یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۹/۱۹/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۵۹:۱۴ - اذان ظهر:۱۲:۳۴:۳۸ - اذان مغرب:۱۹:۰۲:۱۲

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۱۸۸۲۸
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۱/۲۰ - ساعت ۱۶:۵۵

ارائه نشانگرهایی برای شناسایی تصاویر لرزه نگاری توسط محققان کشور

محققان راهکاری برای پردازش تصاویر داده‌های لرزه نگاری برای عملیات اکتشافات منابع هیدروکربوری ارائه کردند.
ارائه نشانگرهایی برای شناسایی تصاویر لرزه نگاری توسط محققان کشور,

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، هاله کربلاعلی مجری طرح «شناسایی مرز کانال‌ها در داده‌های لرزه نگاری سه بعدی با استفاده از تبدیل شیرلت در اکتشاف منابع هیدروکربوری» گفت: شناسایی پدیده‌های طبیعی در تصاویر با راستاهای مختلف نیازمند تبدیل نوین چند-مقیاسی و چند-جهتی است ضمن آنکه شناسایی کانال‌ها در داده‌های لرزه نگاری از منظر اکتشاف منابع هیدروکربوری حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: این پروژه به منظور شناسایی این پدیده‌ها در دانشگاه صنعتی امیرکبیر اجرایی شد.

کربلا علی اضافه کرد: طرحواره شناسایی لبه بر مبنای شیرلت‌های دو بعدی مخروط-سازگار با پشتیبانی فشرده با برخی از نشانگرهای لرزه‌ای معروف حساس به لبه مانند شباهت، ظاهر و انحنا نیز مقایسه شد و از مجموع مطالعات انجام شده می‌توان طرحواره شناسایی لبه بر مبنای تبدیل شیرلت به عنوان یک نشانگر لرزه‌ای نوین حساس به لبه معرفی شد که قابلیت تجاری سازی نیز دارد.

مجری طرح آشنایی با تبدیل نوین چند مقیاسی و چند جهتی تبدیل شیرلت از طریق مطالعه مقالات مربوط در حیطه پردازش تصویر را از جمله مراحل انجام این طرح عنوان کرد و ادامه داد: علاوه بر آن کد نویسی و اعمال طرحواره شناسایی لبه بر مبنای تبدیل شیرلت در حالت دو و سه بعدی بر روی داده‌های لرزه نگاری مصنوعی و واقعی حاوی کانال اجرایی و در نهایت این طرحواره با عملگرهای مهم در پردازش تصویر مانند سوبل و کنی و نیز نشانگرهای ژئوفیزیکی حساس به لبه مانند انحنا، شباهت و ظاهر مقایسه شد.

این محقق پیاده سازی طرحواره موجود به ویژه در حالت سه بعدی را از دشواری‌های انجام این تحقیق نام برد و اظهار کرد: همچنین خروجی گرفتن از محیط برنامه نویسی MatLab به نرم افزارهای تجاری موجود برای مقایسه با سایر نشانگرها از جمله مراحل زمان بر کار حاضر بوده است.

مجری طرح با اشاره به نتایج به دست آمده از این مطالعات، خاطر نشان کرد: نتیجه این تحقیق برای مقاصد پردازش تصویر در علوم مختلف مانند ژئوفیزیک، مهندسی برق، مهندسی کامپیوتر و مهندسی پزشکی قابل استفاده است.

وی انتشار ۳ مقاله در مجلات با نمایه ISI و ۳ مقاله در کنفرانس‌های بین‌المللی و یک مقاله در کنفرانس داخلی و یک مقاله در مجله علمی- ترویجی را از دیگر دستاوردهای این پژوهش عنوان کرد.

کربلا علی قابلیت رقابت با نشانگرهای معروف موجود در نرم افزارهای صنعتی ژئوفیزیک با هدف شناسایی لبه را از جمله مزایای این مطالعات عنوان کرد و گفت: امکان استفاده از طرحواره موجود در صورت عدم در دسترس بودن نرم افزارهای تجاری برای مقاصد شناسایی لبه از دیگر مزایای آن به شمار می‌رود.

به گفته این محقق، طرحواره برای شناسایی لبه در پردازش تصاویر در سال ۲۰۰۹ توسط «یی» و همکاران (Yi et al., ۲۰۰۹) وی بکار رفته که این پژوهش الهام گرفته از این طرح است اما توابع شیرلت بکار رفته در این مطالعه متفاوت است.

وی با اشاره به کاربردهای دستاوردهای پروژه گفت: از دستاوردهای این مطالعات می‌توان در شناسایی لبه در مقاصد پردازش تصویر مانند ژئوفیزیک، مهندسی برق، مهندسی کامپیوتر و مهندسی پزشکی استفاده کرد.

این طرح از سوی هاله کربلا علی دانش آموخته و با راهنمایی دکتر عبدالرحیم جواهریان از اعضای هیأت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اجرایی شده است.

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com

برچسب ها:

با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک