شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۸/۱۴/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۲۱:۱۴ - اذان ظهر:۱۲:۴۵:۱۷ - اذان مغرب:۱۹:۵۳:۵۲

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۲۹۷۳۶
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۲۵ - ساعت ۹:۵۰

‌چرا ۲۳ ذی‌القعده ‌روز زیارتی امام رضا(ع) نامگذاری شد؟ / خروج امام رضا(ع) خط بطلان ‌بر اندیشه‌های انحرافی کشید

امروز ۲۳ ذی‌القعده است و براساس آیات و روایات به عنوان یکی از روزهای مخصوص زیارتی حضرت رضا(ع) از آن یاد شده است.
‌چرا ۲۳ ذی‌القعده ‌روز زیارتی امام رضا(ع) نامگذاری شد؟ / خروج امام رضا(ع) خط بطلان ‌بر اندیشه‌های انحرافی کشید,
به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، براساس آیات و روایات زیارت امام رضا(ع) در ماه ذی‌القعده ارج و ثواب بسیار بالایی دارد و در واقع زیارت حضرت در این ماه «افضل» زیارت در سایر ماه‌ها است و باید از تک تک روزهای این ماه برای زیارت امام رضا(ع) بهره جست.

اگر به اتفاقات و رخدادهای شکل گرفته در این ماه قمری نظری بیندازیم شاهد هستیم که رویدادهایی همچون  میلاد حضرت معصومه(س)، میلاد امام رضا(ع)، شهادت امام جواد(ع) و خروج امام هشتم شیعیان از مدینه به سمت خراسان در این ماه شکل گرفته و حلقه وصل و محور تمامی آنها نیز شمس‌الشموس است؛ بنابراین پر بیراه نیست که این ماه را منتسب به حضرت رضا(ع) می‌دانند.

در میان روزهای ماه ذی‌القعده اما بیست و سوم این ماه دارای ارج و جایگاه خاصی نسبت به سایر روزهای آن است زیرا بیست سوم ذی القعده مصادف با خروج ثامن الحجج(ع) از مدینه به سمت خراسان است و به همین دلیل زیارت این امام همام از فضیلت بیشتری در این روز برخوردار است.

در باب علت نامگذاری روز 23 ذی‌القعده به نام روز زیارتی امام رضا(ع) دلایل زیادی عنوان شده است؛ برخی معتقدند این روز یکی از روزهایی است که شهادت امام رضا(ع) در آن رخ داده؛ برخی نیز قصد دارند با برجسته کردن این روز به نقش اثرگذار و برجسته امام رضا(ع) در مرو به عنوان یکی از کانون‌های نشر حقایق اسلامی تاکید کنند و برخی نیز درصدد خط بطلان کشیدن بر اندیشه‌های انحرافی شیعه هستند.

یکی از اندیشه‌های انحرافی شیعه در آن برهه این بود که امامت امام رضا(ع) را انکار می‌کردند و معتقد بودند باب امامت با امام هفتم شیعیان بسته شده ‌و تعیین روز زیارتی امام رضا(ع) حاکی از اهمیت و جایگاه خطیری است که حضرت در تاریخ شیعه ایفا کرده‌اند.

اعمال روز زیارتی امام رضا(ع)

بهترین منبع برای آگاهی از اعمال زیارتی امام رضا(ع) در روز 23 ذی‌القعده همان نکاتی است که در مفاتیح‌الجنان عنوان شده است.

بسیاری از آداب ذکر شده برای تشرف به حرم منور رضوی و زیارت آن حضرت همان آدابی است که زائر باید در هنگام تشرف به حرم ائمه اطهار(ع) رعایت کند.

حالت خضوع و تواضع داشتن در هنگام تشرف و رعایت پاکیزگی و همچنین ذکر خواندن و اذن دخول خواستن در هنگام ورود به حرم و بارگاه امام رضا(ع) از مهمترین نکاتی است که باید در این روز رعایت کرد.

تشرف در زمان شیوع کرونا

آستان قدس رضوی اما از همان نخستین روزهای شیوع کرونا برنامه‌ها و اقدامات پیشگیرانه مشخصی را برای مقابله با این ویروس منحوس در فضای سراسر نور و برکت حرم منور رضوی تمهید کرد.

با وجود این اما توصیه این است که حتی‌المقدور در این ایام و به ویژه در روزهای زیارتی حضرت مردم به صورت مجازی و از راه دور به زیارت بپردازند و زیارت حضرت را به زمان بهتری موکول کنند.

انتهای پیام/282/ش

 
خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک