پنج شنبه ۳ مهر ۱۳۹۹ - ۹/۲۴/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۰۴:۵۵ - اذان ظهر:۱۱:۳۲:۳۱ - اذان مغرب:۱۷:۵۲:۵۳

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۲۹۵۸۸
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۸ - ساعت ۸:۵۶
پزشک داروساز دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی خبر داد:

دگزامتازون زمینه ساز سرکوب سیستم ایمنی بدن

پزشک داروساز دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: دگزامتازون باعث سرکوب سیستم ایمنی می شود و بدن را نسبت به ابتلا به عفونت ها مستعد می کند.
دگزامتازون زمینه ساز سرکوب سیستم ایمنی بدن,

به گزارش گروه دریافت خبر عصراترک،  حمید ملازاده افزود: تجویز و استفاده طولانی مدت دگزامتازون در کودکان باعث عوارض استخوانی و پوکی استخوان می شود.

ملازاده با بیان این که این دارو به طور غیر مستقیم باعث کاهش جذب کلسیم از دستگاه گوارش می شود، توضیح داد: این تاثیرات دارویی نیاز به استفاده مکرر و طولانی مدت آن دارد و با یک یا دو بار استفاده این دارو عوارض ایجاد نمی شود.

وی افزایش اشتها را از دیگر عوارض مصرف دگزامتازون برشمرد و اظهار داشت: افزایش وزن، بی خوابی، وابستگی و تحریک پذیری، ورم (ادم)، افزایش فشار داخل چشم (گلوکوم)، ابتلا به عفونت، رشد مو در سطح بدن (هیرسوتیسم) و ... از دیگر عوارض دگزامتازون به شمار می رود.

این عضو هیات علمی دانشگاه مجموعه عوارض مصرف کورتون ها را سندروم کوشینگ معرفی و خاطرنشان کرد: چاقی تنه ای، تحلیل قدرت عضلانی، افزایش حجم چربی و دیگر علایم ذکر شده از عوارض استفاده طولانی مدت دگزامتازون است، همچنین این دارو می تواند باعث دفع زیاد پتاسیم از بدن شود که این مورد عوارض بسیاری دارد.

 ملازاده یادآور شد: با وجود آن که این دارو پس از استفاده طولانی مدت عوارض بسیار زیادی دارد، اما در خیلی از موارد ما داروی جایگزین نداریم و نجات جان بیمار به همین دارو وابسته است و در خیلی از موارد هم با تجویز موردی، فرد عوارض آن را تجربه نمی کند.

انتهای پیام./ رحمانی 

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک