شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۹/۱۸/۲۰۲۱ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۲۹۷۰۰
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۲۳ - ساعت ۸:۵۳
مدیرکل آموزش‌وپرورش خراسان شمالی:

سوادآموزی ۱۱ هزار بی‌سواد مطلق در خراسان شمالی تا دهه فجر

مدیرکل آموزش‌وپرورش خراسان شمالی از اعتبار ۲۰ میلیارد تومانی سوادآموزی طی طرح شتاب بخشی در استان خبر داد و گفت: بر اساس این طرح ۱۱ هزار بی‌سواد مطلق استان تا دهه فجر سواد خواندن و نوشتن پیدا می‌کنند.
سوادآموزی ۱۱ هزار بی‌سواد مطلق در خراسان شمالی تا دهه فجر,بی سوادی، راز و جرگلان، آموزش و پرورش

به گزارش پایگاه خبری راز و جرگلان به نقل از فارس مدیرکل آموزش‌وپرورش خراسان شمالی ظهر دیروز در نشست شورای آموزش‌وپرورش این شهرستان با اشاره به وضعیت بی‌سوادی اظهار کرد: میزان باسوادی در میان زنان اهل تسنن شهرستان راز و جرگلان با میانگین استان و کشور فاصله‌ای به‌اندازه ۱۲.۵ درصد دارد.

وی با درخواست از علمای اهل تسنن برای کمک به کاهش این وضعیت گفت:  ارتقا سواد در جامعه باعث بهبود کیفیت زندگی و کاهش آسیب‌های اجتماعی و نیز برخی دیگر از مشکلات زندگی افراد جامعه می‌شود که درنتیجه هزینه‌های فرد برای زندگی کاهش می‌یابد.

عباس سعیدی افزایش باسوادی در میان اقشار جامعه را پیشگیری از هزینه‌تراشی برای نهادهای مختلف در کشور دانست و افزود: در استان بالغ‌بر ۳ هزار و ۵۰۰ دانش‌آموز با معلولیت‌های مختلف و ۲ هزار دانش‌آموز ویژه داریم.

وی با اشاره به تصویب طرح شتاب بخشی باسوادی اهالی خراسان شمالی گفت: در این طرح براساس آمار اعلام‌شده بالغ بر ۱۱ هزار بیسواد مطلق در خراسان شمالی ساکن هستند که از این تعداد، ۲ هزار و ۳۰۰ نفر آنان متعلق به راز و جرگلان است.

سعیدی برنامه سوادآموزی عادی استان را ۳ هزار و ۲۰۰ نفر اعلام کرد و افزود: اعتبار ۲۰ میلیارد تومانی از سوی وزیر آموزش‌وپرورش و معاونت سوادآموزی برای طرح شتاب بخشی اعطاشده که تا دهه فجر امسال بی‌سوادی مطلق در استان که شامل ۱۱ هزار نفر می‌شود به‌طور کامل از بین برود.

وی منبع این آمار را سرشماری سال ۱۳۹۵ بیان کرد و گفت: خود اظهاری ساکنان خراسان شمالی مبنی بر حضور این تعداد بی‌سواد در سطح استان است.

مدیرکل آموزش‌وپرورش خراسان شمالی در بخش دیگر به شناسایی هزار و ۲۰۰ مدرسه فاقد اتصال به شبکه شاد در استان اشاره و تصریح کرد: از این تعداد مدارس، راز و جرگلان دارای بیشترین سهم بوده و بنابر تفاهم انجام‌شده با وزارت ارتباطات، ۷۶۰ مدرسه استان تا پایان شهریورماه به اینترنت پرسرعت تجهیز می‌شوند.

وی عدم وجود زیرساخت‌های رایانه‌ای و اینترنتی برای مدارس و دانش آموزان را ازجمله درصد پایین اتصال به شبکه شاد بیان کرد و گفت: تلاش می‌کنیم تا با همکاری وزارت آموزش‌وپرورش تبلت های آموزشی برای دانش آموزان تهیه و با همکاری مخابرات نیز مشکل آنتن دهی تلفن و اینترنت حل شود تا درصد اتصال دانش آموزان به شبکه شاد افزایش یابد.

سعیدی همچنین از پوشش ۲۳ درصدی شبکه شاد در راز و جرگلان خبر داد و اظهار کرد: باید بتوان درصد پوشش شبکه دانش در میان دانش آموزان این شهرستان را طی سال تحصیلی آینده که از ۱۵ شهریورماه آغاز می‌شود، به ۷۰ درصد افزایش داد.

وی در انتها تعداد دانش آموزان این شهرستان را بالغ‌بر ۱۲ هزار نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد ۵ هزار و ۴۰۰ نفر دانش‌آموز دختر و سایرین را پسران تشکیل می‌دهند که باید علت اختلاف هزار نفره دانش آموزان دختر و پسر در این شهرستان مشخص شود.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان شمالی همچنین در حاشیه این جلسه از بازنشستگی خود طی دو ماه آینده خبر داد و رفتن خود از این مجموعه را اعلام کرد.

گفتنی است در این جلسه همچنین آخوند کمالی، مشاور استاندار خراسان شمالی در امور اهل تسنن، نسبت به آمار بی‌سوادی در این شهرستان گلایه کرد و این تعداد فرد بی‌سواد در راز و جرگلان را بسیار بیشتر از واقعیت دانست و حرکت برای ریشه‌کن‌سازی بی‌سوادی طی چند ماه تا دهه فجر امسال را دارای شائبه سیاسی توصیف کرد.

گفتنی است شهرستان مرزی راز و جرگلان در شمال خراسان شمالی و هم‌مرز با کشور ترکمنستان واقع‌شده است.

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک