دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۹/۲۰/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۵۹:۱۴ - اذان ظهر:۱۲:۳۴:۳۸ - اذان مغرب:۱۹:۰۲:۱۲

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۲۵۰۰۵
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۰/۰۵ - ساعت ۱۳:۰
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان شمالی اعلام کرد:

۳۰ درصد جمعیت بجنورد حاشیه نشین هستند / از ساخت و سازهای غیرمجاز عقب هستیم

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان شمالی با اشاره به اینکه 19 روستا در حاشیه شهر بجنورد در حریم شهری و به صورت سکونت گاه های غیررسمی قرار دارند،  گفت: بجنورد با داشتن 30 درصد جمعیت حاشیه نشین یکی از مناطقی است که در کشور بیشترین جمعیت حاشیه نشین را دارد.
30 درصد جمعیت بجنورد حاشیه نشین هستند / از ساخت و سازهای غیرمجاز عقب هستیم,

به گزارش عصر اترک،  رضا رجب زاده، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان شمالی پیش از ظهر امروز در دهمین شورای برنامه ریزی و توسعه استان خراسان شمالی در جمع اعضای شورا و اصحاب رسانه استان اظهار کرد: برای تبدیل این محلات جمعیتی حاشیه نشین به روستا و الحاق به شهر ضوابطی وجود دارد که یکی از این ضوابط ممنوعیت الحاق این مناطق به شهر است.

رجب زاده اضافه کرد: در تعریف یک روستای مجزا باید طبق مصوبات شورای عالی درصدی رشد جمعیت معنادار داشته باشند تا اجازه توسعه طرح هادی را در این روستاها اجرای شود.

وی عنوان کرد: این روستاها در واقع سرریز جمعیت شهر و کسانی هستند که به علت تمکن مالی امکان شهرنشینی را نداشتند و حاشیه نشین شدند که این مکان ها در واقع سکونت گاه های غیر رسمی اند که روستا محسوب نمی شوند.

این مقام مسئول توسعه نامتوازن را یکی از مشکلات این مناطق خواند و گفت: در مناطقی همچون روستای محمد علی پهلوان به صورت مرتب هر چند سال طرح هادی توسط بنیاد مسکن بازنگری می شود ولی باتوجه به محدودیت هایی که در توسعه طرح هادی براساس پوشش جمعیتی وجود دارد همیشه از ساخت و سازهای غیرمجاز عقب هستیم.

این مقام مسئول یادآور شد: شکل گرفتن یک بافت که براساس ضوابط اشکالاتی نیز بر آن وارد است از یک سو و از سوی دیگر هیچ وقت نمی توان عرصه توسعه طرح هادی را به گونه ای در نظر گرفت که ازجمعیت جلو پیش افتاد.

رجب زاده اظهار داشت: براساس  مذاکرات صورت گرفته در وزارت راه و شهرسازی برای اصلاح این مصوبات، استدلال های فنی خود را دارند که اگر این مناطق رها شوند و واگذاری زمین برا ساخت و سازها راحت شود حاشیه نشینی افزایش می یابد.

وی بیان کرد: این در حالی است که این محدودیت های قانونی باعث می شود که ما در برخی از این موارد امکان تعیین تکلیف نداشته باشیم.

رجب زاده گفت: برای خروج از بلاتکلیفی این وضعیت وارد کار شده ایم همچنین در اجرای طرح هادی خدمات براساس قانونی که مصوب شد تا سه سال می توانند به صورت موقت از اقامتگاه های غیررسمی و انشعاباتشان بهره ببرند تا تعیین تکلیف شوند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان شمالی در انتها خاطرنشان کرد: از باب رساندن زیرساختها به این واحدهای ساخته شده مشکلی نیست بلکه موضوع اصلی این است که این مناطق غیر رسمی تحت عنوان روستا در حریم شهرها شکل بگیرند که طرح هادی برای آنها اجرایی و تبدیل به یک سکونت گاه رسمی شوند.

 

انتهای پیام/ رحمانی

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک