چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۲/۱۹/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۵۹:۴۶ - اذان ظهر:۱۱:۵۴:۳۲ - اذان مغرب:۱۷:۴۲:۱۹

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۲۸۲۴۸۸۲
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۹/۳۰ - ساعت ۱۶:۷

مشکل تحریم خودرو در آینده نزدیک به‌طور اساسی رفع خواهد شد

معاون امور صنعتی و تحقیقاتی وزارت دفاع گفت: در آینده‌ای نزدیک مشکل تحریم خودرو به‌کمک توانمندی‌های بخش دفاع به‌طور اساسی رفع خواهد شد.
مشکل تحریم خودرو در آینده نزدیک به‌طور اساسی رفع خواهد شد,

به گزارش خبرگزاری تسنیم، رضا مظفری‌نیا در مصاحبه با رادیو گفت: هم‌اکنون ساخت حدود 53 قطعه از قطعات خودرو که داخل کشور ساخته نمی‌شد از سوی وزارت دفاع آغاز شده است.

وی همچنین با تأکید بر اینکه قطعات مزبور طی سال‌های متمادی با ارزبری بالا از کشورهایی مانند چین وارد ایران شده است، اظهار داشت: وزارت دفاع ساخت چنین قطعاتی را که شبکه خودروسازی توان ساخت آن را نداشت در دستور کار خود قرار داده است.

معاون امور صنعتی و تحقیقاتی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ضمن اشاره به اینکه وزارتخانه مورد نظر باید نسبت به رفع مشکل تحریم خودرو که به‌دلیل قطعات مزبور به‌وجود آمده اقدام می‌کرد، اضافه کرد: هم‌اکنون 20 قطعه از حدود 50 قطعه مدنظر ساخته و به خودروسازان تحویل شده است.

وی در ادامه با اعلام این خبر که ساخت نمونه مهندسی تعدادی از قطعات هم در مراحل پایانی قرار دارد به آغاز ساخت تعداد محدود دیگری از این قطعات اشاره کرد.

مظفری‌نیا با تصریح به اینکه وزارت دفاع به‌لحاظ بهره‌مندی از متخصصان و زیرساخت‌های آزمایشگاهی و صنعتی توان ساخت تمامی 53 قطعه مزبور را داراست، خاطرنشان کرد: گرچه ساخت بخشی از این قطعات به زمان نیاز دارد اما در آینده‌ای نزدیک مشکل تحریم خودرو به‌کمک توانمندی‌های بخش دفاع به‌طور اساسی رفع خواهد شد.

وی افزود: فناوری‌های مورد نظر در تمامی محصولات تولیدی خودروسازان کشور از جمله سایپا و ایران خودرو قابل استفاده است در واقع فناوری‌های مدنظر چندمنظوره و مشترک هستند.

معاون امور صنعتی و تحقیقاتی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ضمن اعلام اینکه وزارتخانه مزبور پیشنهاد ساخت یک موتور بِروز را ارائه کرده است، گفت: در حال حاضر ظرفیت‌های بسیار بالایی در ساخت موتورهای هوایی و زمینی وجود دارد.

وی با بیان این مطلب که هم‌اکنون موتور دیزل از سوی وزارت دفاع ساخته شده است، اظهار داشت: وزارتخانه مورد نظر آمادگی خود را برای ساخت یک سیستم قوای محرکه شامل موتور، گیربکس و سیستم کنترل الکترونیک خودرو با مشارکت خودروسازان اعلام کرده است.

مظفری‌نیا ادامه داد: وظیفه ذاتی بخش دفاع نیروهای مسلح این است که خود را برای مقابله با انواع تهدیدهای دشمنان مجهز به سیستم‌های سلاح و تجهیزات کند تا ضمن فراهم شدن قدرت پاسخگویی مناسب، قدرت بازدارندگی افزایش یابد و کشور از تعرض دشمنان مصون نگه داشته شود.

وی همچنین گفت: سیستم‌های سلاح و تجهیزات پیشرفته دفاعی دارای دانش و فناوری نوینی بوده که در طول سال‌های جنگ و بعد از آن با تلاش دانشمندان و متخصصان حاصل شده، چنین فناوری‌هایی می‌تواند در صنایع غیردفاعی از جمله صنعت خودرو استفاده شود.

معاون امور صنعتی و تحقیقاتی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح افزود: سه ماه قبل از نوروز سال گذشته کشور دچار تحریم خودرویی شد و خودروسازان به وزارت دفاع مراجعه کردند تا از توانمندی‌های این وزارتخانه بهره‌گیری کنند.

وی ابراز کرد: وزارتخانه مورد نظر نسبت به درخواست خودروسازان اقبال نشان داد به‌طوری که هم‌اکنون توانمندی‌‌های وزارت دفاع در اختیار خودروسازان قرار می‌گیرد.

مظفری‌نیا ضمن اشاره به اینکه دو خودروساز بزرگ کشور به این مسئله پی برده‌اند که توان داخلی که به‌ویژه در بخش دفاع به‌وجود آمده شعار نیست، ادامه داد: مسیر حرکتی موشک در فاصله دوهزار کیلومتر به فناوری‌هایی برای هدایت، کنترل و ناوبری مجهز است این در حالیست که الکترونیک کنترل یونیک خودرو از همین فناوری بهره‌گیری کرده و با اعمال تغییرات جزئی در حال تولید و تحویل به خودروسازان است.

وی افزود: این مسئله زمینگیر کردن صنعت خودرو را به‌طور اساسی رفع کرد علاوه بر این فناوری‌های مرتبط با ایربگ و انواع سنسورهای مرتبط با حفظ دما و اکسیژن موتور در حال ساخت است که نمونه مهندسی این قطعات تحویل خودروسازان داده می‌شود تا پس از تأیید، قطعات مدنظر تولید شود.

معاون امور صنعتی و تحقیقاتی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در پایان یادآور شد: انتظار می‌رود وزارتخانه مزبور تا دو ماه آینده با بهره‌گیری از توانمندی‌های خود یاری‌رسان خودروسازان باشد.

انتهای پیام/+

 
خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک