پنج شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰/۱/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۱۱:۲۱ - اذان ظهر:۱۱:۳۰:۱۱ - اذان مغرب:۱۷:۴۲:۱۲

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۲۸۲۴۷۸۷
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۹/۲۷ - ساعت ۷:۱۵
معاون تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی اعلام کرد:

۶۹ درصد از دام سنگین استان تلقیح مصنوعی شدند/اصلاح نژاد ۱۰ هزار راس دام سبک استان طی دو سال اخیر

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با اشاره به استقبال و رواج تلقیح مصنوعی در دام سنگین و اصلاح نژاد دام سبک کردی بومی در استان، عنوان کرد: انجام این روش ها بر بهبود وضعیت درآمدزایی دامداران استان بسیار کارساز بوده است.
69 درصد از دام سنگین استان تلقیح مصنوعی شدند/اصلاح نژاد 10 هزار راس دام سبک استان طی دو سال اخیر,

محمد محمدزاده، معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار عصر اترک درباره نتایج انجام تلقیح مصنوعی در دام سنگین استان اظهار کرد: در خراسان شمالی در حال حاضر 81 هزار راس دام سنگین ( گاو و گوساله ) نگهداری می شوند.

محمدزاده گفت: 14 هزار راس از آنها ( معادل 17 درصد) بومی، 11 هزار راس از آنها ( معادل 13.6 درصد) خالص هلشتاین و 56 هزار راس دیگر از آنها ( معادل 69 درصد) آمیخته بومی و هلشتاین هستند.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه میزان شیر تولیدی گاوهای بومی و رشد گوساله های نر بومی استان کم بود، از قدیم الایام انجام تلاقی اسپرم نژاد هلشتاین با گاوهای بومی با استفاده از روش تلقیح مصنوعی توسط نیروهای دامپزشک در محل دامداری ها شروع و رواج پیدا کرد که در حال حاضر این رویه خیلی جدی از سوی دامداران تقاضا می شود.

وی با یادآوری این مطلب که انجام تلقیح مصنوعی در دام سنگین بر روی صفت شیر و گوشت متمرکز شده و نه صفت تعداد زایش، عنوان کرد: انجام این روش موجب شد تا میزان شیر تولیدی گاوهای آمیخته شده از پنج تا هفت کیوگرم تولید شیر در روز به 25 تا 30 کیلوگرم تولید شیر در روز برسد.

وی همچنین افزود: رشد وزنی گوساله های متولد شده از روش تلقیح مصنوعی از روزی 600 تا 700 گرم به یک کیلو و 200 گرم در روز رسیده است.

محمدزاده خاطر نشان کرد: استفاده از روش تلقیح مصنوعی و انجام آمیخته گری اسپرم هلشتاین به روی گاوهای بومی بر بهبود وضعیت اقتصادی دامداران استان بسیار موثر بوده است.

اصلاح نژاد 10 هزار راس دام سبک در سطح 40 روستای مناطق مرزی استان

محمدزاده، معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در بخش دیگری از سخن خود به پرورش و تکثیر دام سبک در استان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر در خراسان شمالی دو میلیون و 18 هزار راس گوسفند و بز نگهداری می شوند.

محمدزاده افزود: نژاد کردی، نژاد بومی دام سبک استان است و در عین حال نژاد مغانی و آمیخته نژادهای کردی و مغانی نیز بخش دیگری از این جمعیت دام سبک استان را تشکیل می دهند.

وی در ادامه با بیان اینکه پرورش و نگهداری دام سبک نژاد کردی استان اقتصادی تر و بهینه تر شود، عنوان کرد: از سال 92 در ایستگاه اصلاح نژاد گوسفند کردی شهرستان شیروان ژن دوقلوزایی برولا را با قوچ های کردی استان تلاقی داده شدند که نتیجه آن تولد بره هایی با خاصیت ژن دو قلوزایی بود.

وی گفت: دو سال قبل سازمان جهاد کشاورزی استان در همکاری با قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه حضرت جوادالائمه استان و ایستگاه اصلاح نژاد شیروان با استفاده از قوچ های اصلاح نژاد شده ایستگاه اصلاح نژاد شیروان، امر اصلاح نژاد 10 هزار راس دام سبک در سطح 40 روستای مناطق مرزی استان از طریق روش آمیخته گری را در دستور کار قرار داده و اجرایی کردند.

محمدزاده با یادآوری این مطلب که این اصلاح نژاد با استفاده از ژن برولا بر روی چندقلوزایی نسل بعدی دام سبک اثرگذار است، عنوان کرد: انجام آمیخته گری در دام سبک را فقط در سیستم بسته و مزرعه ای را توصیه می کنیم.

تولید و تکثیر دام های سبک اصلاح نژاد شده، بازارسازی جدید دامداران استان

محمدزاده، معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالیخاطر نشان کرد: در همین راستا، برخی از دامداران استان نیز به انجام این روش روی آورده اند به گونه ای که در یک واحد دامداری هفت هزار راسی در شهرستان جاجرم دو هزار و 500 راس گوسفند آن اصلاح نژاد شده اند و این واحد قوچ های اصلاح نژاد شده خود را به دیگر دامداران می فروشند.

محمدزاده همچنین افزود: مجوزی را نیز برای یک شرکت دامپروری سه هزار راسی در شهرستان جاجرم برای انجام اصلاح نژاد دام سبک صادر کرده ایم.

در عین حال، وی با تصریح بر این مطلب که انجام اصلاح نژاد دام سبک به منظور تکثیر نسلی چند قلوزا را به عشایر استان توصیه نمی کنیم، افزود: دام سبک در اختیار عشایر اغلب از مرتع چرا می کنند و مرتع نمی تواند نیاز تغذیه ای میش برای شیر دهی به دو بره و یا بیشتر را پاسخ دهد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا در زمینه انجام اصلاح نژاد دام سبک در استان فقط بر روی نژاد کردی انجام شده و از سایر نژادهای موجود در کشور به استان وارد نمی شوند تا این امر بر  روی آنها انجام شود و در استان رواج پیدا کند؟ نیز اظهار کرد: برنامه سازمان جهاد کشاورزی استان در زمینه اصلاح نژاد بر روی نژاد کردی بومی استان است که این نژاد با طبیعت و اقلیم منطقه سازگار هستند.

محمدزاده خاطر نشان کرد: درصورتیکه دامداران استان که دارای دامداری بسته و مزرعه ای هستند، بخواهند سایر نژاد های دام سبک موجود در کشور را به استان وارد کنند تا اصلاح نژاد و تکثیر آنها را انجام دهند برای انجام اصلاح نژاد مجوز داده می شود.

انتهای پیام/ قهرمانی

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک