شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۸/۱۴/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۲۱:۱۴ - اذان ظهر:۱۲:۴۵:۱۷ - اذان مغرب:۱۹:۵۳:۵۲

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس سیاسی | کد خبر: ۲۸۲۹۶۱۰
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۹ - ساعت ۸:۳۷

همچنان برخی نمایندگان در رای‌گیری‌های صحن علنی شرکت نمی‌کنند

یکی از نکات قابل تأمل جلسه علنی امروز مجلس این بود که ۲۷ نفر از نمایندگان علی‌رغم حضور در صحن بهارستان، به خود زحمت ندادند که به طرح تشکیل کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی حتی رای ممتنع بدهند.
همچنان برخی نمایندگان در رای‌گیری‌های صحن علنی شرکت نمی‌کنند,
یکی از دستور کارهای جلسه علنی امروز  (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی، بررسی تقاضای عده‌ای از نمایندگان در مورد تشکیل کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و بهبود شرایط کسب و کار بود که در نهایت نمایندگان با این تقاضا موافقت نکردند.

اما نکته قابل تامل در رابطه با این موضوع این است که  در  حالی که در زمان رای‌گیری برای تقاضای تشکیل کمیسیون حمایت از تولید ملی، 241 نفر از نمایندگان در مجلس حاضر بودند، تنها 214 نفر از آنها در رای‌گیری شرکت کردند.  

مجلس شورای اسلامی ایران , نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران ,

خبرگزاری تسنیم پیش از این در گزارشی به مسئله عدم التزام و توجه نمایندگان به شرکت در رای گیری های مجلس پرداخته بود.

در گزارش مذکور که یکی از دلایل نگارش آن  8 رای ممتنعی بود که در موضوع انتخاب رئیس مجلس یازدهم  از سوی نمایندگان داده شده بود،  به این مسئله اشاره شد که آرای سفید  نمایندگان را می‌توان اینگونه تفسیر کرد که برای آنها یا فرقی نمی‌کرد که رئیس مجلس چه کسی باشد و یا هنوز به نتیجه نرسیده بودند که به چه کسی رای بدهند.

همچنین این مسئله مورد بررسی و آسیب شناسی قرار گرفت که رای ممتنع هر چند ظاهری ساده دارد ولی محل تأمل جدی است. به عنوان مثال نمایندگان مجلس دهم در جریان رای‌ اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم در جلسه علنی 25 مرداد 96 در مجموع 270 رای ممتنع به صندوق انداختند. و در ادامه نیز  این سوال مطرح شد که  آیا نمایندگانی که رای ممتنع داده بودند، برای شناخت وزرای پیشنهادی، تمام تلاش خود را به کار بردند؟ و اگر تلاش و تحقیقی برای شناخت وزرای پیشنهادی داشتند، آیا شناختن این وزرا آنقدر سخت بود که نتوانستند به نتیجه برسند که رای موافق یا مخالف بدهند و در نهایت مجبور به دادن "رای ممتنع" شدند؟ آیا این توقع که نمایندگان مجلس شورای اسلامی حداقل تلاش خود را برای شناخت وزرای پیشنهادی به کار می‌بستند تا مجبور به دادن 270 رای ممتنع نشوند، توقعی بیجاست؟

اما در ماجرای رای‌گیری امروز مجلس به طرح تشکیل کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی، نمایندگان در راستای  بی‌اعتنایی به موضوعاتی که در مجلس مطرح می‌شود، یک گام به پیش رفتند و 27 نفر از آنها  برغم حضور در صحن مجلس،  حتی به خود این زحمت را ندادند که حداقل پای صندلی خود حاضر شوند و رای ممتمع به طرح مورد نظر بدهند.

به نظر می‌رسد جلوگیری از دادن رای‌های سفید و بی‌سرانجام و بالابردن حساسیت وکلای ملت در مورد موضوعاتی که در مجلس مطرح می‌شود، با تصویب طرح شفافیت‌ آرای نمایندگان که اخیرا با امضای تعدادی از نمایندگان تقدیم هیئت رئیسه‌ مجلس شد، محقق خواهد شد.

انتهای پیام/ تسنیم

 
خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک