چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۸/۱۲/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۱۷:۳۴ - اذان ظهر:۱۲:۴۵:۴۹ - اذان مغرب:۱۹:۵۷:۴۰

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس گزارش | کد خبر: ۲۸۲۸۸۵۵
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۰۷ - ساعت ۸:۵۷
گزارش عصر اترک از دغدغه ابریشم بافان جرگلانی؛

حذف اعتبار هنری کهن از آزمون فنی و حرفه ای/محک ابریشم بافان در آزمونی جایگزین برای پوشش بیمه ای

بانوان ابریشم باف جرگلانی طی دو سال اخیر با حذف رشته ابریشم بافی از آزمون فنی و حرفه ای و با عدم تمدید گواهینامه فعالیت خود در این رشته مواجه شده اند که این مسئله موجب شده است تا در زمینه پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی خود دچار مشکل شوند.
حذف اعتبار هنری کهن از آزمون فنی و حرفه ای/محک ابریشم بافان در آزمونی جایگزین برای پوشش بیمه ای,

به گزارش عصر اترک، رشته ابریشم بافی ( تبدیل پیله تر کرم ابریشم به نخ خام ابریشم، رنگ رزی آن و در نهایت تبدیل به پارچه ابریشمی برای دوخت لباس ها) از جمله مشاغل حوزه صنایع دستی است که اشتغال به این رشته در استان در میان قوم ترکمن شهرستان راز و جرگلان آن هم در منازل این صنعتگران هنرمند ( همانند نوغان داری و در امتداد این رشته صنعت) قدمتی دیرینه دارد.

هر چند در خراسان شمالی در شهرستان راز و جرگلان، بانوانی به این رشته هنر- صنعت مشغول به کار هستند که تعداد آنان زیاد نیست، این هنرمندان ابریشم باف ترکمن تا به کنون اشتغال را زنده نگهداشته اند اما آنان از دو سال قبل تا به حال حاضر در زمینه پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی خود دچار مشکل شده اند.

مشکل از آنجا شروع شد که از دو سال قبل امکان واریز حق بیمه تامین اجتماعی آنان به علت حذف این رشته مهارتی از آزمون فنی و حرفه ای و جایگزینی رشته ای دیگر بجای آن برای آزمون فنی و حرفه ای به منظور تمدید گواهینامه فعالیت آنان از بین رفت.

در همین زمینه بانوان ابریشم باف راز و جرگلانی به همراه معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان برای حل این مشکل پیگیری های بسیار را انجام دادند اما هنوز با گذشت دو سال هنوز این مشکل حل نشده است.

در همین زمینه اداره کل فنی و حرفه ای استان نیز به علت حذف این رشته مهارتی از لیست آزمون های این اداره کل که البته هر ساله نسبت به برخی از رشته ها رخ می دهد و صنعتگران را برای شرکت در آزمون رشته های جایگزین دچار مشکل می کند به این بانوان پیشنهاد کرده است که با گذراندن دوره های آموزشی در رشته های جایگزین در آزمون عملی و تئوری آن در مرکز فنی و حرفه ای استان شرکت کنند تا با قبولی در آزمون، گواهینامه آنان تمدید و مشکل ادامه پرداخت حق بیمه آنان حل شود.

اما نکته مهم آن است که تصمیم گیران دولتی که در زمینه تغییر و یا حذف رشته های آزمونی فنی و حرفه ای برای تمدید گواهینامه و مدرک اشتغال صنعتگران صنایع دستی اقدام می کنند چرا در نظر نمی گیرند که شاید عده ای قابل توجه از این فعالان، شاید بیسواد و یا کم سواد باشند و این هنرمندان صنعتگر برای گذراندن دوره های آموزشی جدید در رشته های جایگزین هیچ انگیزه ای نداشته باشند و بیمه تامین اجتماعی آنان در دوران کهنسالی هیچ امکان حمایتی نداشته باشد.

حذف رشته ابریشم بافی از آزمون فنی و حرفه ای

در همین باره،یک بانوی جرگلانی فعال در رشته ابریشم بافی استان در گفت و گو با خبرنگار عصر اترک عنوان کرد: شماری از بانوان ابریشم باف این شهرستان با وجود گذشت چند سال از پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی از دو سال قبل با مشکل ادامه پرداخت بیمه تامین اجتماعی خود مواجه شده اند.

این بانوی ابریشم باف جرگلانی گفت: با توجه به اینکه رشته ابریشم بافی از آزمون مهارتی فنی و حرفه ای حذف شد، ابریشم بافان استان مجبور شدند تا در رشته های جایگزین ( سوزن دوزی و چادر شب بافی) امتحان دهند که اغلب آنان در آزمون رد شدند و متاثر از آن، گواهینامه ای برای آنان صادر نشد تا امکان ادامه پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی خود را داشته باشند.

وی افزود: معاون وقت میراث فرهنگی استان نیز برای حل این موضوع، پیگیری ها را انجام داد اما مشکل همچنان حل نشده باقیمانده است.

بی توجهی هنرمندان حوزه صنایع دستی استان نسبت به تمدید کارت ها و گواهینامه فعالیت خود

محمد رضا قهرمانیان، معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار عصر اترک درباره گلایه ابریشم بافان استان از این مسئله اظهار کرد: رشته ابریشم بافی، هنر صنعتی در امتداد فعالیت نوغان داری است که اشتغال در نوغان داری و ابریشم بافی در استان خراسان شمالی قدمتی دیرینه دارد.

قهرمانیان با اشاره به اینکه در حال حاضر در استان خراسان شمالی 23 نفر از اهالی شهرستان راز و جرگلان به صورت انفرادی در رشته ابریشم بافی فعالیت می کنند، گفت: این صنعتگران هنرمند نخ های خام ابریشم تولیدی استان را به پارچه های ابریشمی تبدیل می کنند که این پارچه ها نیز برای دوخت لباس های محلی، رودوزی ها و بافت فرش های ابریشمین استفاده می شوند.

وی درباره حمایت های دولتی از رشته ابریشم بافی در کشور نیز بیان کرد: پس از اینکه صنعتگران هنرمند این رشته با خود اظهاری به اداره کل میراث فرهنگی و ثبت در سامانه شناسایی می شوند، کارشناسان این اداره کل با بازدید میدانی از فعالیت آنان، کارت فعالیت صادر می کنند تا آنان بتوانند از خدماتی از جمله دریافت تسهیلات بانکی، حضور در نمایشگاه های منطقه ای، ملی و برون مرزی همچنین تحت پوشش قرار گرفتن بیمه تامین اجتماعی برخوردار شوند.

وی گفت: صنعتگران رشته ابریشم بافی در صورتیکه بخواهند تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار بگیرند باید با مراجعه به مرکز فنی و حرفه ای استان در رشته مرتبط با فعالیت خود آزمون دهند تا پس از کسب نمره قبولی به تامین اجتماعی برای پوشش بیمه ای معرفی شوند.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان در ادامه با یادآوری این مطلب که صنعتگرانی که پس از قبولی در آزمون فنی و حرفه ای تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی در رشته ای که آزمون داده اند، قرار می گیرند می بایست با پایان مهلت تاریخ اعتبار مدرک صنعتگری خود نسبت به تمدید آن اقدام کنند، اظهار کرد: از 15 هزار صنعتگر فعال در حوزه صنایع دستی استان از جمله در رشته ابریشم بافی، متاسفانه اغلب آنان نسبت به تمدید تاریخ اعتبار مدرک صنعتگری خود بی توجه هستند.

وی افزود: زمانیکه مهلت تاریخ اعتبار مدرک صنعتگری در رشته های صنایع دستی به پایان می رسد همچنین رشته های قدیمی حوزه صنایع دستی حذف و رشته های جدید جایگزین شوند، این دو عامل سبب می شوند تا ادامه پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی در رشته های قدیمی متوقف و ادامه پرداخت حق بیمه منوط به دریافت گواهینامه در رشته های جایگزین شوند.

وی تصریح کرد: از دو سال گذشته پرداخت بیمه تامین اجتماعی تعدادی از ابریشم بافان استان به علل یاد شده دچار مشکل شد، آنان برای تمدید کارت صنعتگری خود به اداره کل میراث فرهنگی مراجعه و برای آزمون فنی و حرفه ای در رشته ابریشم بافی به مرکز فنی و حرفه ای استان معرفی شدند که در زمان مراجعه به مرکز فنی و حرفه ای مطلع می شوند رشته ابریشم بافی از آزمون فنی و حرفه ای حذف و رشته ای دیگر جایگزین آن شده است.

قهرمانیان بیان کرد: از ابریشم بافانی که برای آزمون فنی و حرفه ای مراجعه کرده بودند و آنان چاره ای نداشتند به جز اینکه در رشته های جایگزین شده آزمون دهند، از میان آنان تنها دو نفر قبول شدند و مابقی در آزمون رد شدند و روند ادامه پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی آنان دچار مشکل شد درحالیکه هر یک سابقه پرداخت حق بیمه چند ساله را داشته اند.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان با انتقاد از اینکه حذف رشته های صنعتگری حوزه صنایع دستی و جایگزینی رشته های جدید بجای رشته های پیشین از سوی تصمیم گیران دولتی همواره صنعتگران را در زمینه ادامه پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی آنان دچار مشکل کرده است، عنوان کرد: در حال حاضر تنها راهکار ابریشم بافان استان که پرداخت حق بیمه آنان در تامین اجتماعی دچار مشکل شده است، مراجعه دوباره به اداره کل میراث فرهنگی و مرکز فنی و حرفه ای برای تمدید کارت فعالیت و حضور در آزمون برای اخذ گواهینامه به منظور ارائه به سازمان تامین اجتماعی برای ادامه پرداخت حق بیمه خود است.
 


دعوت از ابریشم بافان جرگلانی برای گذراندن آموزش های جدید جهت شرکت در آزمون مهارتی

محمدرضا رضایی، مدیر کل فنی و حرفه ای خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار عصر اترک اظهار کرد: مرکز فنی و حرفه ای گواهینامه قبولی برای هر صنعتگری که در آزمون قبول شده باشد را صادر می کند در گواهینامه صادره بر تمدید تاریخ اعتبار گواهینامه صادر شده قید شده که مدت اعتبار هر گواهینامه نیز پنج ساله است.

رضایی افزود: صنعتگران پس از هر پنج سال باید با حضور دوباره در آزمون های فنی و حرفه ای در رشته های مرتبط با فعالیت شغلی خود به منظور تمدید تاریخ اعتبار گواهینامه هایشان اقدام کنند.

وی تصریح کرد: البته هر ساله برخی از رشته های صنعتگری به علت اینکه اعلام می شوند قدیمی شده اند از لیست آزمون های فنی و حرفه ای حذف و رشته های جدیدی جایگزین آنها می شوند که صنعتگران باید در رشته های جدید جایگزین شده آزمون دهند.

وی درباره دغدغه ابریشم بافان راز و جرگلان در زمینه شرکت در آزمون در رشته های جایگزین و تمدید تاریخ گواهینامه مهارتی خود به منظور ادامه پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی نیز اظهار کرد: در سال 91 تعدادی صنعتگر رشته ابریشم بافی شهرستان راز و جرگلان در مرکز فنی و حرفه ای استان حضور یافتند و در این رشته ای که البته در همان سال جزو رشته آزمونی نبود و آنان آزمون دادند تا تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار بگیرند.

رضایی افزود: برای این صنعتگران نامه ای صادر و به آنان تاکید شد تا پنج ماه آینده برای اخذ گواهینامه خود اقدام کنند با این وجود، آنان تا سال 96 نسبت به اخذ این گواهینامه خود هیچ اقدامی نکردند.

وی گفت: این ابریشم بافان طی سال های 91 تا 96 از نامه صادره شده توسط مرکز فنی و حرفه ای استان برای پوشش بیمه تامین اجتماعی خود استفاده کردند.

وی در ادامه عنوان کرد: در سال 96 که پوشش بیمه تامین اجتماعی آنان به علت عدم تمدید مدرک فعالیت ابریشم بافی آنان همچنین حذف رشته ابریشم بافی از آزمون دچار مشکل شد آنان به مرکز فنی و حرفه ای مراجعه و در آزمون رشته جایگزین شده شرکت کردند که فقط دو نفر از آنان قبول شدند.

مدیر کل فنی و حرفه ای استان پیشنهاد کرد: ابریشم بافان قبول نشده در آزمون فنی و حرفه ای با مراجعه به اداره کل میراث فرهنگی استان نسبت به اخذ جزوه های آموزشی در رشته های صنعتگری جایگزین شده اقدام و با مطالعه آنها و گذراندن دوره های آموزشی در این رشته های جدید نسبت به حضور در آزمون فنی و حرفه ای اقدام کنند تا پس از قبولی در آزمون گواهینامه برای آنها صادر شود که مشکل پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی آنان حل شود.

 


 

هیچ بیمه شده ای به علت تغییر کد در کارت مهارت از پرداخت بیمه محروم نشده است

با این وجود، محمد علی عباس زاده، مدیر کل تامین اجتماعی خراسان شمالی نیز درباره صنعتگران حوزه صنایع دستی استان که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند، اظهار کرد: در حال حاضر در خراسان شمالی سه هزار صنعتگر فعال در حوزه صنایع دستی از جمله صنعتگران ابریشم بافی در قالب بیمه قالیبافی تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند.

عباس زاده درباره تغییر نوع مهارت در مرکز آزمون فنی و حرفه ای و تاثیر آن در روند ادامه بیمه پردازی بیمه شدگان صنعتگر نیز بیان کرد: تغییر نوع مهارت در آزمون فنی و حرفه ای هیچ تاثیری در روند ادامه پرداخت حق بیمه ندارد و هیچ بیمه شده ای به علت تغییر کد در کارت مهارت از پرداخت حق بیمه محروم نشده است.

وی افزود: البته در مواردی که گاها تغییراتی در کارت مهارت رخ می دهد با هماهنگی فنی و حرفه ای مشابه سازی می شود که البته تعداد بسیار کمی را شامل می شود.

مدیر کل تامین اجتماعی استان تصریح کرد: کاهش تعداد بیمه شدگان قالیباف در استان عموما به علت عدم پرداخت حق بیمه از طرف صنعتگر و یا بازنشستگی و یا از کار افتادگی و یا فوت صنعتگر بوده است که بیمه آنان به مستمری تبدیل شده اند.


تهیه گزارش: سمانه قهرمانی_ صاحب جمال رحیمی

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک