شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۸/۱۵/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۲۲:۲۷ - اذان ظهر:۱۲:۴۵:۰۵ - اذان مغرب:۱۹:۵۲:۳۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس گفتگو | کد خبر: ۲۸۱۴۳۳۵
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۸/۲۴ - ساعت ۹:۲۸

رمان خوانی، نردبان برپایی کتابخانه های خانگی در جرگلان شد/جلد جلد مهربانی مردم، تقدیم جرگلان می شود

موسس راه اندازی کتابخانه های خانگی بخش جرگلان از توابع شهرستان راز و جرگلان در سال 95 به طور جدی تصمیم گرفت تا با راه اندازی کتابخانه های خانگی در بخش جرگلان که حتی محروم از وجود کتابخانه ای ساده هم بود، اولین پله از نردبان توسعه فرهنگی را بنا بگذارد، این موسس تا کنون بیش از 20 کتابخانه خانگی را در این منطقه بر پا کرده است. 
رمان خوانی، نردبان برپایی کتابخانه های خانگی در جرگلان شد/جلد جلد مهربانی مردم، تقدیم جرگلان می شود,

پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک  در روز  گرامی داشت کتاب و کتابخوانی با رحمت الله دهش، مسئول کمپین راه اندازی کتابخانه های خانگی روستایی در بخش جرگلان شهرستان راز و جرگلان درباره موضوع راه اندازی این کتابخانه ها در این خطه از استان خراسان شمالی که در گذشته حتی یک کتابخانه هم نداشته بود و چگونگی ادامه فعالیت آنها در این منطقه گفت و گویی را انجام داده است .

نمی دانم چقدر روستا گرد هستید و تا چه اندازه با دغدغه های روستا آشنایید؟ و یا فکر کرده اید که برای آبادانی حتی یک روستا چه کارهایی می توان انجام داد؟

رحمت الله دهش ۳۱ ساله هر چند در شهر بجنورد متولد شده است اما اصالتا اهل بخش جرگلان شهرستان راز و جرگلان، منطقه ای محروم از توسعه در خطه خراسان شمالی است و  همیشه دغدغه آبادنی این منطقه از استان صاحب نام اقوام و فرهنگ ها را داشته است.

چند سالی است که به طور جدی در بخش جرگلان روستا گردی می کند، وضعیت روستانشینان این بخش محروم از استان دغدغه همیشگی اش بوده می گوید یک روز با سپری کردن فکر این کمبودها و جسم خسته از پیاده روی، در گوشه ای از یک مزرعه از بخش جرگلان نشستم تا استراحت کنم، در همین حین به این فکر افتادم تا کتابی از کسی قرض بگیرم و آن را  تا شب مطالعه کنم، هوس کرده بودم که یک رمان را طی مدتی که آنجا هستم، بخوانم، وقتی کل روستا را گشتم تا یک کتاب رمان پیدا کنم، متوجه شدم تقریبا کتابی در  این زمینه در بخش جرگلان وجود ندارد و همین موضوع جرقه راه اندازی کتابخانه در بخش محروم جرگلان را به ذهنم زد و این مسئله موجب شد که کلید راه اندازی کتابخانه های خانگی را در این منطقه را روشن کنم.

 

متن کامل گفتگو با این فعال فرهنگی:

زاده کدام خطه از استان خراسان شمالی هستید، مقطع تحصیلی شما چیست و در چه رشته ای تحصیل کردید؟

پدرم اهل روستای یکه سعود شهرستان راز و جرگلان و مادرم اهل روستای کرکولی جرگلان هستند و من هم در شهر بجنورد متولد شده ام.

بنده تا مقطع کارشناسی تحصیل کرده ام و رشته تحصیلی ام علوم سیاسی بوده است.

 

جرقه راه اندازی کتابخانه های خانگی در شهرستان راز و جرگلان چگونه در ذهن شما زده شد و چرا این اقدام را انجام دادید؟

بعد از فوت پدرم، در دوران کودکی مان، برادرم عبدالوهاب ملکی نیا (مجسمه ساز) قفسه ی کتابی ساخت و کتاب های کودک و نوجوان تهیه کرد تا بنده و خواهرم با مطالعه آشنا شویم.

کتاب های " ژول ورن " از آن زمان خاطرات زیبایی برایم ساخت، برادرم حق عضویت مان را از پول تو جیبی مان می گرفت و کارت عضویت هم برایمان درست کرده بود و فقط دو نفر عضو این کتابخانه بودیم.

البته این را بگویم که کتابخانه های خانگی ایده ای جدید نیستند، شاید تفاوت در نوع نگاه ها و کاربردهایی باشند که برایشان تعریف می کنیم.

و درباره تصمیم به راه اندازی این کتابخانه هم بگویم که از سال 95 به طور جدی به این ایده فکر می کردم، در منطقه جرگلان با دوستانم بارها بر سر راه اندازی چنین کتابخانه ای گفتگو کردم تا بالاخره به فکر تجهیز کتابخانه های مدرسه افتادیم و در برخی از مدارس این منطقه به توزیع کتاب اقدام کردیم اما بعدها متوجه شدیم کتاب های اهدایی ما در مدارس خاک می خورد و کسی آنها را نمی خواند و پس از آن، دوباره فکر دیگری کردیم که نتیجه اش راه اندازی کتابخانه های خانگی در روستاهای بخش جرگلان شد.

 

چرا احساس کردید راه اندازی کتابخانه چه در مدرسه و یا به صورت خانگی در منطقه جرگلان ضروری است ؟

روزی خسته از پیاده روی، در مزارع جرگلان به فکر افتادم که کتابی از کسی قرض بگیرم تا شب مطالعه کنم، هوس کرده بودم که یک کتاب رمان را طی مدتی که آنجا هستم، مطالعه کنم، اما وقتی همه روستا را گشتم تا یک کتاب رمان پیدا کنم، متوجه شدم تقریبا نه کتابی و نه کتابخانه عمومی ای در بخش جرگلان وجود ندارد و این در حالی بود که جرگلان جمعیتی نزدیک به ۴۰ هزار نفر جمعیت دارد و این دلیل قانع کننده ای بود که به فکر راه اندازی کتابخانه ای در بخش جرگلان بیفتم.

 

شما چگونه کتابخانه ای را در این روستا راه انداختید؟

اولین گام ما برای ورود به ارسال کتاب برای علاقمندان این بود که موافقت علاقمندان به فرهنگ کتاب خوانی را جلب کنیم تا آنان فضایی شامل طاقچه و یا کمد خانه خود را برای چیدن کتاب ها برای امانت دادن کتاب ها به کودکان و نوجوانان روستا را اختصاص دهند.

و بنده نیز کتاب های اهدایی هموطنان را برای کتابداران همکار خود در بخش جرگلان می فرستیم و کتابدار هم با دریافت کتاب ها شروع به تبلیغ کتابخوانی میان اقوام، همسایگان و دوستان می کند و از آنها می خواهد خود و فرزندان شان کتاب به امانت بگیرند تا بچه ها برای بازی، بلند خوانی و گفتگو دور هم جمع شوند تا بیشتر با مفهوم کتابخانه و مطالعه آشنا شوند.

 

مجوز راه اندازی این کتابخانه های خانگی را از کدام اداره اخذ کرده اید؟

چون راه اندازی این نوع از کتابخانه، خودجوش و مردمی است هنوز در حال ثبت یک موسسه مردم نهاد با هدف ایجاد و توسعه فرهنگ کتابخوانی از طریق دفتر معاونت اجتماعی استانداری هستم، البته همکاری ما با تمام دستگاه های ذی ربط برقرار است.

 

آیا از طرف نهادها و ادارات استان از شما حمایت می شود؟

بله گاهی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان راز و جرگلان همچنین اداره کل فرهنگ و ارشاد استان در قالب برنامه های اردویی به کتابخانه های خانگی بخش جرگلان کتاب اهدا می کنند و با ما همکاری دارند.

البته در سال گذشته نیز نهاد کتابخانه ها تعدادی کتاب به این کتابخانه های خانگی بخش جرگلان اهدا کردند و دفتر معاونت اجتماعی و حوزه روستایی استانداری نیز در برنامه های پیش روی خود به صورت تخصصی قصد همکاری را دارند.

 

 

چه کسانی به عنوان کتابدار با شما همکاری می کنند و این همکاری ها چگونه است؟

در بخش جرگلان دوستانم شامل آقایان خداوردی دهش، همراه درخشان و خانم رحیمی به عنوان کتابدار، بیشترین همکاری را در این زمینه با بنده دارند.

و در بخش جرگلان  نیزدر حال حاضر با کمک این دوستان و البته دوستانی دیگر که علاقمند به کتاب هستند همچنین با حمایت های مردم عزیزمان بیش از ۲۰ کتابخانه خانگی روستایی و تعدادی کتابخانه مدرسه ای را بر پا کرده ایم که نیمی از کتابدارهای همکار بنده، خانم و نیمی دیگر از آنان آقا هستند.

 

آیا به کتابداران همکار خود حقوق هم می پردازید؟

تمامی کتابداران همکار در این فعالیت، خیرخواهانه کمک می کنند و حق الزحمه ای دریافت نمی کنند.

 

استقبال اهالی بخش جرگلان از این کتابخانه ها چگونه بوده است؟

فکر می کنم ما در آغاز راه هستیم اما خدا را شکر باز خوردهای خوبی را شاهد بوده ایم و تعداد اعضای کتابخانه ها هم روز به روز در حال افزایش هستند و خانواده ها نیز فرزندان شان را تشویق می کنند تا در فضای کتابخانه های خانگی برای مطالعه کتاب حضور داشته باشند که همین برای ما یک موفقیت محسوب می شود.

 

کودکان و بزرگسالان بخش جرگلان به خواندن چه کتاب هایی علاقه دارند؟

کودکان همه نوع داستان هایی در ردیف سنی خود را می پسندند اما ما بر اساس کتاب های اهدایی مردم، کتاب ها را به کتابخانه های خانگی و مدرسه ای برپا شده در جرگلان می فرستیم.

همچنین جوانان و بزرگسالان این خطه بیشتر به خواندن کتاب هایی با موضوعات رمان، تعلیم و تربیت و زندگینامه، آشپزی و خیاطی علاقمند دارند.

امیدوارم که فعالیت کتابخانه ها در آینده، نتیجه خوبی برای جامعه داشته باشد.

 

در کتابخانه های خانگی ای که شما راه انداخته اید، چه تعداد کتاب از سوی مردم و نهادها تقدیم شده اند؟

به هر کتابخانه بر پا شده در بخش جرگلان به طور میانگین بین 100 تا 200 حتی بیش از 200 جلد کتاب هم اهدا شده اند.

به طور مثال به کتابخانه روستای گرکز 400 جلد کتاب اهدا شده است و تقریبا تمامی کتاب های اهدایی از سوی مردم تقدیم شده اند.

به طور کلی که تاکنون بیش از چهار هزار جلد کتاب به کتابخانه هایی که برپا کرده ام، اهدا شده اند .

 

آیا این اقدام فرهنگی شما در سطح ملی نیز معرفی شده است، آیا از سوی وزارتخانه فرهنگ و ارشاد نیز حمایت می شوید؟

اطلاع دقیقی ندارم که در سطح ملی تا چه اندازه شناخته شده هستیم اما در روزنامه جام جم از اقدام فرهنگی بنده با تیتر " از جرگلان تا فرانکفورت " مصاحبه ای چاپ شد که البته روزنامه های ایران و همشهری نیز گزارشی از فعالیت کتابداران خانگی در کتابخانه های خانگی ای که بنده برپا کرده ام را چاپ کرده اند.

و البته این را هم خاطر نشان کنم که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرکل نهاد کتابخانه های کشور در سفر اخیر خود به شهرستان راز و جرگلان که برای افتتاح کتابخانه عمومی روستای کلاته ابریشم به بخش جرگلان سفر کرده بودند با این فعالیت آشنا شدند.

 

چه برنامه ای را برای ادامه فعالیت کتابخانه های خانگی که راه انداخته اید، تعریف کرده اید؟

تمرین و تلاش.

خبرنگار: صاحب جمال رحیمی

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک