دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۹/۲۰/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۵۹:۱۴ - اذان ظهر:۱۲:۳۴:۳۸ - اذان مغرب:۱۹:۰۲:۱۲

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۲۸۲۴۸۹۸
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۰/۰۱ - ساعت ۱۳:۵۹
معاون تولیدات دامی جهاد کشاورزی خراسان شمالی مطرح کرد:

نیاز نوغانداری استان به ۳۵ میلیارد تومان اعتبار/حمایت ها واردات ابریشم را صفر می کند

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با بیان اینکه استان دارنده دانش فنی و زیرساخت های اولیه در صنعت نوغان داری و تولید نخ ابریشم است، اعلام کرد: این صنعت در استان برای رشد و توسعه خود تا سال 1400 به دریافت 35 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.
نیاز  نوغانداری استان به 35 میلیارد تومان اعتبار/حمایت ها واردات ابریشم را صفر می کند,

محمد محمد زاده، معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار عصر اترک اظهار کرد: نوغان داری، ابریشم کشی و تولید نخ ابریشم در خراسان شمالی قدمتی بالا دارد که در سایه این فعالیت، صنایع تولید فرش ابریشم، بافت پشتی ابریشمی، تولید پارچه های ابریشمی و تابلو فرش بافی در استان شکل گرفته اند.

به گفته محمد زاده، عمده مناطقی که در استان در زمینه نوغان داری و پرورش کرم ابریشم فعالیت دارند شهرستان های راز و جرگلان، مانه و سملقان و بجنورد هستند که به تازگی انجام این فعالیت به شهرستان های شیروان، اسفراین، جاجرم و گرمه نیز هدایت شده است.

وی عنوان کرد: در خراسان شمالی سطح توتستان ها در سال 85، 127 هکتار بود که در حال حاضر این سطح به 353هکتار افزایش یافته است.

وی افزود: در حال حاضر در خراسان شمالی تعداد بهره برداران صنعت نوغان داری به چهار هزار و 133 نفر، تولید پیله تر ابریشم به 208 تن رسیده است که استان در زمینه تولید پیله ابریشم در جایگاه چهارم کشوری قرار دارد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان همچنین با بیان اینکه میزان تولید نخ ابریشم در استان به 192 تن رسیده که در مقایسه با سال گذشته میزان تولید 72 تن افزایش یافته است، یادآور شد: این در حالی است که نیاز کشور به تامین نخ ابریشم 540 تن است.

وی با تصریح بر این مطلب که خراسان شمالی از دانش فنی و زیرساخت های اولیه برای رونق بخشی به صنعت نوغان داری و تولید نخ ابریشم برخوردار است، اظهار کرد: درصورتیکه این صنعت در استان حمایت شود، خراسان شمالی می تواند این نیاز کشور را تامین و وابستگی وارداتی به این محصول را به طور کامل مرتفع کند.

وی در ادامه با یادآوری این مطلب که برای تکمیل زنجیره پرورش کرم ابریشم در استان تا به کنون توزیع رایگان نهال توت، توزیع رایگان تخم نوغان، تشکیل پنج شرکت تعاونی نوغان داری، تامین زمین و برگزاری کلاس های آموزشی برای بهره برداران انجام شده است، افزود: با این وجود، هنوز سنتی بودن تلنبارها، سنتی بودن توتستان ها، عدم اختصاص به موقع اعتبارات، عدم اختصاص تسهیلات ارزان قیمت، پایین بودن قیمت خرید تضمینی پیله ها، پایین بودن تعرفه واردات نخ ابریشم و پیله خشک ابریشم از دغدغه های مهم این صنعت در استان است.

در عین حال، محمدزاده با اشاره به اینکه برای بهبود وضعیت این صنعت در استان برنامه هایی برای سال جاری و دو سال آینده ( تا سال 1400 ) تعریف شده اند، عنوان کرد: در این برنامه رشد تعداد بهره برداران از هزار و 433 نفر به شش هزار و 621 نفر، رشد تولید پیله کرم ابریشم از 208 تن به 366 تن، رشد در توزیع تخم نوغان از چهار هزار و 960 جعبه به هشت هزار و 710 جعبه میان بهره برداران و ایجاد هزار و 250 باب تلنبار برای ابریشم کشی همچنین توسعه مساحت توتستان ها به سطح 400 هکتار و ایجاد توتستان های جدید در سطح 200 هکتار برای این صنعت در استان تعریف شده اند.

وی در ادامه گفت: برای تحقق این برنامه تدوین شده، سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی پیشنهاداتی را تهیه و به وزارتخانه ارسال کرده است که این پیشنهادات شامل بهینه سازی تلنبارهای سنتی، اختصاص اعتبارات بلاعوض، بالا بردن قیمت خرید تضمینی پیله های ابریشم، اصلاح نهال توتستان ها، کنترل واردات نخ به کشور، حمایت مالی از تکمیل زنجیره پرورش کرم ابریشم، رونق بخشی به صنعت فرش و تولیدات صنایع دستی است.

وی عنوان کرد: در سال جاری که هنوز هیچ اعتباری به استان برای اجرای برنامه تدوین شده اختصاص نیافته، با این وجود، باید تا سال 1400، 35 میلیارد تومان بابت مطالعه تکمیل زنجیره پرورش کرم ابریشم و تولید نخ ابریشم، ایجاد و اصلاح توتستان ها، ایجاد تلنبارها، خرید 10 دستگاه پیله خشک کن، خرید 100 دستگاه ابریشم کشی، خرید یک دستگاه سردخانه برای نگهداری تخم نوغان و ایجاد هشت مرکز نیاز است که البته می شود بخشی از این اعتبار در قالب اعطای تسهیلات به استان اختصاص داده شود.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان در خاتمه تصریح کرد: با توجه به اینکه نیاز کشور به تامین نخ ابریشم 540 تن است و در حال حاضر فقط 192 تن آن در استان تولید می شود، در صورت حمایت از صنعت نوغان داری و تولید نخ ابریشم در استان، خراسان شمالی می تواند تمام نیاز کشور به این محصول را تامین و کشور را از واردات این محصول بی نیاز کند.

انتهای پیام/  

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک