سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۸/۱۰/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۱۶:۲۱ - اذان ظهر:۱۲:۴۵:۵۹ - اذان مغرب:۱۹:۵۸:۵۳

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۲۸۲۵۴۹۶
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۰/۳۰ - ساعت ۹:۴۲
یک استاد اقتصاد عنوان کرد:

موتور توسعه اقتصاد کشور بر محور بخش خصوصی و نیروهای دانش بنیان شتاب می گیرد

عضو هیات علمی دانشگاه بجنورد گفت: رشد و توسعه اقتصاد درونی کشور از طریق واگذاری شرکت های دولتی و خصولتی به بخش خصوصی واقعی همچنین بهره گیری از وجود نیروهای دانش بنیان محقق می شود و شتاب خواهد گرفت.
موتور توسعه اقتصاد کشور بر محور بخش خصوصی و نیروهای دانش بنیان شتاب می گیرد,

فرشید پورشهابی، عضو هیات علمی دانشگاه بجنورد در گفت و گو با خبرنگار عصر اترک دررابطه با برون رفت از تاثیرات رابطه اقتصاد بر سیاست خارجه اظهار کرد: اقتصاد یک سیستم است و هر سیستمی از عوامل داخلی و خارجی تاثیر می پذیرد.

پورشهابی در ادامه با اشاره به این مطلب که تجارت، موتور رشد اقتصادی و توسعه محسوب می شود زیرا افزایش رفاه را به دنبال دارد، تصریح کرد: در همین رابطه هر محدودیتی در زمینه تجارت که متاثر از سیاست خارجی است، می تواند سطح رفاه را تحت تاثیر قرار دهد.

وی همچنین با تاکید بر اینکه که تحریم های اقتصادی بر اقتصاد داخلی نیز اثرگذار است، عنوان کرد: با این وجود، شدت تاثیرپذیری از تحریم های اقتصادی به ساختار اقتصادی بر می گردد که این موضوع در کوتاه مدت قابل حل نیست.

وی در ادامه وجود بخش دولتی حجیم و پر هزینه را یکی دیگر از مشکلات مهم اقتصاد ایران برشمرد و گفت: با توجه به اینکه ماهیت بخش دولتی ناکارا است و نمی توان رشد و توسعه کشور را از این محل انتظار داشت باید برای قوی تر شدن اقتصاد کشور در برابر تحریم های خارجی شرکت های دولتی و خصولتی کشور را از طریق بازار سرمایه به بخش خصوصی واقعی واگذار کرد تا سطح کارایی اقتصاد کضشور بالا رود.

پورشهابی همچنین با تاکید بر این نکته که مسئله تحریم های اقتصادی، عجارت خارجی را نیز تحت تاثیر قرار می دهد، اظهار کرد: دولت باید از وجود سرمایه انسانی ماهر و خلاق به عنوان یکی از عوامل موثر موتورهای رشد و توسعه کشور بهره گیری کند.

وی تصریح کرد: در همین راستا، کشورعلاوه بر اینکه باید بر تربیت نیروی انسانی خلاق و ماهر توجه ویژه داشته باشد همچنین می بایست اصلاح ساختار اقتصادی را در دستور کار قرار دهد و نسبت به بهبود شرایط نامناسب فضای کسب و کار نیز اقدام کند که این اقدامات ظرفیت غیر فعال درونی کشور را به حرکت در می آورد.

وی در بخش دیگری از سخن خود با اشاره به این مطلب که در شرایط تحریمی حاکم بر کشور باید بر انجام تجارت با کشورهای همسایه توجه داشت، افزود: هر چند این اولویت گذاری در کوتاه مدت جواب می دهد، با این وجود، می بایست برای بلند مدت نسبت به تولید تکنولوژی برای رشد تولید داخل کشور برنامه ریزی کرد.

عضو هیات دانشگاه بجنورد افزود: برای تحقق تولید تکنولوژی در داخل کشور باید بر وجود نیروها و شرکت های دانش بنیان تکیه کرد که این نیروها قابل تحریم نیستند.

پورشهابی در خاتمه تصریح کرد: وجود نیروی خلاق دانش بنیان است که محصولات خام قابل تحریم را با تبدیل به محصولات دارای ارزش افزوده و مورد نیاز بازار کشورهای هدف را از تحریم خارج می کند.

انتهای پیام/قهرمانی

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک