چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱/۲۴/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۲۰۲۷۳
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۳/۲۲ - ساعت ۷:۴۴

شفافیت پرونده قتل میترا استاد علت سرعت رسیدگی بود

سخنگوی قوه قضائیه گفت: شفافیت پرونده قتل میترا استاد از جمله اقاریر متهم به قتل علت سرعت رسیدگی به این پرونده بود.
شفافیت پرونده قتل میترا استاد علت سرعت رسیدگی بود,

به گزارش خبرنگار مهر، غلامحسین اسماعیلی در چهارمین نشست خبری خود با خبرنگاران با اشاره به توصیه به رعایت شئون اسلامی گفت: فصل گرما در پیش است و قدری مؤمنین احساس نگرانی می‌کنند که تحت شرایط جوی برخی از شهروندان الزامات اسلامی و قانونی و ایرانی را مراعات نکنند در همین زمینه توضیح بنده به استمرار دستاوردهای ماه رمضان به ویژه در حوزه عفاف و حجاب است.

وی افزود: این روزها مصداق امر به معروف و نهی از منکر را از سوی یک شهروند که راننده هم بود در برابر یک عمل امر به معروف کرد. اقدام وی تأثیر گذار بود چرا که هم شرکت مذکور و هم فرد مربوطه اعلام کردند که تابع شرایط قانونی کشور هستند.

از امر به معروف در همه عرصه ها حمایت می کنیم

اسماعیلی ادامه داد: به نمایندگان افکار عمومی توصیه می‌کنم قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان منکر را باز نشر کند. ماده ۴ این قانون امر به معروف را زبانی قلبی و عملی دانسته است. امر به معروف عملی وظیفه دولت است.

ماده ۳ قانون امر به معروف را مربوط به اعمال علنی می‌داند و تجسس را جایز ندانسته است. ماده هشت این قانون می‌گوید مردم از دعوت به حق و ارشاد و تذکر در مورد عملکرد دولت برخوردار هستند. در چارچوب قانون و شرع مردم می‌توانند نسبت به اعضای دولت و مدیران و دولت نهی از منکر کنند. یک نماد امر به معروف در حوزه حجاب است.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: از امر به معروف در همه عرصه‌ها حمایت کرده و طبق قانون از آمران به معروف و ناهیان منکر هم حمایت می‌کنیم.

قانون رسیدگی به دارایی مسئولان ابلاغ شد

اسماعیلی از تصویب و ابلاغ و اجرایی شدن آئین نامه قانون رسیدگی به دارایی مسئولان و کارگزاران نظام جمهوری اسلامی خبر داد و گفت: معطل ماندن هیچ قانونی را نمی‌پذیریم این قانون معطل آئین نامه بود که در این مدت کوتاه آئین نامه تصویب و ابلاغ شد.

وی افزود: برخی از مقامات ارشد مشمول اصل ۴۲، خیل عظیمی از مدیران از جمله استانداران، نمایندگان مجلس و تمامی مقامات قضائی مشمول این قانون هستند. دایره شمول بسیار گسترده و فرزندان و همسران و همچنین اعضای شورای شهر و مسئولان انتظامی هم مشمول قانون می‌شوند.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: نامزدهای مجلس قبل از ثبت نام باید فرم تعهد اعلام اموال در سامانه قوه قضائیه در صورت رأی آوری در انتخابات را ثبت کنند.

آزادی زاکا فرایند قضایی بود نه تبادل

اسماعیلی در خصوص آخرین وضعیت نزار زاکا گفت: دو روز قبل اعلام کردم که تقاضای آزادی مشروط از سوی فرد و رئیس جمهور لبنان داده شد. این تقاضاها در چارچوب ضوابط و مقررات قانونی بررسی می‌شود. تمام هنر ما اجرای قانون است و هیچ مصلحتی را بالاتر از اجرای قانون نمی‌بینیم.

وی افزود: تقاضای فرد را بررسی کردیم، تقاضای رئیس جمهور لبنان را از سیکل شورای عالی امنیت ملی بررسی و سیکل حزب الله لبنان بررسی کردیم. حزب الله لبنان هم آزادی را به صلاح می‌دانست.این را به دادگاه ارجاع دادیم، برابر قانون کسانی که تا ۱۰ سال حبس داشته باشند اگر یک سوم را سپری کنند و اگر قاضی دادگاه وضعیت فرد را تأیید کرد، حکم آزادی صادر می‌شود.

اسماعیلی ادامه داد: وی در طول حبس حسن رفتار داشت و با تأیید حزب الله این اطمینان حاصل شد که جرم انجام نمی‌دهد و دادگاه با آزادی مشروط موافقت کرد و فرد در یک فرایند قضائی و نه تبادل این موضوع انجام شد.

حکم حبس، شلاق و ضبط اموال برای زوج کلاهبردار

وی همچنین در خصوص آخرین وضعیت احکام دادگاه‌های ویژه گفت: احتمال افزایش شعبه‌های دادگاه ویژه وجود دارد. در رابطه با یکی از پرونده‌های اخیر مسلم بلال پور و همسرش محبوبه صادقی به اتهام حیف و میل اموال مردم در قم بود که برای بلال پور بیست سال حبس و پنجاه ضربه شلاق و همسرش ۱۰ سال حبس و ضبط اموال صادر شده است.

وی در رابطه با این سوال که کمتر از ده روز تحقیقات در پرونده نجفی تعیین تکلیف شده و برخی شایعات از بررسی خارج از نوبت این پرونده خبر دادند سرعت عمل در این پرونده چرا در سایر پرونده‌ها رخ نمی‌دهد گفت: برخی از پرونده‌ها بازتاب اجتماعی دارد و هر پرونده‌ای که احساس عمومی را جریحه دار کردن باشد صراحتاً اعلام می‌کنیم که با رعایت ضوابط قانونی با سرعت رسیدگی می‌کنیم.

پرونده قتل استاد رسیدگی ویژه را می‌خواست و پرونده یک پرونده قتل خانوادگی و از لحاظ بعد قضائی روشن است. تحقیقاتی که می‌بایست در یک پرونده قتل انجام شود صورت گرفت. اقاریر متهم به قتل و امور مربوط به صحنه باعث شده پرونده شفاف باشد و این موضوع و شفافیت نیازمند زمان بیشتر نبود. پرونده‌های متعدد دیگری هم بود که سریع رسیدگی کردیم و چون جریان سیاسی به دنبال آن نبود موضوع از این بعد مطرح نشد. نمونه آن پرونده قتل بنیتا بود و ما در آنجا مورد تحسین قرار گرفتیم.

ارسال پرونده نجفی به دادگاه یک کیفری

اسماعیلی افزود: پرونده قتل امام جمعه کازرون هم سریع رسیدگی شد. در حال حاضر پرونده نجفی به دادگاه کیفری یک ارسال شده است.

وی ادامه داد: یکی از نمایندگان مجلس با بنده تماس گرفت و در این پرونده از اظهارات شاهد استفاده نشده است به این نماینده که تحصیلات حقوقی دارد گفتم هیچ فرد سومی به عنوان شاهد ناظر بر قتل نبوده است و قرار نیست شاهد بتراشیم؛ برابر قانون در دادگاه کیفری یک نمی‌توانیم به محض وصول پرونده تعیین وقت کنیم، قضات ابتدا پرونده را خوانده و سپس به وکلا اعلام می‌شود. برابر قانون در دادگاه کیفری یک نمی‌توانیم به محض وصول پرونده تعیین وقت کنیم. قضات ابتدا پرونده را خوانده و سپس به وکلا اعلام می‌شود.

اسماعیلی در خصوص آخرین وضعیت گزارش‌های سازمان بازرسی در رابطه با سیل‌های اخیر گفت: تا کنون افرادی تحت تعقیب قرار گرفتند اما در این ارتباط دستور رئیس قوه قضائیه این است که وضعیت فعلی الان دیده نشود و چشم ما به مسولان فعلی باشد. یک کار کارشناسی ولو در یک بازه زمانی بیست یا سی ساله انجام شود.

پیامک‌های کشف حجاب فعلاً عملیاتی نیست

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به این سوال که اخیراً پیامک‌های کشف حجاب از سوی نیروی انتظامی برای برخی از افراد از جمله زنان چادری ارسال می‌شود آیا قوه قضائیه در این رابطه ورود می‌کند گفت: در رابطه با وضعیت خودروها این اقدام در حال سکون انجام نمی‌شود و در حال تردد است و بعضاً این وضعیت را مأموران ثبت می‌کند. بعضاً هم دوربین‌های تقاطع‌ها ثبت می‌کنند و در آنجا دسترسی به فرد نیست و اگر در صحنه باشد بهتر است.

وی افزود: اقامه نیروی انتظامی در رابطه با جرم مشهود خوب است اما در ثبت پلاک واگذاری خودرو وخط تلفن ممکن است چنین اشتباهاتی رخ بدهد ما تاکید کردیم که این اشتباهات باید به حداقل برسد؛ این پیامک‌ها فعلاً خیرخواهانه بوده و عملیاتی نیست.

اسماعیلی در پاسخ به این سوال که قوه قضائیه به موضوع طرح ترافیک ورود می‌کند گفت: موضوع به نظر نمی‌رسد که واجد وصف مجرمانه باشد و مسئله‌ای است که باید بین رسانه‌ها و اعضای شورای شهر حل شود.

وی در خصوص آخرین وضعیت بازداشتی‌های روز کارگر گفت: بیشتر این افراد آزاد شدند و تنها پنج نفر باقی ماندند در رابطه با دو نفر از آنها کیفرخواست صادر و به دادگاه ارسال شده است. در رابطه با سه نفر دیگر هم دادسرا تا پایان هفته تصمیم نهایی را می‌گیرد.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به این سوال که چرا بازجویی‌ها اخیراً از حالت محرمانه خارج شده و در پرونده‌های قتل امام جمعه کازرون و همسر نجفی شاهد این مسائل بودیم گفت: در این پرونده اشتباهاتی رخ داد که آنها را اعلام کردیم.

وی در خصوص وضعیت پرونده قاچاق چندین هزار کولر گازی گفت: این پرونده مربوط به تعزیرات است بنا بر به پیگیری برخی اصحاب پرونده یک دستور موقت صادر شده بود تا در مدت ده روز این حکم انجام نشود و برخی مسائل مورد بررسی قرار می‌گیرد که ظاهراً این مدت تمام شده و حکم قابلیت اجرایی دارد.

آخرین وضعیت متهمان به جاسوسی از اماکن نظامی

اسماعیلی در خصوص آخرین وضعیت پرونده متهمان جاسوسی از اماکن نظامی گفت: مقرر شده اظهار نظرهای کارشناسی تکمیلی به پرونده ارسال شود و پس از آن رسیدگی از سر گرفته شود.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به این سوال که با توجه به تکمیل تحقیقات آیا موضوع پرستو بودن میترا استاد در پرونده مطرح است؟ گفت: از به کار بردن کلماتی که هیچ جایگاه حقوقی ندارد، اجتناب کنیم. از موضوعاتی که سازگاری اخلاقی و اجتماعی ندارد بپرهیزیم. اجازه دهید تند بگویم که رویه اسرائیلی پیشه نکنیم و سالهاست می‌گوئیم با ساختن بمب اتمی مخالفیم، اما دشمن اصرار دارد بر خلاف واقع بگوید ایران به دنبال سلاح هسته‌ای است. بدون هیچ مستندی به افراد منتسب نکنیم.

وی در خصوص آخرین وضعیت بازداشت تعدادی از تجمع کنندگان مربوط به کنکور سراسری مقابل سازمان سنجش گفت: پلیس اگر جرم مشهودی باشد می‌تواند ورود کند؛ در این ارتباط نه پرونده‌ای تشکیل شده و نه دستور بازداشت صادر شده است و بازداشتی به ما معرفی نشده است.

پرونده شکایت از یک بازیگر در دادسرا مشغول رسیدگی است

اسماعیلی در خصوص آخرین وضعیت شکایت یک طلبه مازندرانی از یکی از بازیگران در رابطه با موضوع قتل طلبه همدانی گفت: این پرونده در دادسرا مشغول رسیدگی است و چون متهم هنوز به کشور بازنگشته است اقدام جدیدی صادر نشده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا محکومیت یاسین رامین به هفده سال حبس به دلیل واردات شیر خشک های آلوده است؟ گفت: قبل از قطعی شدن حکم از نام بردن از افراد بپرهیزیم. این پرونده در فرایند دادرسی است و تا پیش از قطعی شدن حکم از بیان جزئیات معذورم.

وی در رابطه با جلوگیری از فعالیت خبرنگار نیویورک تایمز در ایران گفت: در رابطه با این فرد اطلاع دقیقی ندارم اما به طور کلی خبرنگاران زیادی در ایران داریم که با مجوز کار می‌کنند و این مجوز تا زمانی که جرمی مرتکب نشوند معتبر است.

وی در خصوص عکس منتشر شده از سوی فردی در رابطه با افرادی که با لباس عریان در سد لفور بودند، گفت: اگر فیلم یا تصویری هست افراد باید به مراجع ذیربط بدهد. به صرف عکس گرفتن قرار برخورد نیست اما انتشار این عکس‌ها با موازین قانونی منطبق نیست.

پرونده احمد عراقچی به دادسرا ارسال شده است

اسماعیلی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه آخرین وضعیت پرونده‌های برادر رئیس‌جمهور در دادگاه تجدید نظر و همچنین دادسرا به کجا رسید؟ گفت: پروندها به دادگاه تجدید نظر ارسال شده و در نوبت رسیدگی است و بخشی از این پرونده همچنان در دادسرا است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص آخرین وضعیت پرونده عراقچی و اینکه آیا تعیین وقت شده است گفت: این پرونده بن دلیل نقص به دادسرا ارسال شده است.

وی در پاسخ به ای سوال که اخیراً شماره تلفنی از سوی دادستانی برای گزارش بدحجابی اعلام شده، آیا این اقدام، موازی‌کاری با پلیس محسوب نمی‌شود و اینکه این مسئله می‌تواند به‌نوعی به تخریب امنیت منجر شود، اظهار کرد: امر به معروف و نهی از منکر وظیفه همگانی است و ناظر به موارد علنی است و به هیچ عنوان وارد حریم خصوصی افراد شدن و تحقیق و تفحص برای این قبیل از امور، اجازه داده نشده است؛ ما و پلیس همکار هم هستیم و بین ما کار موازی انجام نمی‌شود و این موضوع هم اگر در چارچوب قانون امر به معروف و نهی از منکر باشد، حمایت می‌شود و فرقی نمی‌کند از ناحیه شهروندان یا پلیس باشد.

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک