یکشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۸/۱۵/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۲۲:۲۷ - اذان ظهر:۱۲:۴۵:۰۵ - اذان مغرب:۱۹:۵۲:۳۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۱۴۵۹۱
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۹/۱۳ - ساعت ۱۲:۱

گفتگو با اولین گلخانه دار غلامانی که الگو سایرین شده است

مدتی است یک گلخانه در بخش غلامان شهرستان رازوجرگلان ایجاد شده که الگویی برای سایر اهالی این بخش شده و در آنان رغبت به ایجاد گلخانه در این شهرستان محروم و مرزی ایجاد کرده است.
گفتگو با اولین گلخانه دار غلامانی که الگو سایرین شده است,

به گزارش عصر اترک، روح اله واحدی، اولین گلخانه دار شهرستان رازوجرگلان در بخش غلامان، ۳۸ ساله، فوق لیسانس مدیریت و لیسانس کشاورزی است و در حال حاضر دهیار روستای غلامان نیز است .

وی در این باره به خبرنگار عصر اترک گفت: در زمینی به مساحت یک هزار و 500 متر اقدام به ایجاد گلخانه کردم و در این گلخانه گیاه مقاوم سرمای آلوورا کاشتم.

وی با بیان اینکه این گیاه به صورت نهال کشت می شود، اظهارکرد: ۶ هزار نهال در این گلخانه کاشته شده که قیمت خرید آن در حدود ۱۸ میلیون شد .

وی با اشاره به اینکه از این گیاه می توان به دو صورت درآمدزایی داشت، گفت: فروش نهال، پاجوش به متقاضیان یکی از روش های درآمد زایی در کشت این نوع گیاه است که در حال حاضر پاجوش ها را به برخی از اهالی غلامان که تصمیم به ایجاد گلخانه آلوورا داشتند، فروخته ام.

 

واحدی برداشت محصول آلوورا را دیگر منبع درآمدی این نوع گیاه عنوان کرد و گفت: بنده نزدیک به سه ماه است که اقدام به ایجاد گلخانه و کاشت این گیاه کرده ام، برداشت اولیه محصول به طور متوسط 6 تا 7 ماه بعد از کشت است اما برداشت های بعدی هر ۴ ماه یکبار است .

این گلخانه دار غلامانی در خصوص درآمدزایی این محصول ادامه داد : طبق تحقیقاتی که از دیگر گلخانه دارهای استان انجام داده ام  در هر برداشت از یک زمین یک هزار و 500 متری 15 تن باید برداشت شود که جدای از درآمدی که از فروش پاجوش به دست می آید چیزی در حدود ۶۰ میلیون تومان باید درآمد داشته باشد .

این گلخانه دار غلامانی گفت: تاکنون برای ساخت سازه گلخانه ۷۰ میلیون تومان و برای خرید نهال ۱۸ میلیون تومان هزینه کرده ام و در حال حاضر به صورت مستقیم برای دو نفر ایجاد شغل شد و در آینده و زمان برداشت نیز پیش بینی می شود این تعداد نفرات مشغول به کار افزایش پیدا کند کما اینکه در حال حاضر نیز چند نفر به صورت غیر مستقیم با ما مشغول کار هستند .

وی همچنین گفت: یک غلامانی دیگر در متراژ هزاری متری اقدام به ایجاد گلخانه آلوورا کرد که در حال حاضر مشغول کشت می باشد .

 

واحدی بازارهدف آلوورا را شرکت هایی در مشهد و شیراز عنوان کرد و گفت: شرکت های صنایع غذایی، بهداشتی و آرایشی مشتریان این گیاه هستند .

خبرنگار: رحیمی

انتهای پیام /

 

 

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک