چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۴/۸/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۴۷:۳۰ - اذان ظهر:۱۲:۴۲:۴۱ - اذان مغرب:۱۹:۲۷:۴۳

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۲۴۶۷۹
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۹/۱۹ - ساعت ۱۴:۱۴
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی خبر داد:

تعداد قربانیان آنفولانزا در خراسان شمالی به ۸ نفر رسید / شیوع بیماری رو به کاهش است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با اشاره به اینکه در خراسان شمالی همچون سایر نقاط کشور شیوع آنفولانزا رو به کاهش است، گفت: ابتلا به بیماری آنفولانزا در این استان تاکنون منجر به جان باختن 8 نفر شده که از این تعداد چهار کودک و چهار بزرگسال بوده اند.
تعداد قربانیان آنفولانزا در خراسان شمالی به 8 نفر رسید / شیوع بیماری رو به کاهش است,

افشین دلشاد، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگار عصراترک با بیان اینکه پاسخ آزمایشات این بیماری زمان می برد، گفت: افراد مشکوک به این بیماری بستری و تحت درمان قرار گرفتند که بعد از اعلام نتیجه آزمایشات محقق شد که بخش زیادی از این افراد مبتلا به آنفولانزا نبوده اند.

دلشاد اضافه کرد: آنفولانزا گروه سنی خاصی را شامل نمی شود و تمامی رده های سنی از 6 ماه به بالا را در بر می گیرد.

این مقام مسئول با بیان اینکه تزریق واکسن آنفولانزا برای دو گروه خاص توصیه می شود، ادامه داد: کسانی که دارای نقص سیستم ایمنی، دیابت، زنان باردار، بیماری ریوی، قلبی، کلیوی، شیمی درمانی، کودکان زیر 6 سال و افراد بالا 65 سال کاندید دریافت واکسن هستند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان خاطر نشان کرد: در هیچ جایی از دنیا برای تعداد کل جمعیت یک کشور واکسن تولید و توزیع نمی شود، بنابراین تزریق واکسن برای افرادی که در گروه سنی زیر 6 سال و بالا 65 سال نیستند و بیماری زمینه ای ندارند توصیه نمی شود.

دلشاد با بیان اینکه واکسن ها وارداتی است، گفت: وزات بهداشت به اندازه موردنیاز واکسن برای دو گروه اول توزیع کرد، اما باتوجه به وحشت عمومی ایجاد شده و افزایش تقاضا بیشتر از نیاز دور اول توزیع ها به اتمام رسید و وزارت کشور برای خرید و توزیع جدید واکسن ها اقدام کرده است.

وی بیان داشت: لازم به توجه است که تعداد واکسن های دور دوم براساس نیاز افراد الویت دار است.

این مقام مسئول زمان طلایی تزریق واکسن آنفولانزا را قبل از شیوع این بیماری دانست و گفت: لازم به توجه است که ایمنی دو هفته بعد از تزریق واکسن ظاهر می شود، در حالی که اکنون با اپیدمی که مستقر شده ، عملا خیلی تاثیر نخواهد داشت.

وی عنوان داشت: اوایل پاییز فصل تزریق این واکسن می باشد که تاکنون برای گروه های ذکر شده باید این تزریق انجام شده باشد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه ویروس هر ساله تغییر می کند و واکسن امسال به درد سالهای بعد نمی خورد گفت: بخش دوم واکسن هنوز توزیع نشده است.

دلشاد یادآور شد: همچنین واکسیناسیون آنفولانزا بر عهده مرکز بهداشت نیست و در گروه برنامه ملی واکسیناسیون قرار نمی گیرد بلکه توسط بخش خصوصی وارد و در داروخانه های خصوصی توزیع می شود.

معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان بیان داشت: مهم ترین راه برای پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا شستن مرتب دست ها با آب و صابون است و اینکه قبل از شستن به بینی، دهان و چشم هیچ گونه تماسی با دست ها نداشته باشد.

وی ادامه داد: همچنین مدیران، مسئولان و کارفرمایان به افرادی که بیمار هستند اجازه دهند که بیش از 5 روز در محیط کار حضور پیدا نکنند زیرا باعث افزایش ابتلا می شوند.

دلشاد خاطر نشان کرد: افراد مبتلا باید استراحت در منزل، نوشیدن مایعات، عدم دست دادن، روبوسی کردن، تماس نزدیک، جا کردن وسایل شخصی، عدم حضور در مجامع را رعایت کنند و بعد از گذشت دو روز اگر کاهش تب نداشت به پزشک مراجعه کند.

این مقام مسئول با بیان اینکه آنفولانزا یک بیماری ویروسی است و آنتی بیوتیک ها تاثیری در بهبود آن نخواهند داشت، گفت: از خود درمانی پرهیز شود زیرا ممکن است ایجاد عارضه کند.

 

انتهای پیام/ رحمانی

 

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک