پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۸/۱۲/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۱۸:۴۸ - اذان ظهر:۱۲:۴۵:۳۹ - اذان مغرب:۱۹:۵۶:۲۵

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۲۸۲۸۰۵۱
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۲۰ - ساعت ۱۵:۳۷
ستاد مقابله با بیماری کرونای خراسان شمالی مصوب کرد؛

چک های صنوف نباید برگشت بخورند/استفاده دستگاه ها از اختیارات خود در حمایت از اصناف

ستاد مقابله با شیوع بیماری کرونا ویروس خراسان شمالی در راستای کاهش دغدغه های اصناف استان دستورالعمل هایی را مصوب کرد که پرهیز از برگشت زدن چک های صنوف استان و استفاده دستگاه های تابعه اقتصاد و دارایی استان از اختیارات قانونی خود برای حمایت از صنوف در دستور کار قرار گرفتند.
چک های صنوف نباید برگشت بخورند/استفاده دستگاه ها از اختیارات خود در حمایت از اصناف,

به گزارش خبرنگار عصر اترک، مهدی امیدوار، رییس اتاق اصناف شهرستان بجنورد امروز در جلسه ستاد مقابله با شیوع کرونا ویروس استان با محوریت رسیدگی به دغدغه اصناف استان به نمایندگی از این اصناف اظهار کرد: طی مدت شیوع این بیماری در استان متاسفانه قول های داده شده به کسبه عملی نشده است.

امیدوار در این باره اظهار کرد: درحالیکه با شیوع این بیماری، اغلب کسبه استان مجبور به تعطیلی واحدهای خود شده اند و در حال حاضر نیز توان پرداخت حقوق و حق بیمه کارگران و پرسنل خود را ندارد، متاسفانه دستورالعمل های دولت در حمایت از صنوف فقط مشمول تعداد کمی از رسته های صنفی شده است.

وی گفت: به طور مثال، دستورالعمل اعطای بیمه بیکاری فقط شامل شش درصد از صنوف شده است درحالیکه در حال حاضر در خراسان شمالی 26 هزار کاسب وجود دارد.

وی افزود: درحالیکه اصناف استان در شرایط عادی، سه درصد حق بیمه بیکاری را برای مواقع بحران پرداخت کرده اند، حال چرا باید فقط سه صنف مشمول دریافت حق بیمه بیکاری شوند!

امیدوار همچنین اعلام کرد: چرا در چنین وضعیتی، ادارات استان چک های صنوف و کاسبان را به اجرا بگذارند و این چک ها برگشت بخورند و برای برخی از آنها حکم صادر شوند؟

وی افزود: ضرورت دارد که در این شرایط و تا عبور از این بحران ادارات استان از به اجرا گذاشتن چک های صنوف اجتناب کنند.

وی همچنین خاطر نشان کرد: در شرایط کنونی صنوف توان پرداخت بیمه تامین اجتماعی پرسنل و کارگران خود را ندارند بنابراین ضرورت دارد که مشمول جریمه نشوند تا از این بحران عبور کنیم تا به شرایط عادی بازگردیم.

افزون بر این، رییس اتاق اصناف شهرستان بجنورد به موضوع دستورالعمل تعویق پرداخت اقساط بانکی نیز انتقاد کرد و گفت: این دستورالعمل فقط شامل تسهیلات قرض الحسنه شده است درحالیکه اصناف تسهیلات متنوع با کارمزدهای متفاوت از بانک ها دریافت کرده اند.

امیدوار همچنین خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه دولت دستورالعمل اعطای تسهیلات به اصناف به علت زیان وارده به آنان را مصوب کرده است حال تقاضا داریم تمامی اصناف شامل این دستورالعمل شوند.

در این جلسه، محمدعلی شجاعی، استاندار خراسان شمالی با تقدیر از عملکرد تمامی دستگاه های اجرایی، نظارتی، بهداشتی و درمانی، اصناف و مردم استان در زمینه مقابله با شیوع این بیماری در استان که پای کار بوده اند، اعلام کرد: تا شکست این بیماری باید این همراهی همگانی ادامه داشته باشد و پروتکل های بهداشتی رعایت و تصمیمات کشور اجرایی شوند.

شجاعی درباره دغدغه اصناف استان و رفع آنها در این شرایط خاص اظهار کرد: در استان هیچ جلسه ای بدون حضور نمایندگان اصناف استان اتخاذ نخواهد شد مگر با دعوت از نمایندگان آنان و تبادل نظر با آنان.

وی افزود: این دستورالعمل شامل دیگر امور نیز خواهد شد.

وی در ادامه عنوان کرد: با توجه به اینکه این جلسه در راستای کاهش و رفع دغدغه های اصناف استان برگزار شده است، در این جلسه در راستای حمایت از اصناف استان تصمیماتی به عنوان مصوبه اتخاذ می شوند که باید اجرایی شوند.

استاندار خراسان شمالی گفت: تمامی مصوبات و تصمیمات کشوری برای اصناف کشور در زمینه رفع دغدغه های پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی، مالیات، بیمه بیکاری و تسویه تسهیلات بانکی در سطح استان ها که باید اجرایی شوند، در خراسان شمالی واحد بازرسی استانداری موظف بر نظارت بر اجرای این مصوبات کشوری در سطح استان است.

وی افزود: درصورتیکه تصمیمات کشوری برای اصناف در زمینه های یاد شده در برگیری کامل برای رفع دغدغه های صنوف را نداشته است و یا نداشته باشد، ضروری است که اتحادیه ها دغدغه ها را به مسئولان اجرایی انتقال دهند تا این دغدغه ها برای تصمیم گیری های دوباره به دولت گزارش شوند.

وی همچنین اعلام کرد: در زمینه های یاد شده، دستگاه های اجرایی در شرایط خاص برای حمایت از اصناف و واحدهای تولیدی از اختیاراتی برخوردار هستند که در این شرایط خاص دستگاه های ذی ربط باید از این اختیارات برای کاهش دغدغه های صنوف و واحدهای تولیدی بهره برداری کنند و مته به خشخاش نگذارند.

شجاعی درباره چک های برگشتی صنوف از سوی ادارات استان نیز اعلام کرد: معاون سیاسی امنیتی استانداری خراسان شمالی در همراهی با دستگاه های اجرایی ذی ربط استان، کمیته ای را  تشکیل خواهند داد تا ساز و کارهایی تعریف شود که هیچ اداره ای چک های صنوف را برگشت نزنند و منجر به صدور احکام نشوند.

وی با تاکید بر این نکته که ادارات دولتی استان حق به جریان انداختن چک های صنوف را ندارند، اعلام کرد: تمامی ساز و کارهای کمیته اشاره شده باید به اصناف استان اطلاع داده شوند.

وی همچنین اعلام کرد: لیست اصنافی که باید مشمول دریافت تسهیلات 12 درصد دولت شوند نیز مشخص شوند.

استاندار خراسان شمالی درباره خرید و فروش کالا از طریق سامانه های اینترنتی در استان نیز اظهار کرد: گرایش به سوی خریدهای اینترنتی در استان برای کاهش ترددهای مردمی در سطح خیابان ها امری واجب است و بسترهای لازم در این زمینه می بایست هر چه سریعتر آماده سازی شوند.

وی همچنین با اشاره به اینکه طبق جدول بندی کشور از 23 فروردین ماه کسبه بر اساس اولویت بندی ها مشخص شده، می توانند فعالیت خود را آغاز کنند که اولویت نخست بازگشایی نیز با کسب و کارهای کم ریسک است، دستور داد: دستگاه های اجرایی ذی ربط باید بر عملکرد اصناف نظارت لازم را داشته باشند تا فعالیت آنها طبق پروتکل های بهداشتی ابلاغ شده، باشد.

وی همچنین درباره فعالیت نانوایی های استان نیز بیان کرد: دستگاه ذی ربط بر عملکرد نانوایی ها نظارت شدید و جدی داشته باشد و نانوایی ها ملزم به رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی هستند.

شجاعی در خاتمه اعلام کرد: برگزاری جشن برای اعیاد پیش رو در سطح عمومی ممنوع اعلام شده است.

انتهای پیام/قهرمانی

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک