سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۸/۱۰/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۱۶:۲۱ - اذان ظهر:۱۲:۴۵:۵۹ - اذان مغرب:۱۹:۵۸:۵۳

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۲۸۳۱۵
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۳ - ساعت ۱۵:۳۲
گزارش عصر اترک از گلایه های متقاضیان معطل دریافت بیمه بیکاری در خراسان شمالی؛

بلاتکلیفی دو ماهه، تاییدیه در راه مانده

درحالی دو ماه از شیوع بیماری کرونا و اثرات منفی آن بر اشتغال و اقتصاد در کشور می گذرد که در سومین ماه از این بحران، بیمه شدگان تامین اجتماعی نسبت به اینکه هنوز مشمول دریافت بیمه بیکاری نشده اند به شدت گلایه مند و معترض هستند.
بلاتکلیفی دو ماهه، تاییدیه در راه مانده,

به گزارش عصر اترک، با شیوع بیماری کرونا در کشور، اقتصاد و اشتغال تحت تاثیر پیامدهای این بیماری قرار گرفت و طی دو ماه گذشته بسیاری از مشاغل به علت و قطع شدن زنجیره شیوع این بیماری، تعطیل و بر اثر آن بسیاری از کارگران و فعالان اقتصادی بیکاری شدند.

با توجه به این تعطیلی ناخواسته که برای کارگاه ه ها، مراکز و واحدهای اقتصادی در کشور رخ داد، تامین معیشت بسیاری تحت تاثیر قرار گرفت و آنانیکه مشمول بیمه تامین اجتماعی بودند متقاضی دریافت بیمه بیکاری شدند.

با توجه به اینکه همه گیری این تقاضا در سطح کشور عمومیت دارد و دو ماه از شیوع این بیماری و پیامدهای آن می گذرد، بسیاری از کارگران و فعالان اقتصادی در کشور و استان از عدم دریافت بیمه بیکاری گلایه دارند.

در خراسان شمالی بسیاری از بیمه شدگان تامین اجتماعی به ویژه آنانیکه که در کارگاه ها، کارخانجات و مراکز تولید و توزیع فعالیت دارند در تماس با رسانه های استان گلایه کرده اند که چرا مشمول دریافت بیمه بیکاری نمی شوند و یا هنوز بیمه بیکاری را دریافت نکرده اند.

5 هزار و 769 نفر بیمه شده تامین اجتماعی خراسان شمالی متقاضی دریافت بیمه بیکاری

در همین باره، قربان نباتیان، معاون روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار عصر اترک اظهار کرد: طی دو ماه گذشته پنج هزار و 769 نفر از شاغلان استان که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی بوده اند برای دریافت بیمه بیکاری در سامانه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ثبت نام کرده اند که در روز گذشته لیست هزار و 14 نفر از آنان که تا 15 فروردین ماه 99 ثبت نام کرده و تایید شده بودند به اداره کل تامین اجتماعی استان ارسال شد تا بیمه بیکاری به مشمولان این لیست پرداخت شود.

 

 

11 رسته شغلی مشمول دریافت بیمه بیکاری شدند/تامین اجتماعی استان معطل دریافت لیست مشمولان

محمد علی عباس زاده، مدیر کل تامین اجتماعی خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار عصر اترک درباره اینکه اعطای بیمه بیکاری به بیمه شدگان تامین اجتماعی نیز اظهار کرد: بر اساس قانون، از بیمه شدگان تامین اجتماعی، آنانی مشمول دریافت بیمه بیکاری می شوند که پرداخت حق بیمه آنان دارای کد کارگاهی و مشمول بند قانون کار باشد و هر ماه سه درصد حق بیمه بیکاری آنان پرداخت شده باشد.

عباس زاده تصریح کرد: بیمه شدگان تامین اجتماعی که حق بیمه ماهانه خود را به صورت خویش فرما پرداخت کرده اند و مشمول بند قانون کار و پرداخت سه درصد حق بیمه بیکاری نبوده اند، مشمول دریافت بیمه بیکاری نمی شوند.

وی در ادامه با اعلام اینکه در خراسان شمالی 110 هزار نفر تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند، عنوان کرد: از این تعداد بیمه شده تامین اجتماعی در استان، 60 تا 70 درصد از آنان مشمول بند قانون کار و پرداخت سه درصد حق بیمه بیکاری هستند و مابقی بیمه شدگان که هر ماه به صورت خویش فرما حق بیمه خود را واریز کرده اند مشمول دریافت بیمه بیکاری نمی شوند.

وی در ادامه با اشاره به شیوع بیماری کرونا در کشور بیان کرد: در همین راستا، ستاد ملی مدیریت و مقابله با شیوع بیماری کرونا در کشور تشکیل شده است که این ستاد رسته هایی که شامل دریافت بیمه بیکاری می شوند را مشخص کرده است.

عباس زاده گفت: تا به کنون 11 رسته شغلی مشمول دریافت بیمه بیکاری شده اند که شامل شاغلان صنف حمل و نقل عمومی درون و برون شهری ( زمینی، هوایی، ریلی و دریایی دارای کارفرما و پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی در قالب کد کارگاهی هستند) همچنین شاغلان فعال در مراکز تولید و توزیع پوشاک، کیف و کفش و مراکز توزیع آجیل و خشکبار، مراکز قنادی، بستنی، آبمیوه، مراکز و مجتمع های ورزشی و تفریحی، مراکز مجتمع های فرهنگی و آموزشی، مراکز تولید، توزیع و فروش صنایع دستی، مراکز کتابفروشی و مدارس غیر انتفاعی هستند.

وی همچنین عنوان کرد: بیمه شدگان تامین اجتماعی که به علت شیوع بیماری کرونا از کار بیکار شده اند برای دریافت بیمه بیکاری باید در سامانه ای که وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی طراحی کرده است، ثبت نام کنند که پس از پایش و تایید آنان از سوی کارشناسان این سازمان مشمول دریافت بیمه بیکاری بشوند تا بیمه بیکاری ماه های اسفند 98 و فروردین و اردیبهشت 99 را دریافت کنند.

وی اعلام کرد: تا به کنون از خراسان شمالی بیش از پنج هزار نفر در این سامانه کشوری ثبت نام کرده اند که بیش از سه هزار نفر از آنان تایید شده اند.

مدیر کل تامین اجتماعی خراسان شمالی افزود: هنوز لیست آنها به طور رسمی به اداره تامین اجتماعی استان ابلاغ نشده است تا بتوان نسبت به پرداخت بیمه بیکاری آنان اقدام کرد.

وی گفت: احتمال می دهم وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تا هفته آینده لیست این تایید شدگان را به اداره کل تامین اجتماعی استان ابلاغ کند تا بلافاصله بتوانیم بیمه بیکاری را به این تایید شدگان بپردازیم.

عباس زاده، درباره ارائه لیست هزار و 14 نفر از سوی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان به اداره کل تامین اجتماعی استان برای واریز بیمه بیکاری به متقاضیان تایید شده نیز اعلام کرد: سی دی لیست آنها در اختیار این اداره کل قرار بگیرد، لیست ارسالی ابتدا بر اساس 11 رسته شغلی مشخص شده، بررسی می شود و پس از آن نیز پرداخت بیمه بیکاری به مشمولان انجام خواهد شد.

انتهای پیام/سمانه قهرمانی

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک