چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۸/۱۱/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۱۷:۳۴ - اذان ظهر:۱۲:۴۵:۴۹ - اذان مغرب:۱۹:۵۷:۴۰

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس گفتگو | کد خبر: ۲۸۱۳۸۶۷
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۸/۰۱ - ساعت ۶:۴۰

کمای ۷ ساله بیمارستان راز و جرگلان

شهرستان مرزی راز و جرگلان با 60 هزار نفر جمعیت به لحاظ مراکز درمانی دچار کمبود است، ساخت بیمارستان در این شهرستان یکی از بارقه های امید برای بهبود وضعیت بهداشتی این منطقه است که به دلیل اختلاف نظرها پس از 7 سال حتی جانمایی نیز نشده است.
کمای 7 ساله بیمارستان راز و جرگلان,

به گزارش عصر اترک، این شهرستان در فاصله 115 کیلومتری از بجنورد واقع شده و باتوجه به اینکه از جمعیت بالایی برخوردار است، مردم این شهرستان از کمبود خدمات پزشکی و درمانی به خصوص بیمارستان به شدت رنج می برند و در مضیقه قرار دارند.

با اجرای طرح تحول سلامت به منظور بهبود در خدمات پزشکی مراکز بهداشتی و درمانگاه هایی در این شهرستان ساخته شد، اما هم چنان مردم برای رفع مشکلات اساسی به بیمارستان نیاز دارند.

این در حالیست که سال 91 برای شهرستان 60 هزار نفری راز و جرگلان احداث یک بیمارستان 32 تختخوابی تعریف شد در گذشته این موضوع مطرح شده بود که بنیاد مستضعفان در این شهرستان برای اجرای این پروژه سرمایه گذاری کند و در همین راستا، وزارت بهداشت و درمان نیز قول مساعد داد تا درصورتیکه این بنیاد سرمایه گذاری را انجام دهد این وزارتخانه نیز نیمی از هزینه ها را بپردازد اما تاکنون این بیمارستان حتی جانمایی نیز نشده است.

 

یک پزشک سهم 30 هزار نفر در جرگلان

خال محمد آخوند درخشان یکی از ساکنان بخش جرگلان می گوید: بخش 30 هزار نفر جرگلان با وجود سه درمانگاه، تنها یک پزشک دارد.

وی ادامه می دهد: از ۲۰ شهریورماه سال جاری تاکنون درمانگاه های کلاته ابریشم و حصارچه در جرگلان پزشک ندارند و یک پزشک در درمانگاه یکه سعود حضور دارد.

آخوند درخشان می افزاید: مردم سایر روستاهای جرگلان برای رفع مشکلات شان به این پزشک مراجعه می کنند، که پاسخگوی تعداد مراجعه کنندگان و نیاز مردم منطقه نیست.

وی می گوید: کمبود امکانات در درمانگاه ها، کمبود پزشک و شبانه روزی نبودن مراکز خدمات درمانی در جرگلان به مشکل اساسی برای ساکنان آن تبدیل شده است و وعده های مسئولان که در حد وعده مانده است و هیچ اقدامی دیده نشده است.

 

هیچ اعتباری برای ساخت بیمارستان تصویب نشده است

محمد زارعی هدک فرماندار رازو جرگلان در پاسخ به خبرنگار عصراترک در رابطه با وضعیت بیمارستان رازو جرگلان گفت: جانمایی بیمارستان توسط وزرات بهداشت باید صورت بگیرد و باتوجه به اینکه اعتبار بیمارستان ملی است هنوز هیچ اعتباری از سمت وزرات بهداشت تصویب نشده است.

وی ادامه داد: باتوجه به اینکه شهرستان راز و جرگلان از لحاظ بعد مسافت با مرکز استان فاصله ی زیادی دارد و تمرکز جمعیت در این منطقه بالا است، احداث بیمارستان در این منطقه باعث رفع بخش زیادی از مشکلات مردم این شهرستان می شود.

 

اختلاف نظر در جانمایی بیمارستان راز و جرگلان

واحد خالدی، رئیس شورای شهر راز و جرگلان در ادامه گفت: کمبود درمانگاه شبانه روزی در بخش های غلامان و جرگلان نیاز ضروری مردم است.

وی به وجود یک درمانگاه شبانه روزی در شهرستان راز اشاره کرد و اظهارکرد: متاسفانه این درمانگاه امکانات خاصی ندارد.

خالدی فاصله بین دو بخش غلامان و جرگلان تا بجنورد را 180 کیلومتر عنوان کرد و افزود: براین اساس نبود درمانگاه های شبانه روزی، نبود پزشک و کمبود امکانات در بخش های مختلف درمان گاها مشکلات زیادی را برای انتقال بیمار به شهر ایجاد و حتی باعث به خاطر افتادن جان بیمار می شود.

وی بیان کرد: سال گذشته در درمانگاه های حصارچه،ابریشم و یکه صعود شش پزشک مشغول به کار بودند در حالی که امسال به سه پزشک رسیده است.

خالدی نبود پزشک متخصص زنان و دندانپزشک را از دیگر مشکلات عدیده ی این منطقه خواند و گفت: هم چنین در بخش جرگلان از بین 42 روستا تعداد شش روستا فاقد مرکز بهداشت هستند.

وی در رابطه با بیمارستان در دست اقدام شهرستان ادامه داد: مشکل جانمایی بیمارستان بین سه بخش مرکزی، غلامان و جرگلان حل نشده است.

خالدی تصریح کرد: جرگلانی ها جمعیت 40 هزار نفری این بخش، رازی ها مرکز شهرستان بودن و غلامانی ها صدور مجوز از نمانیدگان مجلس در دور قبل برای ساخت بیمارستان در این بخش را دلیل ایجاد بیمارستان در هر بخش می دانند.

وی گفت: این در حالی است که سرنوشت سلامت مردم در این عدم تفاهم گره خورده است.

 

علی حق بین، رئیس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با اشاره به اینکه علوم پزشکی به عنوان بهره بردار بیمارستان است و ساخت بنا بر عهده مسکن و شهرسازی می باشد، گفت: تنها مدیریت و تامین پرسنل بیمارستان با دانشگاه است .

وی ادامه داد: تاکنون برای شهرستان رازو جگلان در جهت ایجاد و ساخت بیمارستان هیچ گونه بودجه ای مصوب نشده است.

 

علی نعمتی رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان راز و جرگلان نیز در این خصوص گفت: شهرستان دارای یک مرکز خدمات جامع سلامت شهری و هفت مرکز روستایی، ۴۰ خانه بهداشت، پنج پایگاه اورژانس( ۲ پایگاه بخش  جرگلان،  یک پایگاه غلامان، یک پایگاه در شهر راز و یک پایگاه در قوش تپه ) است.

وی اظهارکرد: در حال حاضر در هر کدام از مراکز حصارچه، کلاته ابریشم، باغلق،  غلامان،  راستقان، یک پزشک و در یکه صعود و راز دو پزشک مستقر هستند.

نعمتی افزود: تعداد پزشکان موجود در شهرستان، پاسخگوی نیاز مردم است، ولی در صورت اضافه شدن پزشک شرایط ایده آل تر خواهد شد.

وی مشکل اصلی حوزه بهداشت و درمان شهرستان را، نبود بیمارستان و کمبود زیر ساختهای اینترنت در بسیاری از نقاط برشمرد و اضافه کرد:امکانات و تجهیزات مراکز هشتگانه در حد امکانات درمانگاهی کامل است.

نعمتی ادامه داد: کلیه مجوزهای مربوط به ساخت بیمارستان در پایان سال ۹۶ توسط دانشگاه علوم پزشکی و شبکه بهداشت و درمان راز و جرگلان از وزارت بهداشت ودرمان کشور گرفته شده است، اما احداث ساختمان برعهده مسکن و شهرسازی است.

وی خاطرنشان کرد: در صورت ساخته شدن ساختمان و تحویل به دانشگاه علوم پزشکی،ما به عنوان بهره بردار راه اندازی، جذب نیروی انسانی و تجهیز لوازم پزشکی و  بیمارستان اقدام خواهیم کرد.

انتهای پیام/ رحمانی

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک