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۸/۲۰/۲۰۱۹
اذان صبح:۰۴:۲۷:۳۰ - اذان ظهر:۱۲:۴۴:۰۸ - اذان مغرب:۱۹:۴۶:۵۳
بجنورد
۳۲° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۲۸۱۳۸۰۶
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۷/۲۶ - ساعت ۹:۱
/راهکارهای صیانت از کسب‌وکار و تولید داخل/

گل به خودی نزنیم!

عضو هیات علمی دانشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت گفت: اولین اقدام برای حمایت از صنایع خودروسازی و قطعه‌سازی این است که گل به خودی نزنیم.
گل به خودی نزنیم!,

امیرحسین کاکایی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: تحریم‌های مربوط به خودروسازی از ۱۵ مرداد ماه آغاز شده است. قبل از آنکه تحریم‌ها شروع شود اتفاقاتی در کشور افتاد که باعث تعجب شد که مهمترین آن عدم توجه به تغییر قیمت‌ها و قیمت‌گذاری دستوری غلط است که مدتی هم هست همه قبول کرده‌اند اشتباه بوده است.

وی ادامه داد: در این مدت خودروسازهای اصلی طبق دستور دولت مجبور شدند بسیاری از خودروهای خود را تا سال آینده پیش‌فروش کنند در حالیکه قیمت‌ها هنوز همان قیمت‌های اول سال است. بنابراین برای جلوگیری از این گل به خود، قیمت‌گذاری‌ این محصولات باید منطقی شود و همچنین بازار از حاشیه‌های عجیب که تمام سودش را هم دلان می‌برند، بیرون بیاید تا هم مردم آرامش داشته باشه و هم خودروسازان و قطعه‌سازان تکلیف خود را بدانند.

عضو هیات علمی دانشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت افزود: در چند ماه اخیر هم نرخ ارز و هم مواد اولیه افزایش داشته است اما دولتمردان مدت‌ها این موضوع را انکار می‌کردند اما الان به این نتیجه رسیده‌اند که هزینه‌های تولید بالا رفته و قیمت‌ها باید واقعی شود اما در این زمینه تاخیر دارند.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر این هنوز مشکلات گمرکی برای ورود قطعات و مواد اولیه صنایع وجود دارد که باید برطرف شود. در این زمینه تا قبل از تحریم‌ها باید کمکی صورت می‌گرفت تا قطعات خودروسازی و مواد اولیه قطعه‌سازی سریع‌تر وارد شود اما این اتفاق نه‌تنها نیفتاد بلکه جلوی تسریع در واردات قطعات هم گرفته شد.

کاکایی ادامه داد: در حال حاضر قیمت دلار برای یک تولیدکننده متفاوت، غیرشفاف و بالاتراز نرخ واقعی آن است. این وضعیت در حالی است که در صنعت شفافیت بسیار مهم است با این حال حتی در واحد پولی که از آن استفاده می‌کنیم نیز ابهام وجود دارد.

وی تاکید کرد: در چنین شرایطی شاخص‌ها و متغیرهای اصلی اقتصاد کشور باید به یک ثبات برسد تا کل صنایع از جمله صنعت خودرو بتوانند برای خود برنامه‌ریزی کنند. حیات خودروسازان و قطعه‌سازان به این تصمیمات وابسته است.

عضو هیات علمی دانشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت افزود: در یکی دو سال گذشته حرکت‌های تحقیقی و توسعه‌ای صورت گرفت که به دلیل حمایت نشدن توسط زنجیره تامین قطعات ناتمام ماند و متوقف شد و خودروسازان با مشکلات مالی روبرو شدند. در این شرایط دولت باید به فکر آینده باشد و تیمی تشکیل دهد و برنامه راهبردی داشته باشد تا زنجیره تامین قطعات خودرو به صورت مشترک رشد کند و برای چند سال‌ آینده برنامه‌ریزی داشته باشد و به طور خاص سرمایه‌گذاری برای داخلی‌سازی قطعات راهبردی انجام شود.

کاکایی با بیان این‌که در این شرایط فشار روی تولیدکنندگان زیاد است، اظهار کرد: دولت باید اتحادی استراتژیک بین خودروسازها ایجاد کند تا در زمان تحریم‌ها، هر شرکت امکانات خود را به اشتراک بگذارد و هم‌افزایی در فناوری ایجاد شود تا بتوان تحریم‌ها را به نوعی دور زد.

وی اظهار کرد: در چنین شرایطی موضوع افزایش استانداردهای اجباری خودروهای تولیدی نیز مطرح است. در این زمینه طبق آخرین اطلاعات خودروسازها با توجه به شرایط قیمتی که دارند و با توجه به تحریم‌ها، بعید به نظر می‌رسد که در یک سال آینده بتوانند این استانداردها را اجرا کنند. اگر هم مجبور به اجرا شوند، دو حالت ایجاد می‌شود. یا اینکه فعالیت خودروسازها کاملا متوقف می‌شود چرا که نمی‌توانند با استانداردهای ۸۵ گانه جدید ادامه حیات داشته باشند یا اینکه اقدام به دور زدن‌ قانون می‌کنند که اصلا خوب نیست.

انتهای پیام

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک