پنج شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۳/۴/۲۰۲۱ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس کرونا | کد خبر: ۲۸۳۰۵۴۷
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۶/۰۳ - ساعت ۱۷:۲۳

بلاتکلیفی تایید حکم شهدای سلامت در پیچ و خم وعده‌ها

با وجود گذشت بیش از یک ماه از وعده رئیس بنیاد شهید برای صدور حکم شهادت مدافعان سلامت به عنوان شهید خدمت، هنوز این امر عملی نشده و حکم شهدای سلامت تایید نشده است.
بلاتکلیفی تایید حکم شهدای سلامت در پیچ و خم وعده‌ها,

قریب به ۷ ماه از ورود ویروس کرونا به کشور می‌گذرد و در این مدت کادر درمان به عنوان خط مقدم مقابله با این ویروس، بیش از هر قشر دیگری دچار آسیب و فشار شده‌اند.

به طوری که طی این مدت به دلیل ارتباط مستقیم مدافعان سلامت با بیماران کرونایی، شمار زیادی از پزشکان، پرستاران و دیگر اعضای کادر درمان جان خود را از دست داده و شهید راه خدمت شده‌اند.

به دنبال جان باختن شماری از مدافعان سلامت در بهمن و اسفند ۹۸ نیز سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب، درخواست کرد تا مدافعان سلامتی که در مسیر مبارزه با ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند، به عنوان شهید خدمت محسوب شوند.

رهبر انقلاب نیز با درخواست وزیر بهداشت مبنی بر شهید محسوب شدن متوفیان حوزه سلامت و خدمت کنندگان به بیماران کرونایی موافقت کردند.

با موافقت رهبر معظم انقلاب با این موضوع، تعامل دستگاه‌های متولی از جمله بنیاد شهید، وزارت بهداشت و دیگر نهادهای دخیل آغاز شد و هر نهادی اقدام به اعلام آمار نیروهای خدماتی و متوفی خود در عرصه کرونا کرد.

بر اساس آئین نامه «تعیین مصادیق احراز شهید و ایثارگر» مصوب اردیبهشت ۹۳، کسی که جان خود را در راه تکوین، شکوفایی، دفاع و حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی و کیان جمهوری اسلامی ایران و استقلال و تمامیت ارضی کشور، مقابله با تهدیدات و تجاوزات دشمن و عوامل ضد انقلاب و اشرار نثار نموده یا می‌نماید شهید محسوب می‌شود.

بر اساس این آئین نامه نیز کسی که از نظر مأموریت، وظایف و اهداف تعیین شده همانند شهید است، ولی از لحاظ شرایط وقوع یا محل شهادت متفاوت است و این فرد نیز در صورت جان باختن در حکم شهید محسوب می‌شود.

بنابر اعلام پیشین سعید اوحدی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز شهدای سلامت در «حکم شهید» محسوب می‌شوند و بر اساس ماده ۳ آئین نامه تعیین و احراز مصادیق عملی شهید، شهدای عرصه سلامت با عنوان «شهید خدمت» و در حکم شهید محسوب می‌شوند.

حال با وجود گذشت ماه‌ها از موافقت رهبر معظم انقلاب با این موضوع و وجود قانون مشخص و روشن برای آن، موضوع شهید محسوب شدن مدافعان سلامت همچنان به نتیجه نهایی نرسیده و علیرغم وعده‌های مسئولین هنوز حکمی تحت عنوان شهید خدمت برای این افراد صادر نشده است.

وعده بی سرانجام بنیاد شهید

این در حالی است که اوحدی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران ۱۱ تیر ماه سال جاری در گفتگو با خبرنگار مهر، اعلام کرد که تا پایان تیر ماه روند ثبت متوفیان مدافع سلامت انجام و این افراد به عنوان شهید خدمت محسوب می‌شوند.

اوحدی در گفتگو با مهر، در خصوص آخرین وضعیت تأیید خدمت‌گزاران عرصه سلامت به عنوان شهدای سلامت، گفت: وضعیت شهدای سلامت بر اساس سه گردش کار خدمت رهبر معظم انقلاب ارسال شد. یک گردش کار از سوی ستاد کل نیروهای مسلح، یک درخواست از سوی وزارت بهداشت و یک درخواست نیز از سوی بنیاد شهید برای ایشان ارسال شد و خوشبختانه با عنایت رهبر انقلاب با هر سه درخواست مبنی بر به شمار آوردن خدمت‌گزاران عرصه سلامت به عنوان شهدای خدمت موافقت شد.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران افزود: در حال حاضر مصوبه شورای عالی امنیت ملی در این خصوص گرفته شده و روند ثبت این عزیزان به عنوان شهدای سلامت در مسیر خود قرار گرفته است. بر اساس قانون با پایان این روند، این عزیزان به عنوان شهید تلقی خواهند شد و از تمامی خدمات بنیاد شهید نیز بهره مند می‌شوند.

وی اظهار امیدواری کرد: به زودی آخرین هماهنگی‌ها با ستاد کل نیروهای مسلح انجام خواهد شد و تا پایان ماه جاری روند تأیید شهدای سلامت انجام می‌شود.

ابتلای کادر درمان ایران به کرونا بالاتر از استاندارد جهانی

تاکنون و با شیوع موج دوم کرونا، مدافعان سلامت بیش از پیش تحت فشار قرار گرفته و شماری زیادی از آنها در مسیر کمک به هموطنان جان خود را از دست داده‌اند.

بر اساس اعلام منابع رسمی، تاکنون ۱۶۵ نفر از خدمتگذاران عرصه سلامت و بهداشت در راه مقابله با ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

به علاوه علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلان شهر تهران نیز روز گذشته در مورد فرسودگی کادر درمانی در مقابله با کرونا، هشدار داد و گفت: آمار تطبیقی نشان می‌دهد ایران، آمریکا و روسیه سه کشوری هستند که از نظر قدر مطلق ابتلاء، میزان ابتلای کادر درمان در این کشورها بیش‌تر است و میزان ابتلای کادر درمان در ایران به ویروس کرونا نسبت به استاندارد جهانی بالاتر رفته است.

حال با وجود گذشت بیش از یک ماه از وعده رئیس بنیاد شهید مبنی بر تأیید حکم شهید خدمت برای مدافعان سلامت، هنوز حکم این افراد صادر نشده و متوفیان عرصه درمان تاکنون در زمره افراد در حکم شهید قرار نگرفته‌اند.

پیگیری‌های خبرنگاران در این باره نیز هنوز به نتیجه‌ای نرسیده و هربار وعده‌هایی مبنی بر انجام این امر داده می‌شود هرچند که هنوز این وعده‌ها عملی نشده است.

امید است با توجه به فشارهای کادر درمان و مشکلات خانواده‌های شهدای سلامت و با توجه به سپری کردن روز پزشک، نهادهای مسئول و متولی هرچه سریع‌تر نسبت به تأیید حکم مدافعان سلامت به عنوان شهید و بهره‌مندی آنها از خدمات بنیاد شهید اقدام کنند.

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر