پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۵/۱۲/۲۰۲۱ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۲۸۲۸۵۷۲
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۸ - ساعت ۹:۳۰
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت خراسان شمالی:

امکان فروش سهام عدالت بعد از آزاد سازی وجود دارد / سواستفاده سودجویان از بی اطلاعی مردم در انتخاب نحوه آزادسازی

ابراهیم قربانی گفت: مردم در هر دو روش مستقیم و غیر مستقیم اختیار سهم خودشان را دارند و هر زمانی که نیاز داشته باشند می توانند سهمشان را بفروشند و لازمه فروش داشتن کد بورسی است.
امکان فروش سهام عدالت بعد از آزاد سازی وجود دارد / سواستفاده سودجویان از بی اطلاعی مردم در انتخاب نحوه آزادسازی,

ابراهیم قربانی، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگار عصراترک در رابطه با نحوه آزاد سازی سهام عدالت با اشاره به اینکه دو روش مستقیم و غیرمستقیم در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: در روش غیر مستقیم، انتخاب مدیریت سهام توسط شرکت سرمایه گذاری استان خراسان شمالی انجام می شود.

وی ادامه داد: شرکت سرمایه گذاری استان خراسان شمالی در سال 85 در راستای ابلاغیه اصل 44 قانون اساسی از سوی مقام معظم رهبری تاسیس شد و بخشی از سهام شرکت های دولتی که در حال واگذاری بود، به نمایندگی از مردم استان که مشمولان سهام عدالت استان شدند خریداری شد.

قربانی با بیان اینکه سهم در آن زمان با مبلغ 720 میلیارد تومان خریداری و در حال حاضر بیش از 11 برابر بازده قیمتی دارد، گفت: همچنین از سال 95 سه دوره سود سالیانه به حساب سهامداران واریز شده است که میانگین آن به مبلغ چهارصد هزار تومان می رسد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: افرادی که با بازار سرمایه آشنایی ندارند، می توانند شرکت سرمایه گذاری استان که غیر مستقیم است را انتخاب کنند، علاوه بر این در این روش نیازی نیست که به مکانی مراجعه کنند، زیرا در حال حاضر سهامدار شرکت سرمایه گذاری هستند.

وی در پاسخ به این سوال که اگر مردم روش غیر مستقیم را انتخاب کنند، امکان فروش سهمشان را دارند، گفت:  این امر امکان پذیر است، اگر کسی نیاز داشت، یا بازده شرکت سرمایه گذاری را ضعیف قلمداد کرد و انتظارتش برآورده نشده بود، می تواند سهمش را بفروشد.

قربانی در ادامه گفت: افرادی که روش مستقیم را انتخاب کنند، باید سهمشان در 36 شرکت تقسیم  و خورد شود به گونه ای که بخواهند پیگیر سود سهمشان باشند برایشان مقرون به صرفه نخواهد بود.

این مقام مسئول بیان داشت: همچنین این پروسه زمان بر است، زیرا این فرد اگر بخواهد سهمش را بفروشد باید 36 درخواست فروش بگذارد، براساس اطلاع رسانی مطلوبی که نشده است، قطعا گروه زیادی بعد از انتخاب روش مستقیم باتوجه به اینکه آشنایی با کار در بازار سرمایه ندارند اقدام به فروش سهمشان می کنند که باعث افزایش عرضه و کاهش تقاضا می شود.

وی با اشاره به اینکه خراسان شمالی دارای 740 هزار سهامدار عدالت است، عنوان داشت: 10 درصد از مجموعه کل سهامدارن استان مددجویان کمیته امداد و بهزیستی هستند.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت خراسان شمالی خاطرنشان کرد: به افرادی که تحت پوشش نهادهای حمایتی کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی بودند، 50 درصد تخفیف ویژه مقام معظم  رهبری تعلق گرفت و  در حال حاضر یک میلیون تومان سهم و بقیه افراد 530 هزار تومان سهم دارند.

وی گفت: به همین نسبت افرادی که یک میلیون تومان سهم دارند بازده قیمتی شان 11 برابر شده است و حدود 11 میلیون تومان ارزش سهم دارند و مابقی مردم حدود پنج میلیون تومان ارزش سهمشان به روز است.

قربانی اضافه کرد: افرادی که بخواهند در بازار سرمایه فعالیت داشته باشد الزاما باید کد بورسی داشته باشند، اما در حال حاضر استان این ظرفیت را برای مراجعه حضوری تمامی این مشمولان نخواهد داشت، همچنین برای جلوگیری از شیوع کرونا باید تجمعات نیز کنترل شود.

وی گفت: برای رفع این تجمعات، مقرر شد با توجه به موجود بودن اطلاعات تمامی مشمولین با فراهم سازی مکانی مناسب، ثبت نام مقدماتی افراد انجام گیرد و افراد براساس فراخوان برای تکمیل ثبت نامشان اقدام کنند، که این روش همچنین درزمان و هزینه نیز صرفه جویی می کند.

قربانی در پاسخ به این سوال که عده ای زیادی از مردم بعد از اعلام آزادسازی سهام عدالت با هدف فروش سهمشان و تبدیل سهم به پول به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کردند، گفت: مردم در هر دو روش مستقیم و غیر مستقیم اختیار سهم خودشان را دارند و هر زمانی که نیاز داشته باشند می توانند سهمشان را بفروشند و لازمه فروش داشتن کد بورسی است.

وی ادامه داد: مردم تا روز 10 خرداد برای انتخاب نوع روش مدیریت سهمشان زمان دارند و بعد از آن پروسه خرید و فروش آغاز می شود.

قربانی اضافه کرد: با توجه به اینکه گروه زیادی از مشمولان سهام عدالت استان خراسان شمالی در روستاها ساکن هستند و اطلاعاتی در رابطه با نحوه انتخاب نوع آزادسازی ندارند، پیش بینی می شود، گروه زیادی از افراد بعد از اتمام موعد مقرر فاقد کد بورسی باشند.

وی خاطرنشان کرد: نحوه اطلاع رسانی مجموعه بالادست کشوری در سازمان خصوصی سازی به نحو احسن انجام نشد و این باعث ایجاد ابهام برای مردم شد، که در این میان افرادی با سو استفاده از عدم آگاهی مردم جیبشان را پر پول می کنند.

این مقام مسئول در رابطه با وضعیت افراد مشمول سهام عدالت که فوت شده اند، گفت: سهم متوفی به وارثان تعلق می گیرد، وارثان افراد متوفی باید با در دست داشتن برگه انحصار وراثت به دفاتر پیشخوان مراجعه کنند که در آن مکان بقیه امورات انجام و سهم به وارثان ارائه می شود.

 

انتهای پیام / رحمانی

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک