جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۸/۱۴/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۲۱:۱۴ - اذان ظهر:۱۲:۴۵:۱۷ - اذان مغرب:۱۹:۵۳:۵۲

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۲۸۲۹۶۹۷
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۲۲ - ساعت ۲۲:۱۳

دستاوردی جدید از متخصصان برق کشور / بومی‌سازی ‌ایزولاتور ‌صنعت برق

مدیر بازار برق شرکت برق منطقه‌ای خراسان از تولید دستگاه AR۸۰۳ – M به صورت بومی در صنعت برق خراسان برای بی‌نیازی از خارج و رفع نیازهای صنعت برق خبر داد.
دستاوردی جدید از متخصصان برق کشور / بومی‌سازی ‌ایزولاتور ‌صنعت برق,
 

حمیدرضا نی‌ساز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس درباره تولید دستگاه Isolator and Repeater در صنعت برق خراسان اظهار داشت: در حال حاضر ایزولاتوری که در سطح دنیا از آن استفاده می‌شود، 70 تا 100 دلار قیمت دارد که با محاسبه قیمت ریالی آن، هزینه خرید هر دستگاه آن به 2 میلیون و 200 هزار تومان می‌رسد. این ایزولاتور بین تجهیزاتی مانند کنتور و مودم قرار می‌گیرد تا اگر پالسی بخواهد به تجهیزات آسیب وارد کند، اجازه عبور آن پالس را ندهد. 

وی ادامه داد: پیش از استفاده از این دستگاه برخی از مودم‌های APN یا مبدل‌های 485 با اترنت در پست‌ها که برای قرائت کنتور قرار گرفته بود، دچار آسیب زیادی می‌شد. به همین جهت مدیریت شبکه برق ایران پیشنهاد کرد از ایزولاتور AR803 – M استفاده کنیم. این دستگاه از طریق 2 پورت جریان را ایزوله کرده و این ایزوله کردن به صورت فیوزی است. با این حال هنگامی که پالس‌های جریانی و ولتاژی زیاد می‌شد، این دستگاه و تجهیزات آسیب شدیدی می‌دید به نحوی که دیگر امکان استفاده از ایزولاتور وجود نداشت. 

نی‌ساز خاطرنشان کرد: به همین جهت تجهیز جدیدی توسط پیمانکاران ساخته شد که یک Isolator and Repeater است. 2 طرف این ایزولاتور مانند نمونه خارجی آن است ولی این دو بخش از هم منفک بوده و به صورت اپتیکال عمل می‌کند. در واقع داخل آن سیستم الکترونیکی به نور تبدیل شده و نور نیز به پورت می‌رود و دوباره به جریان الکترونیکی تبدیل می‌شود.

مدیر بازار برق شرکت برق منطقه‌ای خراسان با بیان اینکه دستگاه ساخته شده در صنعت برق خراسان مشکل ایزولاتورهای خارجی را نداشته و در صورت عبور ولتاژ بالا از بین نمی‌رود، گفت: این دستگاه یک Repeater است؛ یعنی اگر طول مسیر طولانی باشد و جریان با افت ولتاژ مواجه شود، این ایزولاتور از طریق یک پاور، منحنی ولتاژ را بازسازی کرده و آن را تقویت می‌کند. 

وی تصریح کرد: پس از ساخت این دستگاه، 14 نمونه از آن به شرکت مدیریت شبکه برق ایران ارسال شد و آن‌ها نیز این دستگاه را برای مناطق مختلف در کشور ارسال کردند که بازخورد خیلی مثبتی داشت و خواهان تهیه 1000 دستگاه از این نمونه شدند.

نی‌ساز خاطرنشان کرد: پیمانکار سازنده این دستگاه آن را با 550 هزار تومان تولید کرده که یک‌چهارم قیمت نمونه خارجی است. 

مدیر بازار برق شرکت برق منطقه‌ای خراسان در خصوص علل ساخت این دستگاه در داخل و مزایای آن نسبت به نمونه خارجی عنوان کرد: علت اصلی ساخت این تجهیز تحریم بود که اجازه واردات محصول خارجی را به ما نمی‌داد. مساله دیگر اینکه نمونه خارجی این وسیله بسیار گران بود و برخی مواقع پاسخ مورد نیاز ما را نمی‌داد. در واقع به دلیل طول زیاد خطوط در برخی مناطق و به جهت اینکه نمونه خارجی این دستگاه تنها ایزولاتور بوده و Repeater نداشت، ما دنبال امکان Repeater نیز بودیم که با ساخت نمونه داخلی، مشکل ما حل شد. 

وی ادامه داد: مزایای نمونه داخلی ایزولاتور این است که از امکان Repeater برخوردار است؛ همچنین برخلاف نمونه خارجی به صورت اپتیکال عمل می‌کند و قیمت مناسب‌تری نسبت به نمونه خارجی آن دارد. علاوه بر این، ایزولاتور داخلی متناسب با تجهیزات صنعت برق داخل ساخته شده و کاملا پاسخگوی نیاز ماست.

انتهای پیام/281/ش

 
خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک