یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ - ۹/۲۷/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۰۷:۴۱ - اذان ظهر:۱۱:۳۱:۳۰ - اذان مغرب:۱۷:۴۸:۱۷

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۲۵۵۷۰
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۱/۰۲ - ساعت ۱۲:۲۰
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی:

کاهش جمعیت حیات وحش استان را تایید نمی کنم/لزوم تقویت امکانات محیط بانی قورخود

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی با بیان اینکه علل متعددی در دیده و یا دیده نشدن تمامی جمعیت حیات وحش در روزهای سرشماری دخیل هستند، گفت: کاهش جمعیت حیات وحش استان را تایید نمی کنم.
کاهش جمعیت حیات وحش استان را تایید نمی کنم/لزوم تقویت امکانات محیط بانی قورخود,

مهدی اله پور، مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار عصر اترک در پاسخ به این سوال که آیا کاهش جمعیت حیات وحش استان پس از انجام پایش سرشماری سالانه صحت دارد؟ اظهار کرد: در حال حاضر جمعیت حیات وحش در عرصه های طبیعی استان وضعیت خوبی دارد. 

در عین حال، اله پور در ادامه گفت: گروهی از جمعیت حیات وحش در استان مهاجر هستند و تغییر زیستگاه می دهند همچنین عواملی دیگر از جمله بارندگی ها، مه، کوچ عشایر منطقه و ورود شکارچیان به مناطق زیستی حیات وحش موجب مهاجرت این جمعیت از منطقه می شوند که در زمان انجام سرشماری حیات وحش بر پایش این جمعیت اثرگذار هستند.

وی همچنین افزود: با توجه به اینکه نقطه ثابتی برای انجام سرشماری جمعیت حیات وحش در عرصه های های طبیعی نمی توان قائل شد و حوزه قلمروی زیستگاه های حیات وحش نیز بسیار گسترده است، بنابراین نمی توان با قاطعیت اعلام کرد که کاهش و یا افزایش جمعیت حیات وحش را در استان داشته ایم که علل اشاره شده در دیده و یا دیده نشدن اغلب جمعیت حیات وحش در روزهای سرشماری دخالت دارند.

وی همچنین تصریح کرد: روزهای سرشماری از جمعیت حیات وحش را نیز به کل روزهای یکسال نمی توان تعمیم داد.

اله پور در پاسخ به این سوال که با توجه به ورود افراد بسیاری برای انجام برداشت های غیرمجاز از منطقه معدنی آلبلاغ، این اتفاق چه تاثیری بر روی جمعیت حیات وحش منطقه حفاظت شده ساریگل گذاشته است، اظهار کرد: درصورتیکه در عرصه طبیعی امنیت وجود نداشته باشد حیات وحش منطقه مهاجرت خواهد کرد و در همین راستا، وضعیت کنونی حاکم بر منطقه آلبلاغ نیز بر مهاجرت حیات وحش ساکن در این محدوده اثر خواهد گذاشت.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در حال حاضر هفت درصد از مساحت خراسان شمالی مناطق حفاظت شده تحت مدیریت محیط زیست استان هستند، اعلام کرد: درصدد هستیم مساحت عرصه مناطق حفاظت شده استان را پس از انجام مطالعات و اخذ مصوبه از شورای عالی محیط زیست کشور توسعه دهیم.

وی در بخش دیگری از سخن خود با اشاره به پارک ملی گلستان انتقاد کرد: نمی شود که برای پارک ملی گلستان یک برنامه منسجم و هدفمند در دستور کار قرار داد اما برای مناطق سپری این پارک ملی ( از جمله منطقه قورخود که در استان خراسان شمالی قرار دارد) تدبیر خاصی در نظر نگرفت.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی اعلام کرد: با توجه به اینکه طبق سرشماری های انجام شده از جمعیت حیات وحش منطقه قورخود، مشاهدات از افزایش جمعیت حیات وحش در این منطقه را حکایت داشته اند بنابراین، ضروری است که وضعیت پاسگاه های محیط بانی، تعداد محیط بانان و امکانات و تجهیزات آنان را در منطقه قورخود خراسان شمالی افزایش دهیم.

اله پور در خاتمه بر لزوم بهبود وضعیت زیستگاه جانوری این منطقه اعلام کرد: این اداره کل رفع این نیازها را از سازمان محیط زیست کشور و شورای راهبری پارک ملی گلستان مطالبه کرده است تا از محل امکانات و اعتبارات این شورا نیز به منطقه قورخود اختصاص داده شوند.

انتهای پیام/قهرمانی

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک