یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۹/۱۹/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۵۹:۱۴ - اذان ظهر:۱۲:۳۴:۳۸ - اذان مغرب:۱۹:۰۲:۱۲

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۳۰۱۱۱
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۵/۱۱ - ساعت ۸:۳۶
رئیس کمیسیون توزیع اقلام بهداشتی ستاد کرونا عنوان کرد:

۱۱۵ هزار ماسک، ذخیره استراتژیک خراسان شمالی / تعداد پایین تولید ماسک در استان ضعف تولیدکنندگان نیست

امین کلاته با اشاره به اینکه در حال حاضر ستاد کرونا 85 هزار ماسک و سپاه استان 30 هزار ماسک را ذخیره استراتژیک کرده است، گفت: براین اساس در بدترین حالت ممکن به مدت سه روز این امکان فراهم خواهد شد که کارگاه ها مجدد فعال و شروع به تولید داشته باشند.
115 هزار ماسک، ذخیره استراتژیک خراسان شمالی / تعداد پایین تولید ماسک در استان ضعف تولیدکنندگان نیست,

امین کلاته، رئیس کمیسیون توزیع اقلام بهداشتی ستاد کرونا در گفتگو با خبرنگار عصراترک، با اشاره به اینکه در آغاز بحران کرونا، استان خراسان شمالی فاقد کارخانه های تولید الکل، ماسک و دستکش بود، اظهار داشت: با هماهنگی انجام شده بین استانداری، سپاه و سازمان صمت، کارگاه های خیاطی و گروه های جهادی برای تولید ماسک وارد میدان کار شدند.

وی با اشاره به اینکه در ابتدای کار هدف تامین ماسک برای رعایت حداقل ها توسط مردم بود، گفت: در آغاز کار کیفیت خیلی مدنظر نبود.

وی اضافه کرد:  در کنار استفاده از ظرفیت این تکارگاه ها، با ارائه تسهیلات به چندین تولیدکننده استانی برای تولید ماسک کارخانه ای اقدام شد.

کلاته با بیان اینکه سه کارخانه تولید ماسک در استان راه اندازی شد، گفت: تولید کننده های ماسک استان با شتاب تمام فرآیند ها را اجرا کردند، اما به دلیل همزمانی با بحران بین المللی کرونا و بدعهدی کارخانه های خارج استان و نبود مواد اولیه گاهی تاخیر در کار ایجاد شد .

این مقام مسئول یادآور شد: به طور مثال یکی از کارخانه های تولید ماسک بجنورد پیش از سال 99 مبلغ مورد نظر برای تامین دستگاه ها را به حساب کارخانه سازنده در تهران واریز کرد، اما تاکنون این کارخانه به وعده اش عمل نکرده و قطعه را تحویل نداده است.

 

تولید روزانه 40 هزار ماسک کارخانه ای در خراسان شمالی

کلاته با بیان اینکه کم بودن تعداد ماسک تولیدی استان به دلیل ضعف تولید کنندگان نیست، گفت: نبود پارچه و مواد اولیه و قطعات کارخانه باعث کاهش تولید شده است.

وی گفت: برخی از قطعات که قبل از شیوع ویروس با قیمت چهار میلیون تومان خریداری می شد در حال حاضر به 140 میلیون رسیده یا نایاب شده است.

رئیس کمیسیون توزیع اقلام بهداشتی ستاد کرونا تصریح کرد: اگر این موانع از سر راه کارخانه دار برداشته شود قطعا با توسعه خط تولید افزایش تولیدات را به همراه خواهد داشت.

کلاته گفت: در حال حاضر در استان خراسان شمالی سه کارخانه تولید ماسک با ظرفیت 30 تا 40 هزار ماسک در روز فعال هستند.

وی با اشاره به اینکه سیم لحاظ شده در ماسک های کارخانه ای برای استفاده در مراکز درمانی و بیمارستانی ضرورت دارد، گفت: برای مردم عادی الزامی نیست که ماسک حتما سیم داشته باشد اما به دلیل بار روانی که در جامعه ایجاد شده است مردم مردم تمایل به استفاده از این ماسک ها دارند.

 

سنگینی ماسک های کارگاههای خانگی روی دست تولیدکنندگان

این مقام مسئول با بیان اینکه استفاده از ماسک های کارگاهی خیلی مورد استقبال مردم واقع نشد و روی دست تولیدکنندگان مانده است، گفت: برای رفع این مشکل طبق دستور استاندار خراسان شمالی دستگاه ها موظف به استفاده از این ماسک ها شدند تا ماسک های کارخانه ای که قیمت مناسب و کیفیت مطلوب دارند برای کاهش بار روانی مردم توزیع شود.

کلاته گفت: برخی از ماسک های کارگاهی از دوخت و کیفیت نامناسب  برخوردار نیستند اما ماسک های کارگاهی با کیفیت متوسط به بالا برای مصارف دستگاه ها در نظر گرفته شده اما برخی از دستگاه مقاومت می کنند.

رئیس کمیسیون توزیع اقلام بهداشتی ستاد کرونا اضافه کرد: با آغاز تولید ماسک در کارخانه ها، تولید ماسک های کارگاهی به دلیل نداشتن توجیه اقتصادی و ایجاد بار روانی  برای مردم از چرخه خارج شد.

وی افزود: با شروع موج دوم کرونا از سرگیری کارگاه های تولید ماسک در دستور کار قرار گرفته است اما باتوجه به اینکه درشرایط فعلی اضطرار و اجبار نیست، باید تولیدات براساس استانداردها و کیفیت تعیین شده باشد.

کلاته گفت: از 26 تیر تا 2 مرداد سال جاری میزان تولید ماسکی که در استان توزیع شده ، 153 هزار و 500 ماسک بوده است.

رئیس کمیسیون توزیع اقلام بهداشتی ستاد کرونا استان با اشاره به اینکه برای توزیع ماسک های یارانه ای داخل استان با داروخانه ها و تجهیزات پزشکی هماهنگی ها انجام شده است، گفت: برنامه ریزی بر این اساس است که به صورت دوره ای ماسک برای توزیع به آنها داده خواهد شد.

کلاته تعداد داروخانه های استان را 10 داروخانه دولتی و 85 داروخانه خصوصی عنوان کرد و گفت: روزانه یک هزار ماسک به داروخانه های روزانه و دو هزار ماسک به داروخانه های شبانه روزی داده می شود.

وی گفت: علاوه بر این بخشی از ماسک ها با همکاری اتاق اصناف استان، به فروشگاه های زنجیره ای و بزرگ  و بخشی دیگر به دستگاه ها، بیمارستان ها و درمانگاه ها تحویل داده می شود.

 

115 هزار ماسک، ذخیره استراتژیک خراسان شمالی

کلاته با اشاره به اینکه در حال حاضر ستاد کرونا 85 هزار ماسک و سپاه استان 30 هزار ماسک را ذخیره استراتژیک کرده است، گفت: براین اساس در بدترین حالت ممکن به مدت سه روز این امکان فراهم خواهد شد که کارگاه ها مجدد فعال و شروع به تولید داشته باشند.

این مقام مسئول گفت: 80 هزار ماسک کارگاهی نیز به دلیل نداشتن کیفیت قابل در دست تولید کننده ها مانده است که با آهنگ کند به فروش می رسند.

وی خاطرنشان کرد: براساس پیش بینی های انجام شده وزرات بهداشت، از ابتدای پاییز با بحران کرونا مواجه خواهیم بود که برای این بازه زمانی 115 هزار ماسک ذخیره استراتژیک  داریم.

کلاته بیان داشت: برای نظارت در مرحله جدید توزیع ماسک، روزانه لیست مراکز و داروخانه هایی که ماسک جهت توزیع به آنها تحویل داده می شود، برای گروه های ناظر پیامک می شود که به صورت نامحسوس، نظارت و کنترل کنند.

وی با اشاره به اینکه تعداد تخلفات داروخانه ها زیاد نیست و بیشتر گزارشات از گران فروشی ماسک در داروخانه است، خاطرنشان کرد: باید به این نکته هم توجه داشته باشیم که داروخانه ها و مراکز تجهیزات پزشکی می توانند از شرکت های دارویی معتبر خارج استان نیز ماسک مورد نیاز خود را تامین کنند که این نکته باعث اختلاف قیمت در بازار می شود.

 

ماسک سه لایه کارخانه ای را بعد از یکبار استفاده دور نیندازید

وی عنوان کرد: ماسک هایی که در حال حاضر با قیمت یک هزار و 300 تومان در داروخانه ها به فروش می رسد، سه لایه هستند و وقتی که در مکان های کم خطر مورد استفاده قرار گیرد، 6 ساعت قابل استفاده هستند.

وی خاطر نشان کرد: بعد از استفاده از این ماسک ها اگر به مدت 6 روز در داخل نایلونی نگه داری شوند، مجددا به مدت 6 ساعت قابل استفاده هستند.

 

انتهای پیام./ رحمانی 

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک