شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰/۱/۲۰۲۲ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۲۸۲۴۶۲۹
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۹/۱۶ - ساعت ۱۳:۴۷
مدیر زراعت خراسان شمالی عنوان کرد:

افزایش نرخ دلار شرایط کشت پنبه را عالی کرده است/پنبه کاران بذر اصلاح شده کشت کنند

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: افزایش نرخ دلار و محدودیت در واردات نخ، شرایط کشت پنبه برای فصل زراعی آینده را عالی کرده است.
افزایش نرخ دلار شرایط کشت پنبه را عالی کرده است/پنبه کاران بذر اصلاح شده کشت کنند,

محمدنقی کاظمیان، مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار عصر اترک اظهار کرد: در فصل زراعی بهاره سال گذشته سطح زیر کشت پنبه استان شش هزار و 300 هکتار بود و در فصل زراعی بهاره امسال این سطح زیرکشت با 14 درصد افزایش به هفت هزار و 200 هکتار رسید.

کاظمیان با اشاره به اینکه در حال حاضر محصول پنبه از مزارع شهرستان های مانه و سملقان، اسفراین و جاجرم در حال برداشت است، عنوان کرد: پیش بینی می شود که از سطح هفت هزار و 200 هکتار 16 هزار و 700 تن پنبه برداشت شود.

وی با بیان اینکه در این فصل برداشت قیمت خرید توافقی پنبه در بازار آزاد هفت هزار تا هفت هزار و 100 تومان و قیمت خرید توافقی پنبه از سوی تشکل تعاونی پنبه کاران استان به هفت هزار و 200 تومان نیز رسید درحالیکه قیمت نرخ تضمینی این محصول کمی بیش از سه هزار تومان بود، عنوان کرد: اعمال تحریم ها، افزایش قیمت دلار، افزایش قیمت نخ های وارداتی، پنبه محلوج وارداتی، محدودیت واردات پارچه به کشور موجب شدند که امسال قیمت خرید توافقی پنبه در کشور بالا رود.

وی تصریح کرد: افزایش قیمت های اشاره شده، شرایط کشت پنبه را برای فصل زراعی بهاره سال آینده عالی کرده است و در این زمینه، خراسان شمالی می تواند جزو استان های پیش رو در افزایش تولید این محصول باشد.

کاظمیان گفت: افزایش در تولید پنبه باید با تامین ارقام بذری اصلاح شده میسر شود.

وی توصیه کرد: پنبه کاران استان در فصل زراعی بهاره سال آینده بذور را از دلالان خریداری نکنند و بذور اصلاح شده را از تشکل تعاونی پنبه کاران استان خریداری کنند.

وی عنوان کرد: در فصل زراعی بهاره امسال حدود 80 درصد از مزارع پنبه استان با ارقام بذری زودرس شامل خرداد، ساجدی، کاشمر، ارمغان، لیدر و گلستان و حدود 20 درصد دیگر از مزارع پنبه استان با رقم بذری ورامین کشت شدند.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی افزود: عملکرد بذری پنبه در این فصل زراعی بیش از 50 درصد بیشتر از فصل زراعی سال گذشته بود.

وی در بخش دیگری از سخن خود اظهار کرد: تشکل تعاونی پنبه کاران استان برای فصل زراعی بهاره سال آینده درصدد است که علاوه بر توزیع بذر، توزیع کود و ارائه تسهیلات به پنبه کاران برای خرید نهاده ها را در دستور کار خود قرار دهد.

در عین حال، وی در خاتمه با بیان اینکه همانطور که کاشت مکانیزه پنبه به استفاده از بذر دلیته و سیستم مکانیزه برداشت نیازمند است، عنوان کرد: تاکنون دو دستگاه مکانیزه برداشت پنبه به استان وارد شده است.

کاظمیان همچنین یادآور شد: آماده کردن شرایط اجرای کشت قراردادی پنبه در استان برای فصل زراعی بهاره سال آینده در دستور کار قرار گرفته است.

به گزارش عصر اترک، در خراسان شمالی هشت کارخانه پنبه پاک کنی، یک کارخانه ریسندگی و یک کارخانه روغن کشی احداث شده اند.

انتهای پیام/قهرمانی

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک