شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ - ۹/۲۶/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۰۶:۴۶ - اذان ظهر:۱۱:۳۱:۵۰ - اذان مغرب:۱۷:۴۹:۴۸

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۲۰۹۴۷
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۴/۲۳ - ساعت ۸:۲۸

موفقیت ایران در دیپلماسی سلامت/ یک سند مهم بین المللی داریم

رئیس بین‌المللی مجمع جهانی سلامت در سال ۲۰۱۹، گفت: قطعنامه نشست منطقه ای مجمع جهانی سلامت که به میزبانی ایران برگزار شد، در سایت رسمی پیمان M۸ قرار گرفته است.
موفقیت ایران در دیپلماسی سلامت/ یک سند مهم بین المللی داریم,

به گزارش خبرنگار مهر، علی جعفریان، روز شنبه در نشست خبری تشریح دستاوردهای نشست منطقه ای مجمع جهانی سلامت که اردیبهشت ۹۸ در جزیره کیش برگزار شد، افزود: پذیرش قطعنامه نشست منطقه ای مجمع جهانی سلامت توسط پیمان M۸، نشان از موفقیت ایران در عرصه دیپلماسی سلامت دارد و حالا ما می توانیم از این قطعنامه به عنوان یک سند مهم در مجامع بین المللی استفاده کنیم.

وی ادامه داد: وزارت امور خارجه کشورمان نیز می تواند از این دستاورد به عنوان یک سند مهم که نشان می دهد تحریم ها بر سلامت مردم کشورمان تاثیر گذار بوده است، در مجامع بین المللی استفاده کرده و طرح موضوع نماید.

جعفریان با عنوان این مطلب که این قطعنامه در ۸ بند تنظیم و نهایی شده است، به بند اول آن اشاره کرد و گفت: در بند اول آمده است؛ ما تعهد خود به حمایت از برنامه اقدام سلامت و تندرستی مطرح شده در سه هدف از اهداف توسعه پایدار، تعهد به حمایت از حرکت جهانی به سمت پویش همگانی سلامت، تعهد به برنامه کاری جهانی سلامت که بر پایه حق همگانی سلامت است، تعهد به تضمین امنیت سلامت جهان، تعهد به سرمایه گذاری در علوم و فناوری و تعهد به رفع خشونت و سوءاستفاده جنسی به عنوان یک موضوع مهم سلامت عمومی را اعلام می داریم.

وی افزود: در بند ۲ این قطعنامه عنوان شده است ۶ حیطه ای که در این نشست گفتگوهای خوبی پیرامون آنها صورت گرفت شامل سلامت در شرایط ناپایدار، سلامت در جهان در حال گذار، توسعه پایدار سلامت با تمرکز بر پوشش همگانی سلامت، پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر و سلامت روان، سلامت سیاره زمین و آموزش پزشکی عنوان شده است که در دستور نشست بعدی مجمع سلامت و نشست های منطقه ای حمایت می کنیم.

به گفته جعفریان، در بند ۳ قطعنامه هفتمین نشست منطقه ای مجمع جهانی سلامت آمده است: از وارد کردن عناوین نوآورانه دستورکار نشست منطقه ای سا ل ۲۰۱۹ در جزیره کیش در برنامه ریزی و نشست بعدی مجمع جهانی سلامت در برلین حمایت می کنیم. این عناوین عبارتند از: سلامت دهان و دندان، مذاهب و چالش های جهانی سلامت، توانمندی های دانشجویان برای ارتقای سلامت جهان، تقویت نظام های جراحی ضروری، شبکه سازی در آموزش پزشکی و نقش جاده ابریشم جدید در سلامت است.

وی ادامه داد: در یکی دیگر از بندهای این قطعنامه بر نقش ویژه و منحصر به فرد پیمان M۸ در کنار گروه همکاری بین فرهنگستان ها در گردهم آوردن افراد دانشگاهی، نهادهای پژوهشی، سیاستمداران، جامعه مدنی و بخش خصوصی از سراسر جهان تأکید شده است.

رئیس بین المللی مجمع جهانی سلامت تصریح کرد: در بند ۸ این قطعنامه بر احترام، گفتگو، عدالت و صلح میان ملل و مردم در راستای آرمان های توسعه پایدار سازمان ملل متحد تأکید شده و برای ارتقای آن کوشش می گردد.

وی یادآور شد: این اصول باید هدایت گر جهان و تمام ملل در برخورد با تعارض ها باشد. برای اجتناب از اقدامات خشونت گرایانه باید حداکثر تلاش در جهت برقراری گفتمان مبتنی بر احترام و صلح طلبانه صورت گیرد.

جعفریان خاطرنشان کرد: پیمان M۸ همراستا با پیمان های بین المللی با قدرت بر این نکته تأکید می نماید که تمام کشورها به ویژه آنهایی که درگیر مناقشات بین المللی هستند مسئول حفظ و حمایت از کمک های پزشکی و بشردوستانه کافی برای تمامی مردم به ویژه زنان، کودکان و افراد نیازمند هستند.

وی افزود: اجماع ۲۵ عضو پیمان M۸ بر سر قطعنامه نهایی، حکایت از این واقعیت دارد که ما توانسته ایم نظرات خودمان را در عرصه دیپلماسی سلامت، به کرسی بنشانیم و این یک موفقیت بزرگ برای کشور است.

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک