چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۸/۱۲/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۱۷:۳۴ - اذان ظهر:۱۲:۴۵:۴۹ - اذان مغرب:۱۹:۵۷:۴۰

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس یاداشت | کد خبر: ۲۸۲۸۳۸۸
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۸ - ساعت ۱۲:۴۴
یادداشت/

سلام از فضا با ماهواره نور

آنچه که از ماهواره نور دیدید، حاصل یک ابرپروژه چهار بخشی است که شامل ماهواره، ماهواره بر، ایستگاه زمینی و مرکز کنترل ماهواره می شود. هر بخش، توده ای از دانش فنی و محاسباتی است که از عالَم ذهن و فکر دانشمندان انقلابی به عالَم محسوس وارد شده است.
سلام از فضا با ماهواره نور,

به گزارش عصر اترک، پوریا سرداریان در یادداشتی نوشت: سکوی پرتاب متحرک، دانش تزریق ماهواره به مدار، پیشران غیر فلزی و کامپوزیتی زهیر، موتور فضایی سلمان و چندین و چندین قطعه دیگر از پازل ماهواره نور، هر کدام حاصل محاسبات و ابتکارات و خلاقیت های نابی است که علاوه بر اهمیت فنی و مهندسی، از این جهت قابل احترام است که در اوج تحریم حاصل شده و می توان گفت کاملا بومی است. در کنار اهمیت فنی و مهندسی و بومی بودن پروژه، عملیاتی شدن موفقیت آمیز ماهواره نور در بحبوهه شیوع ویروس منحوس کرونا نشان از عزم راسخ و برنامه مدبرانه پاسداران انقلاب دارد که تمرکز و حرکت مداوم آنها را مختل نکرده است.

یکی دیگر از دستاوردهای کمتر گفته شده این رویداد که شاید به جرات بتوان گفت مهمترین دستاورد غیر فنی آن تلقی می گردد، آفند روانی اطلاعاتی پرتاب بود. آچمز شدن سیستم های جاسوسی و نظارتی دشمن گویی در غفلت کامل قرار گرفتند و توانمندی حفاظت اطلاعاتی پروژه به رخ دشمن کشیده شد.

به عنوان جمع بندی می توان گفت ورود موفق ماهواره نور به مدار لئو (در ارتفاع ۴۳۰ کیلومتری از زمین) ایران اسلامی را وارد استفاده نظامی از پنجمین عرصه پس از زمینی، دریایی، هوایی و سایبری نمود؛ یعنی عرصه فضا.
 

 از امروز می توان گفت قابلیت توان دفاع موشکی کشور فضاپایه شده، می توانیم تهدیدات برد بلند دشمن را رصد کنیم، توان ناوبری و هدایت موشک های بالستیک و اهداف اهداف در فضا را دارا هستیم و می توانیم همه یگان های عملیاتی را در یک جنگ پیچیده همگام سازی کنیم.

این ها و بسیاری دیگر از جزئیات از این پروژه، نباید ما را مغرور کند، چرا که هر چه هست از اوست و ما هیچیم، بی عنایت حضرتش. و چه خوب حق شکرگزاری را بجای آوردند پاسداران انقلاب با درج بخشی از آیه ۱۳ سوره زخرف بروی ماهواره بر.

 

لِتَسْتَوُوا عَلَیٰ ظُهُورِهِ ثُمَّ تَذْکُرُوا نِعْمَةَ رَبِّکُمْ إِذَا اسْتَوَیْتُمْ عَلَیْهِ وَتَقُولُوا سُبْحَانَ الَّذِی سَخَّرَ لَنَا هَٰذَا وَمَا کُنَّا لَهُ مُقْرِنِینَ (آیه ۱۳ سوره زخرف)

 

تا چون با کمال تسلط بر پشت آنها نشستید متذکر نعمت خدایتان شوید و گویید: پاک و منزّه خدایی که این (انواع کشتی و چهار پایان قوی) را مسخر ما گردانید و گرنه ما هرگز قادر بر آن نبودیم.

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک