چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۸/۱۱/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۱۷:۳۴ - اذان ظهر:۱۲:۴۵:۴۹ - اذان مغرب:۱۹:۵۷:۴۰

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس سیاسی | کد خبر: ۲۸۲۹۰۳۱
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۲۱ - ساعت ۹:۳۲
استاد دانشگاه اسفراینی:

افول آمریکا ریشه در لیبرالیسم مدرن دارد

فرج الله فرجی گفت: آنچه افول آمریکا را تقویت و سراشیبی تند آنرا به سقوط مجسم می کند، سقوط ارزش ها وهنجارگریزی درفرهنگ وسیاست آمریکاست که به گفته بزرگانی چون پرفسور رابرت بورک؛ ریشه در لیبرالیسم مدرن داشته ودارد.
افول آمریکا ریشه در لیبرالیسم مدرن دارد,

فرج الله فرجی استاد دانشگاه اسفراینی در گفتگو با خبرنگار سپهرآیین اظهار داشت :  این روزها فضای رسانه ای وخبری بازتاب دهنده غَلَیان و خروش مردم آمریکا باچاشنی خفه کردن جورج فلوید؛ برعلیه نژادپرستی، نابرابری و مشکلات زیرساختی ست که باقاطعیت می توان گفت؛ آنچه این روزها شاهد آن هستیم، نه صرف اعتراض به خفه کردن یک سیاهپوست در کف خیابان، بلکه سر باز شدن عفونت چندین دهه ای نژادپرستی، نابرابری، کشتار، تجاوز و فساد در هم تنیده ای ست که در متن و لایه های سیاست و فرهنگ آمریکاست.
فرجی افزود :اگر ۱۴۹۲ میلادی وکشف کریستف کلمب راشروع آمریکا بدانیم، ازهمان ابتدا تاریخ گواه  غصب و غارت و کشتار و به بردگی گرفتن بومیانی ست که سالهای سال در آنجا زندگی می کردند. 

وی اظهار داشت: این شروع نامبارک و مهاجرت دادن اروپاییانی از انگلستان و اسپانیا و ....به این سرزمین، باعث بیرون راندن و کشتار بی رحمانه بومیان آمریکا بود که بعدها ادعای حقوق بشری سردمداران آمریکا حاکی ازاین بود که بومیان اولیه و تمدنهای مایا، آزتک و اینکا پیش از کلمب؛ گویا بشر نبوده و حقوقی نداشته اند.! 

این استاد دانشگاه ادامه داد: این فرآیندظالمانه بعدها با به بردگی گرفتن آفریقایی ها و انتقال آنان به آمریکا ادامه پیدا کرد که به تدریج زمینه ساز جدایی و تفکیک نژادی سیاهان و سفیدپوستان شد تا جاییکه در خیابانها تابلوهای"مخصوص سیاهان" و "مخصوص سفیدپوستان" نصب وباعث اعمال محدودیت های بیشتربرای سیاهان شد.
فرجی گفت: اما آنچه فرض افول آمریکا را تقویت و سراشیبی تند آنرا به سقوط مجسم می کند، سقوط ارزش ها وهنجارگریزی درفرهنگ وسیاست آمریکاست که به گفته بزرگانی چون پرفسور رابرت بورک؛ ریشه در لیبرالیسم مدرن داشته ودارد.
وی گفت:  معضلات و بحرانهای درونی حاصل از لیبرالیسم مدرن، روح جمعی را دچار بیماری و افسردگی مفرط نموده و به فرهنگ عمومی لطمات جدی وارد کرده است.

وی از موسیقی به عنوان نمونه حاصل از لیبراسیم نوین نام برد و اظهار داشت: موسیقی که باید باعث تسکین و آرامش روحی باشد، دردسرساز شده وبه وفور موسیقی رپ وامثال آن، شنوندگانش را به کشتار پلیس، تجاوز به نوامیس، قطعه قطعه کردن بدن زنان، لگدپرانی، قتل نفس  وغریدن های خشن دعوت می کند.

این استاد دانشگاه درصد زیاد تولد نوزادان نامشروع، نمایش بدون محدودیت آمیزش های جنسی، نمایش مکرر خشونت و قتل های مخوف دربرنامه های نمایشی و تشدید تنش های نژادی،سقط جنین، آسان میری و گسترش هم جنس بازی را از جمله مواردی برشمرد که ساختار اجتماعی، اقتصادی و سیاست آمریکا را تحت الشعاع قرار داده و سیستم قۻائی آمریکا دربرابر رشد افسارگسیخته این مظاهرو جنایات و جرائم، عامدانه یا غیر عامدانه، عقب نشسته است.
فرجی تاکید کرد : بدیهی ست، وجود معضلات و فسادهای ذکر شده در بطن و متن جامعه آمریکا در صیرورت تاریخی؛ باعث فرسودگی بنیان و فروریختن تدریجی ستونهای آنست  بطوری که نژادپرستی و برتری طلبی افراطی نیز، اولین بار نیست که قربانی می گیرد.

وی ادامه داد: حزب "بلک پنتر"؛ یکی از جنبش های سیاهپوستان بود که برای رسیدن به حق مساوی با سفیدپوستان، حتی مبارزه مسلحانه را بر مبارزه مسالمت آمیز ترجیح می داد و حاصل سالیان سال بردگی وقوانین برده داری وتبعیۻ نژادی در جامعه آمریکا بود.
این مدرس دانشگاه خاطرنشان کرد: اکنون کشور و سیاستی که همیشه و به تکرار در عرصه  بین الملل دم از"حقوق بشر"، "دموکراسی"و "آزادی" می زند؛ با سابقه پر رنگی از حملات امپریالیستی به کشورهای درون قاره و بیرون از آن وبا داشتن کارنامه ای سیاه از کشتاردسته جمعی و تجارت تسلیحات و  پرورش و حمایت آشکار تسلیحاتی و لجستیکی از گروههای تروریستی ؛ تاوان سنگین جرم وجنایتش را به تدریج پس می دهد و کشتن یک سیاهپوست(جرج فلوید)؛ جرقه ای در انبار باروت شده و افول و فروپاشی آن قریب به یقین نموده است.

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک