شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰/۲۴/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۳۱:۵۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۴۸ - اذان مغرب:۱۷:۱۰:۳۵

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۲۸۳۱۱۱۱
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۶/۳۰ - ساعت ۱۴:۱۳

پاسخ نیکزاد به انتقادها از طرح جهش تولید مسکن/ به دنبال انحصار و خط اعتباری نیستیم

نائب رئیس مجلس با بیان "متاسفانه اطلاعات غلط راجع به طرح جهش تولید و تامین مسکن مجلس به مردم داده می شود" گفت: این طرح را کمیسیون عمران ارائه کرده که دوفوریت آن نیز رای بالایی آورده است.
پاسخ نیکزاد به انتقادها از طرح جهش تولید مسکن/ به دنبال انحصار و خط اعتباری نیستیم,
علی نیکزاد با بیان این‌که درباره طرح جهش  و تولید مسکن اطلاعات غلط به مردم می دهند، اظهار کرد: در این طرح نه به دنبال خط اعتباری، نه انحصار و نه به دنبال استفاده از منابع غیر بانکی هستیم بلکه در طرح، بازار سرمایه را هم دیده ایم.

وی افزود: شورای پول و اعتبار در سنوات گذشته مصوبه کرده بانک هایی که با بخش مسکن کار می کنند مثل تجارت، صادرات، ملی و ملت باید 20 تا 25 درصد تسهیلات خود را به این بخش اختصاص می دادند. 70 تا 75 درصد بخش مسکن مصالح و صنعت است،  درواقع مسکن لکوموتیو اقتصاد است که با حرکت آن 136 رشته شغلی فعال می شود.

وی با اشاره به اینکه بخش مسکن ارز بری ندارد، ادامه داد: این بخش درون زا و برون نگر است و بهترین حربه برای دورزدن تحریم هاست، اما متاسفانه راجع به انحصار مصالح ساختمانی حرف های زیادی زده می شود در حالی که در طرح جهش تولید و تامین مسکن چنین چیزی آورده نشده است.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سالانه در کشور 28 میلیون تن فولاد تولید می شود، گفت: صادرات این محصول کاهش پیدا کرده ومصرف آن در داخل 16 میلیون تن است. از سوی دیگر سالانه 61 میلیون تن سیمان در کشور تولید می شود که 50 میلیون تن آن در داخل مصرف می شود. با این وجود  متاسفانهسیمان و فولاد تولید داخل از قیمت جهانی گران تر است که بسیار جای تعجب دارد.

نیکزاد با اعلام این‌که در طرح جهش تولید مسکن بانک های تخصصی مثل بانک کشاورزی، صنعت و معدن، کارآفرینی و غیره در این طرح از پرداخت تسهیلات به بخش مسکن مستثنی شده اند، تاکید کرد: باوجود تصویب طرح جامع مسکن و مکلف شدن دولت ها در جهت تولید سالانه یک میلیون واحد مسکن در کشور متاسفانه در شش سال اخیر این اتفاق نیفتاده است.

به گفته وی، بی توجهی به اجرای طرح جامع مسکن سبب شد تا نمایندگان اقدام به تصویب طرح دو فوریتی طرح جهش تولید و تامین مسکن کنند.

وی همچنین با تاکید بر این‌که در کنار تولید مسکن باید تلاش کنیم در درازمدت مسکن از کالای سرمایه ایی به کالای مصرفی تبدیل شود، اظهار کرد: برای این کار از ظرفیت مالیات بر خانه ‌های خالی، مالیات بر معاملات مکرر، مالیات بر عایدی مسکن و مالیات بر زمین ‌های بایر در طرح جهش تولید و تامین مسکن استفاده شده است.

وی افزود: میانگین سن ازدواج برای دختران 24 و پسران 29 سال رسیده و این درحالیست که 2,5 میلیون جوان از سن 32 سال عبور کرده و هنوز ازدواج نکرده اند و شاید مشکل مسکن یکی از عوامل این پدیده باشد.
جدا از این 13 میلیون نفر حاشیه نشینی در کشور داریم.

وی یادآور شد: تسهیلاتی که طرح جهش تولید مسکن برای ساخت مسکن اختصاص پیدا می کند یارانه ندارد، تورم ندارد، خط اعتباری نیست و نقدینگی را بالا نمی برد. ضمن این‌که ساخت انبوه و کنترل قیمت مسکن از اولویت های مهم طرح «جهش تولید و تامین مسکن» است. تولید انبوه مسکن اگر با قانون بازدارنده به نام مالیات بر انواع معاملات زمین و مسکن همراه نباشد موجب رانت و احتکار می شود.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: این طرح باید در کنار دیگر قوانین و پتانسیل ‌های بازدارنده مانند مالیات بر خانه‌ های خالی مانع احتکار مسکن شود.

انتهای پیام/ تسنیم

 
خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک