شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲/۷/۲۰۱۹ | اذان صبح:۰۵:۱۰:۰۱ - اذان ظهر:۱۱:۳۲:۰۰ - اذان مغرب:۱۶:۴۳:۰۲

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۲۱۱۴۱
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۵/۰۱ - ساعت ۹:۴۶

صندوق توسعه ملی پای کار پتروپالایشگاه

تنها دست‌انداز اجرای طرح پتروپالایشگاه‌ها استفاده از سهم صندوق توسعه ملی در تنفس خوراک بود که به تازگی مجوزهای لازم برای آن دریافت شده است.
صندوق توسعه ملی پای کار پتروپالایشگاه,

به گزارش خبرنگار مهر، با خروج آمریکا از برجام و آغاز تحریم‌های نفتی ایران، بار دیگر روند صادرات نفت و فرآورده‌های آن با دشواری رو به رو شد. در نتیجه برای جلوگیری از خام فروشی که یکی از اهداف بلند مدت اقتصاد ایران و تأکیدات مقام معظم رهبری است، طرح احداث پتروپالایشگاه ها با استفاده از سرمایه مردمی در دستور کار مجلس قرار گرفت. طرحی که تلاش دارد از نقدینگی موجود در کشور که به رقمی حدود ۲,۰۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده استفاده کند و ضمن هدایت آن به سوی بخش مولد اقتصاد کشور، ضعف سرمایه گذاری خارجی را تا حدی مدیریت کند. این طرح که هفته گذشته به تصویب مجلس رسید، نه فقط بخشی از نقدینگی موجود در کشور را به سوی تولید هدایت می‌کند بلکه بخش قابل توجهی از نفتی که صادر نمی‌شود و به هر دلیلی با کاهش تولید اجباری رو به رو است را مدیریت کرده و تبدیل به فرآورده‌های با ارزش افزوده می‌کند.

یکی از بخش‌های طرح پتروپالایشگاه های استفاده از تنفس خوراک است. تنفس خوراک به‌صورت خلاصه یعنی اعطای خوراک رایگان در شروع بهره‌برداری به واحد پالایشی. این خوراک در قالب وام کم‌بهره به واحد پالایشی داده می‌شود و تا مقداری که هزینه خوراک دریافتی با هزینه سرمایه اولیه طرح برابر شود ادامه می‌یابد. تاکنون قوانین جاری کشور برای تشویق به توسعه پالایشگاه‌ها و پتروپالایشگاهها و کاهش خام فروشی از روش «تخفیف خوراک» استفاده کرده‌اند اما این روش طی ۲۲ سال اخیر نتیجه مثبتی در پی نداشته است. این روش هرچند IRR پروژه را افزایش می‌دهد اما بازگشت سرمایه را نهایتاً از ۱۳ سال به ۱۰ سال کاهش می‌دهد و این مدت مورد استقبال مردم نیست.

ولی در روش تنفس خوراک که در طرح مصوب مجلس دیده شده، ابتدا یک پتروپالایشگاه به کمک سازمان بورس و با استفاده از سرمایه‌های مردمی تأمین مالی می‌شود و طی مدت چهار سال ساخته می‌شود. سپس به محض بهره‌برداری از یک تا دو سال تنفس خوراک برخوردار می‌شود. یعنی یک تا دو سال دولت بابت تأمین خوراک (ماده اولیه- میعانات گازی) پولی را از سرمایه گذاران پتروپالایشگاه دریافت نمی‌کند. این تنفس خوراک از محل سهم صندوق توسعه ملی است.

علیرغم قوت کلیات و جزئیات این طرح، یک مانع قانونی پیش روی تصویب آن در صحن علنی مجلس وجود داشت که این منع قانونی نیز با صدور مجوزهای لازم، برداشته شد. مانع قانونی این طرح آنجا بود که از نفت سهم صندوق توسعه ملی، برای پتروپالایشگاهها تنفس در تخصیص خوراک پیش بینی کرده و تخصیص خوراک از محل سهم صندوق توسعه ملی یک الزام تلقی شده بود؛ حال آنکه خوشبختانه مجوزهای لازم برای استفاده از سهم صندوق توسعه ملی به عنوان تنفس خوراک پتروپالایشگاه ها اخذ شده و با توجه به تصویب طرح در صحن علنی مجلس، بزودی با ابلاغ مصوبه از سوی مجلس به دولت، اجرای این طرح کلید خواهد خورد.

 

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک