چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۸/۱۱/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۱۷:۳۴ - اذان ظهر:۱۲:۴۵:۴۹ - اذان مغرب:۱۹:۵۷:۴۰

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس گفتگو | کد خبر: ۲۸۱۴۸۴۳
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۹/۲۰ - ساعت ۶:۱۴
گزارشی از وضعیت بیکاری و مهاجرت در خراسان شمالی،

مهاجرت ناخواسته، دردی که التیام ندارد/ مردانی که هوای بازگشت دارند

سال های سال است که مردان و جوانان بسیاری در خراسان شمالی به علت فراهم نبودن فرصت های اشتغال و کارآفرینی در زادگاه خود رنج مهاجرت را بر جان خریده اند و هر ساله با هدف بدست آوردن کار به کلان شهرها مهاجرت می کنند.
مهاجرت ناخواسته، دردی که التیام ندارد/ مردانی که هوای بازگشت دارند,

به گزارش عصر اترک، مهاجرت همیشه دلتنگی‌های خودش را دارد و رفتن به غربت هم غم‌های خودش را اما مهاجرت هایی که به کارگری در شهری دیگر و به دور از خانواده ختم می شود حواشی و مشکلات خاص خودش را دارد.

بخش جرگلان با 46 روستا و کلاته و30 هزار نفر جمعیت از توابع شهرستان راز و جرگلان یکی از مناطق مرزی و محرم خراسان شمالی است که از هر خانواده یک یا چند نفر مجبور هستند برای تامین هزینه های زندگی به مرکز استان و یا تهران و سایر شهرها مهاجرت کنند.

اهالی این خطه که از قوم ترکمن هستند، علاوه بر غنای فرهنگی و هنری از پیشینه تولیدات سنتی از جمله تولید نخ ابریشم با انجام نوغان داری، بافت فرش های ابریشمین با نقوش خاص قوم ترکمن و لباس های ابریشمین ترکمنی، نمد بافی همچنین کشاورزی، دامداری و پرورش اسب ترکمن برخوردار هستند.

فرصت های اشتغال خطه ای با چنین پیشینه غنی به صورت بالقوه می تواند همانند یک چاه نفت برای بخش جرگلان و استان خراسان شمالی منبع ثروت سازی باشد که به علت بی توجهی و غفلت دست اندرکاران همچنان به عنوان یک فرصت بالقوه عظیم اقتصادی، رشد نیافته باقی مانده اند.

سال های سال است که زیر ساخت های رشد و توسعه این فرصت های بالقوه اشتغال زا و کارآفرین یاد شده در این خطه همچنان در پله نخست خود در جا می زنند، موجب شده است که اغلب مردان و جوانان این روستاها که هر یک از آنان می توانند یک نیروی کارآفرین استان خراسان شمالی باشند برای به دست آوردن کار، کسب درآمد و تامین هزینه های زندگی به تنهایی و یا همراه با خانواده هایشان، رنج و تلخی کوچ از زادگاه و مهاجرت را به جان بخرند و از ریشه خود دل برکنند و به دیگر استان ها و کلان شهرها مهاجرت کنند هر چند که آنان همیشه رویا بازگشت به ریشه و زادگاه خود را دارند.

البته این در حالی است که هنوز با وجود گذشت سال ها، هنوز در بخش جرگلان امکان بازگشت برای مهاجرانش فراهم نشده است.

 

جوانان جرگلانی مهاجرت نکنند، خانواده هایشان نان خالی برای خوردن هم ندارند

یاز قلیچ فروزش، عضو شورای روستای دویدخ در بخش جرگلان در این باره می گوید: روستای دویدخ دو هزار و 500 نفر جمعیت دارد که از هر خانواده دویدوخی یک ، دو و یا سه نفر در تهران کار می کنند.

وی با اشاره به اینکه وجود زمین کشاورزی در این روستا کم است و با ادامه کاهش بارندگی ها و استمرار خشکسالی ها در این شهرستان، دیگر، فعالیت کشاورزی و دامداری پاسخگوی نیاز مالی خانواده های ساکن در این روستا نیست، می افزاید: همین مسئله موجب مهاجرت مردان 18 تا 35 سال این روستا به استان تهران و دیگر استان ها شده است تا کارگری کنند و معاش خانواده های خود را تامین کنند.

فروزش تصریح می کند: مردان روستا اگر مهاجرت نکنند تا شغلی بدست آورند، در این وضعیت گرانی، خانواده های آنان نان خالی هم برای خوردن به دست نمی آورند که البته یارانه هم جوابگوی خرج خانواده هایشان نیست.

 

 

هر کسی که بخواهد در روستا بماند باید چند شغله باشد

اسماعیل درخشان، عضو شورای اسلامی روستای یکه سعود بالا نیز درباره مهاجرت مردان روستا به کلان شهرهای با هدف کار پیدا کردن، اظهار می کند: روستای یکه سعود ۲۵۰ خانوار با دو هزار نفر جمعیت دارد و از هر خانواده یکه سعودی، یک نفر از اعضای خانواده آنان در تهران کار می کند که البته عده ای از این جوانان نیز با خانواده های خود مهاجرت کرده اند.

وی می افزاید: از 250 خانوار یاد شده در این روستا، ۱۲۵ خانوار آن به علت درآمد کم و برای پیدا کردن کاری با درآمد بالاتر به بجنورد کوچ کرده اند و در آنجا زندگی می کنند.

درخشان در ادامه یادآور می شود: اهالی روستای یکه سعود بالا با مشکل کم آبی برای کشاورزی و مراتع محدود برای تعلیف دام هایشان مواجه اند که همین مسئله نیز موجب شده تا فعالیت دامداری و کشاورزی در این روستا توسعه پیدا نکند.

وی همچنین می گوید: در حال حاضر دختران این روستا مانند گذشته به علت قیمت پایین قالی، دیگر قالی نمی بافند و اغلب آنها به تحصیل مشغول هستند.

وی می افزاید: برخی از مردان این روستا هم سعی کرده اند با سرمایه اندکی که از محل کارکردن در تهران به دست آورده اند در این روستا مغازه ای باز کنند تا برای خود شغلی را دست و پا کنند اما آنان از این محل نیز درآمد کافی به دست نمی آورند.

درخشان در ادامه تصریح می کند: هر کسی که بخواهد در روستا بماند باید برای خود چند شغل داشته باشد.

وی همچنین درباره مشکلات کار کردن جوانان خطه راز و جرگلان در استان تهران نیز بیان می کند: بعضی مواقع کارفرمایان دستمزد این مردان کارگر را به موقع نمی پردازند و این مردان با کار زیاد، نخوردن مواد غذایی مناسب، نداشتن استراحت کافی دچار بیماری هایی از جمله سوء تغذیه، دیسک کمر، کمبود کلسیم و... شده اند.

 

اقتصاد جرگلان با کارگری در تهران می چرخد

محمد رضا نوروزی  جوان ۲۹ ساله جرگلانی که از ۱۲ سالگی در استان تهران کار کرده و مدرک فوق دیپلم خود را در کنار کار کردن، گرفته است، می گوید: من اهل روستای بک پولاد هستم این روستا در حدود چهار هزار نفر جمعیت دارد که نزدیک به هزار و 500 نفر از آنان در استان تهران کار می کنند.

وی در ادامه می افزاید: اولین نفری که از هر روستا برای پیدا کردن کار به استان تهران رفته و مشغول به انجام یک کاری شده است بقیه جوانان آن روستا هم به دنبال او رفته اند و در همان کار مشغول شده اند.

نوروزی با بیان اینکه برای کارکردن اغلب تنها به استان تهران می روم و کار می کنم، عنوان می کند: من نیز در استان تهران کارهای زیادی از جمله کار در ساختمان سازی، رستوران داری، دست فروشی و مسافر کشی انجام داده ام.

وی همچنین با اذعان بر اینکه قلبم در جرگلان است و دوست دارم به دیار خودم برگردم، درحالیکه بیکاری در شهرستان راز و جرگلان بیداد می کند و این رویا فعلا واقعی نخواهد شد، در عین حال، می افزاید: در فصل زمستان همسرم را با خودم به استان تهران می برم چرا که در فصل زمستان نفت به اندازه کافی وجود ندارد و همسرم تنهاست و او برای تهیه نفت با مشکل مواجه می شود.

وی در بخشی دیگر از سخن خود، بیان می کند: در حال حاضر اقتصاد جرگلان با کارکردن در استان تهران می چرخد و اغلب جوانان این خطه سرمایه اولیه خود را با کار در استان تهران به دست می آورند.

نوروزی می افزاید: برخی از این جوانان جرگلانی مهاجرت کرده به استان تهران، با کار کردن، سرمایه ای بدست آورده و در همان استان برای خودشان اشتغال زایی کرده اند.

در عین حال، وی درباره مضررات کار در استان تهران نیز می گوید: در دورانی که مردان این خطه به دور از خانواده هایشان مشغول به کار هستند، نمی توانند بزرگ شدن فرزندان خود را ببینند و تمامی مسئولیت تربیت فرزند بر عهده مادر است.

وی همچنین می افزاید: در شادی ها و غم های اقوام و هم روستایی هایمان نمی توانیم حضور داشته باشیم و این وضعیت باعث افسردگی مان می شود.

با این وجود، نوروزی خاطر نشان می کند: اخیرا برخی از این مردان جرگلانی مهاجرت کرده به استان تهران با خرید یا اجاره خانه، خانواده خود را نیز به استان تهران می برند اما با توجه به اینکه هزینه زندگی در آنجا زیاد است، خانواده هایی را هم می شناسم که نتوانستند اجاره خانه را بپردازند و صاحب خانه نیز اساس منزل آنان را در کوچه گذاشتند.

افزون بر این، وی خاطر نشان می کند: متاسفانه هر ساله مردان زیادی که از این شهرستان در استان تهران کار می کنند در حین کار بر اثر بروز حوادث ناشی از کار یا از ساختمان سقوط کرده اند، یا معلول شده اند.

وی تصریح می کند: جرگلان مهد چندین صنعت بالقوه از جمله فرش، اسب و گردشگری است اما هنوز آنچنان که باید و شاید امکان رشد این فرصت ها در این شهرستان شکوفا نشده اند و مردم بهره چندانی از این فرصت های ثروت ساز نبرده اند.

نوروزی توصیه می کند: جوانان این خطه به دنبال کسب آموزش های فنی و حرفه ای باشند همچنین آنانی که می خواهند کشاورزی و دامداری را ادامه دهند، تلاش کنند با کسب آموزش، شیوه های کشاورزی و دامپروری صنعتی را جایگزین روش های سنتی کنند.

 

 

مهاجران هوای بازگشت دارند اما شرایط مهیا نیست

آتا نفس پولادین ۳۹ ساله از اهالی روستای گرکز شهرستان راز و جرگلان نیز طی مدت ۲۴سال گذشته در استان تهران زندگی کرده است، می گوید: در یک شرکت رنگ سازی در استان تهران کار می کنم که ۴۵ الی ۵۰ نفر از نیروهای این واحد تولیدی، اهل شهرستان راز و جرگلان و اغلب آنها اهل روستای گرکز هستند.

وی می افزاید: اغلب این کارگران با خانواده های خود به تهران مهاجرت کرده اند و فرزندان آنها نیز در تهران به مدرسه می روند و حتی خانم های جرگلانی نیز در تهران برای کمک به خانواده در کارهای مختلف مشغول به کار هستند.

وی در ادامه بیان می کند: در حال حاضر سه فرزند دارم که یکی در زادگاهم در روستای گرکز درس می خواند و فرزند دیگرم همراه خودم در شهر تهران است و در اینجا به تحصیل مشغول است.

آتا نفس پولادین بیان می کند: پیشینه شغلی پدرم دامداری بود اما بر اثر خشکسالی و کمبود امکانات من و پدرم نتوانستیم آن را ادامه دهیم همچنین بر اثر خشکسالی هم هیچ محصولی از کشاورزی به دست نیامد.

وی با یادآوری این مطلب که در این خطه امکان کسب در آمد و تجربه فراهم نیست به همین علت چاره ای به جز مهاجرت برای پیدا کردن کار باقی نمی ماند، عنوان می کند: هر مهاجرت کرده ای که توانست سرمایه و تجربه کسب کند به زادگاهش بر می گردد.

در عین حال، وی خاطر نشان می کند: البته باز هم، بازگشت به منطقه ای محروم خواهد بود، درحالیکه خانواده های مهاجرت کرده با زندگی همراه با امکانات کلان شهری همچون تهران آشنا شده اند، بنابراین، برای بازگشت نیز باید حداقل شرایط زندگی در زادگاه آماده باشد.

با این وجود، آتا نفس پولادین تصریح می کند: ریشه در خاک جرگلان داریم و هوای بازگشت داریم.

 

در جرگلان فرصت های بالقوه اشتغال زا وجود دارند که هنوز باالفعل نشده اند

پولاد نجاهی، بخشدار جرگلان نیز در گفت و گو با خبرنگار عصر اترک درباره مسئله مهاجرت جوانان شهرستان راز و جرگلان به همراه خانواده هایشان به کلان شهر تهران اظهار کرد: عواملی از جمله آماده نبودن زیرساخت های اشتغال زایی و کار آفرینی و فقدان برنامه ای منسجم برای تبدیل فرصت های بالقوه اشتغال زا در این خطه به فرصت های کارآفرینی واقعی در آن موجب شده اند که هرساله جمعیت جوان و پر انرژی بخش جرگلان به استان تهران مهاجرت کنند و به صورت فصلی و یا دائمی در آنجا مشغول کار و زندگی شوند.

نجاهی تصریح کرد: در بخش جرگلان فرصت های بالقوه کارآفرینی بسیاری از جمله در زمینه های پرورش کرم ابریشم، اسب اصیل ترکمن، فرش ترکمن، دامپروری و کشاورزی وجود دارد که می شود برای صنعتی شدن آنها بر روی آنها سرمایه گذاری کرد تا کارگاه های تولیدی همچنین پیست های اسب دوانی حرفه ای را راه اندازی کرد.

وی همچنین افزود: برای تحقق این فرصت های اشتغال زا باید سرمایه زیادی داشت که این موضوع جز با اختصاص تسهیلات کاملا قرض الحسنه میسر نخواهد شد.

گفتنی است بخش جرگلان دارای ۳۰ هزار نفر جمعیت و ۴۶ روستا و کلاته در شهرستان رازوجرگلان واقع شده است .

خبرنگار:رحیمی

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک