یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ - ۹/۲۷/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۰۷:۴۱ - اذان ظهر:۱۱:۳۱:۳۰ - اذان مغرب:۱۷:۴۸:۱۷

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۲۴۴۷۲
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۹/۰۷ - ساعت ۱۲:۴۴
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی خبر داد:

افزایش ۲۹ درصدی تولید عسل در خراسان شمالی

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی از افزایش 29 درصدی تولید عسل در این استان خبر داد.
افزایش 29 درصدی تولید عسل در خراسان شمالی,

به گزارش گروه دریافت خبر عصراترک، عبدالله یوسفی گفت: اهمیت بالای زنبور داری در کشور موجب شده سالانه سرشماری زنبورها برای بررسی اطلاعات تولید ، اشتغال زنبور دارها و تولید کنندگان عسل و فرآورده های آن با حساسیت ویژه ای دنبال شودکه این اتفاق  درسال جاری نیز به صورت همزمان با سراسر کشور درخراسان شمالی انجام شد.

 

وی افزود: براساس اطلاعات ثبت شده در سامانه جامع مدیریت داده های کشاورزی در سال جاری تعداد افراد شاغل درحرفه زنبور داری در این استان یک هزار و 955 نفر وتعداد کلنی ها شمارش شده 200 هزار و 970 کلنی می باشد که از این تعداد کلنی مقدار دوهزار و 875 تن عسل تولید گردیده است.

 

دکتر یوسفی گفت: در مقایسه با سال گذشته به لحاظ تعداد بهره بردار 17%، تعداد کلنی 14%، تولید عسل29%، و سایر محصولات جانبی زنبور عسل شامل گرده ، موم ، بره موم، ژل رویال و زهر زنبور عسل  71% در استان افزایش داشتیم.

 

وی افزود: سال گذشته در استان دوهزار و 220 تن عسل تولید شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل 29 درصد افزایش داشته است.

 

این مقام مسئول میانگین تولید عسل از هر کلنی زنبور عسل را در سال جاری 14/3 کیلوگرم اعلام کرد  و گفت: سال گذشته  به ازای هرکلنی 12/4 کیلوگرم  عسل تولید شد که میانگین تولید هرکندو نسبت به مدت مشابه سال قبل 15 درصد افزایش داشته است.

 

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی علت افزایش تولید را شرایط مناسب بارندگی ،مدیریت صحیح زنبورستانها و اصلاح نژاد زنبورستان ها عنوان کرد.

 

وی گفت: خراسان شمالی به لحاظ شرایط مناسب آب و هوایی و وجود مراتع غنی پوشیده از گیاهان دارویی در سال 97 از نظر میزان تولید عسل رتبه نوزدهم و از نظر میانگین تولید به ازای هر کلنی (بهره وری) رتبه هفتم کشوری و از نظر تعداد کلنی رتبه پانزدهم را کسب نموده است.

 

انتهای پیام/ 

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک