شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۹/۱۸/۲۰۲۱ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس پیشنهاد سردبیر | کد خبر: ۲۸۲۹۴۶۷
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۴ - ساعت ۹:۲۲
گزارشی از کمبود دستگاه سونوگرافی در اسفراین،

حال مراکز سونوگرافی اسفراین ناخوش است

کمبود دستگاه سونوگرافی و نوبت دهی های طولانی باعث وقفه در روند درمان بیماران اسفراین شده و شهروندان اسفراینی برای تشخیص سریعتر بیماری مجبور به رفتن به شهرهای مجاور هستند و نسبت به این وضعیت معترض هستند.
حال مراکز سونوگرافی اسفراین ناخوش است,

به گزارش عصر اترک، اهالی شهرستان اسفراین و همچنین روستاهای دوردست اسفراین  که برای انجام آزمایش سونوگرافی به مراکز درمانی  اسفراین مراجعه می ‌کنند، اغلب با ازدحام بیماران منتظر در نوبت مواجه می‌شوند.

در تنها مرکز خصوصی نیز حداقل زمان نوبت دهی برای ۱۵ روز آینده است و بیماران مجبورند برای انجام سریعتر درمان مسیر اسفراین به یکی از شهرستان های مجاور را طی کنند. این معضل، هم باعث اتلاف وقت بیماران می‌ شود و هم هزینه‌ های درمان این خانواده ‌ها را چند برابر می‌ کند.

گفته می‌ شود شهر اسفراین  بیش از ۳ مرکز سونوگرافی دارد اما مردم اسفراین با وجود چنین امکاناتی متاسفانه درگیر اینچنین مشکلاتی هستند.

 اسفراین فقط یک مرکز خصوصی  سونوگرافی مربوط به این کار را دارد. برخی از شهروندان که پیگیر دلیل کمبود دستگاه‌ های بیشتر سونوگرافی هستند، معتقدند شاید آوردن دستگاه جدید سونوگرافی باعث می‌ شود منافع برخی به خطر بیفتد و همان‌ ها مانع آوردن دستگاه جدید می ‌شوند.

نکته قابل توجه دیگر این است که همین مرکز فعال سونوگرافی با هیچ بیمه ای قرداد ندارد .

سال گذشته نیز یک مرکز تصویر برداری دیگر در بخش خصوصی فعال بود که به دلیل عدم همکاری دانشکده علوم پزشکی مجبور به ترک شهرستان و حضور در مشهد شد.

 

 پیامد نبود سونوگرافی

یک بیمار اهل اسفراین که از کمبود دستگاه سونوگرافی دچار آسیب شده است، به خبرنگار سپهرآیین  می ‌گوید: چرا یک شهرستان با وجود این جمعیت و این تعداد روستا  فقط یک مرکز سونوگرافی خصوصی داشته باشد؟  وقتی حجم تقاضای آزمایش سونوگرافی در اسفراین بسیار بالاست، چرا مسئولان برای جبران این کمبود اقدامی نمی ‌کنند؟

حمیده.ن می‌ گوید: در اواخر خرداد ماه سال جاری بعد از چند روز رفت و آمد به سونوگرافی مرکز بیمارستان اسفراین به علت شلوغی بسیار زیاد و نرسیدن نوبت، به تنها مرکز سونوگرافی یکی از پزشکان اسفراین معرفی شدم؛ اما آن مرکز خصوصی به من نوبت ۲۰ تیر ماه را داد و با توجه به اورژانسی بودن شرایط من و اصرار از جانب ما که زودتر نوبت بدهند متاسفانه به هیچ وجه حاضر به همکاری با من نشدند. این شهروند با بیان اینکه مراجعه به شهرستان‌ های مجاور هم برایم مقدور نبود، می‌ افزاید: به علت نوبت طولانی  آن مرکز و همچنین شلوغی سونوگرافی بیمارستان  نبود مرکز خصوصی دیگر، ناچار به بجنورد رفته و سونو خود را انجام دادم که مراحل درمان من به درستی و به موقع انجام گیرد و به دلیل اینکه همسر بنده کارگر هستند جدای از هزینه درمان هزینه بالایی برای رفت وآمد به شهرستان همجوار متقبل شدم .

حمیده.ن می ‌گوید: از مسئولان درخواست دارم نسبت به استخدام چند پزشک متعهد و اضافه کردن چند دستگاه سونوگرافی مبادرت کنند تا هم درمان بیماری در زمان لازم انجام شود و هزینه های رفت امد به شهرهای دیگر به هزینه درمان قشر ضعیف اضافه نشود .

 

فعالیت سه مرکز تصویربرداری در اسفراین

عیسی توحیدی، رئیس بیمارستان امام خمینی (ره) اسفراین در گفتگو با خبرنگار سپهرآیین گفت : هم ‌اکنون در اسفراین سه مرکز تصویر برداری در بیمارستان، کلنیک تخصصی و بخش خصوصی دکتر کاظمی دایر است.

توحیدی در پاسخ به موضوع قرداد نداشتن این مرکز خصوصی اظهار داشت: شرط قرار داد بستن بیمه با یک مرکز رعایت استاندارد ها است و استاندارد یک مرکز تصویر برداری، وجود همزمان دستگاه رادیولوژی و سونوگرافی است و به دلیل اینکه این مرکز خصوصی فقط داری دستگاه سونوگرافی است، نمی تواند با هیچ بیمه ای قرداد داشته باشد و هزینه ها آزاد محسوب می شود.

وی ادامه داد: برای رفع این مشکل به این مرکز خصوصی فرصتی داده شده است تا با توجه به پیچیدگی تکنولوژی نصب و  دستگاه رادیولوژی، این دستگاه را نصب کند و در اسرع وقت بیمه با این مرکز خصوصی قرداد داشته باشد .

وی افزود: با توجه به سرمایه گذاری سنگین و پیچیدگی تکنولوژی برای تاسیس مرکز جدید در صورتی که پزشک متقاضی جدید باشد حتما استقبال خواهیم کرد .

دکتر توحیدی در ادامه با اشاره به اینکه به طور استاندارد برای هر ۵۰ هزار نفر یک مرکز تصویر برداری لازم است، گفت :در حال حاضر ۴ پزشک متخصص رادیو لوژی وسونو گرافی در شهرستان حضور دارد و سه مرکز متعادل است.

 

روستاییان آسیب‌پذیرترند

کمبود دستگاه سونوگرافی همواره از سوی شهروندان اسفراین  مورد اعتراض بوده است، روستاییان اسفراین  اما به دلیل طی کردن مسافت طولانی تر نسبت به این وضعیت معترض هستند.

 

انتهای پیام/حسن آبادی

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک