سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰/۲۷/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۳۴:۳۹ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۳۰ - اذان مغرب:۱۷:۰۷:۰۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۳۱۲۶۷
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۰۵ - ساعت ۱۲:۱۲

پیگیر موضوع شهدای منا هستیم

رئیس سازمان حج و زیارت، گفت: همچنان موضوع شهدای منا را در مذاکرات و تفاهمنامه های حج با کشور میزبان پیگیری می‌کنیم.
پیگیر موضوع شهدای منا هستیم,

علی رضا رشیدیان، در کنگره لاله‌های سفید به مناسبت بزرگداشت شهدای منا و مسجدالحرام برگزار گردیده بود با گرامیداشت یاد و خاطره این شهدا و شهدای هشت سال دفاع مقدس گفت: با توجه به قطع روابط با عربستان، سازمان حج و زیارت موضوع شهدای منا را در دستور کار خود قرار داده و این موضوع همواره جزو ثابت مذاکرات محسوب می‌شود.

وی ابراز امیدواری کرد: تشکیل کمیته حقیقت یاب با مشارکت همه کشورهایی که حجاج شأن شهید شده‌اند مورد انتظار است.

وی با بیان اینکه علل این حادثه هنوز در هاله‌ای از ابهام است، افزود: پاسخ به چرایی این حادثه خواست همه کشورهای اسلامی و کشور ما می‌باشد و بعد از حادثه در تمامی مذاکرات و تفاهم نامه‌های حج جمهوری اسلامی ایران با طرف عربستانی همواره یک بند ثابت در خصوص چرایی وقوع حادثه و پیگیری‌های حقوقی آن وجود داشته و دارد و ما این مهم را تا حصول نتیجه پیگیر خواهیم شد.

رشیدیان با بیان اینکه پیگیری‌های حقوقی نیز از سوی سازمان بعد از وقوع حادثه آغاز شده است، افزود: در کنار پیگیری‌های سیاسی، مذاکرات، تفاهمنامه های حج، موضوع از طریق حقوقی همان ابتدا با جذب یک وکیل بین المللی و اخذ وکالتنامه از خانواده‌های شهدا پیگیری شد، اما با توجه به قطع روابط و نبود دفتر کنسولی عربستان در ایران و عدم پذیرش وکالتنامه وکیل یاد شده در دادگاه‌های عربستان، امکان پیگیری در مراجع قضائی آنها میسر نشد اما موضوع همچنان با جدیت دنبال می‌شود.

رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر عدم فراموشی فاجعه منا اشاره کرد و افزود: ما مسئول هستیم تا اجازه ندهیم یاد و خاطره شهدای منا و مسجدالحرام به فراموشی سپرده شود و اینکه دوم مهر ماه در تقویم کشور عزیزمان برای بزرگداشت شهدای منا ثبت گردیده نشان از اهمیت موضوع دارد.

رشیدیان همچنین ابراز امیدواری کرد در سراسر ایران اسلامی برای مهاجران الی الله نشان و نمادی ویژه ساخته شود تا یاد و نام آنها هماره مانا باشد.

رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه با اشاره به پیگیری‌های صورت گرفته در خصوص شهدا و جانبازان مسجدالحرام گفت: پیگیری‌ها منتج به صدور چک‌های دیه و غرامت به خانواده‌های شهدا و جانبازان گردید اما با توجه تحریم‌های ظالمانه و غیر قانونی و قطع روابط دیپلماتیک با عربستان مشکلاتی در مسیر وصول چک‌ها به وجود آمده و با عنایت به اینکه سفارت سوئیس به عنوان حافظ منافع عربستان وکالتنامه های مربوط به خانواده معزز شهدا و جانبازان را تأیید نمود ولی در عربستان تاییدیه سفارت سوئیس در ریاض را مطالبه نموده که در کمال تعجب سفارت سوئیس در ریاض نیز آن را منوط به تأیید وزارت خارجه سوئیس دانستند که تاکنون منجر به نتیجه نشده است.

وی در ادامه با اشاره به حضور چندی قبل وزیر خارجه سوئیس در ایران و پیگیری موضوع از سوی وزیر امور خارجه کشورمان, ابراز امیدواری کرد که هر چه زودتر رفع مشکل صورت گیرد.

رشیدیان تاکید کرد: خانواده‌های شهدا مکه، منا، فکه، بازی دراز، حاج عمران و … همه خانواده شهدای انقلاب اسلامی هستند و امیدواریم وظایف خود را در قبال آنها به انجام رسانیم.

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک