شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲/۵/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۳۱۸۲۸
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۷ - ساعت ۱۹:۱۲

راهکار تأمین تبلت و گوشی برای ۳/۵ میلیون دانش‌آموز چیست؟!

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه تلبت و گوشی برای آموزش مجازی دانش‌آموزان باید فراهم شود، به بررسی راهکارهای تأمین تبلت و گوشی برای ۳.۵ میلیون دانش‌آموز کشورمان پرداخت.
راهکار تأمین تبلت و گوشی برای ۳.۵ میلیون دانش‌آموز چیست؟!,
آموزش مجازی فرصتی برای برابری آموزشی است اما هم‌اکنون به دلیل نبود زیرساخت‌ و عدم دسترسی 3.5 میلیون دانش‌آموز به شبکه شاد بستری برای "تبعیض آموزشی" شده است.

طبق گفته‌های حسن الحسینی؛ مسئول شبکه شاد، سهم محرومیت از فضای مجازی بحث مهمی است و 3.5 میلیون دانش‌آموز دسترسی به ابزار و اینترنت برای  بهره‌مندی از شبکه شاد ندارند بر این اساس 21 درصد کل دانش‌آموزان از شاد محروم هستند که از این تعداد 300 هزار نفر با گوشی‌های قرضی در شبکه شاد حضور دارند.

در نظرسنجی که توسط مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری  درباره دسترسی دانش آموزان به کامپیوتر و تلفن همراه انجام شده، این نتیجه به دست آمده است که 4 درصد دانش آموزان به تلفن همراه هوشمند و کامپیوتر دسترسی ندارند، 26 درصد دسترسی به سختی و 70 درصد دسترسی‌شان به راحتی است.

دانش‌آموزان , کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ایران , آموزش مجازی ,

در همین رابطه مهدی اسماعیلی؛ عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درباره اینکه آیا مجلس به دنبال طرحی برای تأمین فوی ابزار مورد نیاز به منظور آموزش مجازی دانش‌آموزان در مناطق حاشیه‌ای شهرها نیست؟ اظهار کرد: نمی‌دانیم کرونا چه زمانی مهار می‌شود، این وضعیت برای نظام آموزشی کشور مشکلاتی ایجاد کرده است اما باید توجه داشت فرایند تعلیم و تربیت را نمی‌توان متوقف کرد بنابراین در دوره فعلی نیاز است شکل آموزش را تغییر دهیم تا چرخه یادگیری متوقف نشود.

وی افزود: رویکرد ما باید به سمت استفاده از آموزش مجازی تغییر کند و این سبک از آموزش به الزاماتی نیاز دارد از جمله تجهیزاتی همچون تبلت و گوشی همراه هوشمند.

عضو کمیسیون آموزش مجلس گفت: مشکل فقط  نداشتن ابزار نیست، در مناطق روستایی باید وضعیت اینترنت هم اصلاح شود و تأمین این موارد کار آموزش و پرورش نیست هم‌اکنون 3.5 میلیون نفر از دانش‌آموزان به گوشی یا تبلت دسترسی ندارند؛ نبود امکانات و زیر ساخت‌ها و فقر خانواده‌ها از چالش‌های پیش روی آموزش مجازی است.

اسماعیلی ادامه داد: به مدیریت آموزش و پرورش هم انتقادی دارم، آنها در ماجرای کرونا چند ماه فرصت داشتند تا اهمیت آموزش مجازی و ضرورت تأمین تجهیزات را به جامعه منعکس کند و بگویند در صورت نبود امکانات نظام آموزشی دچار مشکل می‌شود  اما حرکت موثری انجام نشد البته رئیس کمیسیون آموزش مجلس مکاتباتی با رئیس جمهور برای تأمین تبلت داشت ولی هنوز هم مشکل داریم.

وی عنوان کرد:‌ بازدیدهای میدانی ما هم نشان می‌دهد که تأمین ابزار برای دانش‌آموزان جامانده از آموزش مجازی هنوز محقق نشده است این را در کمیسیون آموزش مطرح می‌کنیم و سازوکار تأمین این تجهیزات و اختصاص بودجه برای آن در دستور کار خواهد بود البته تأمین بار مالی آن در کوتاه مدت محدودیت‌هایی دارد بنابراین به ناچار از ظرفیت‌هایی استفاده می‌کنیم که بتوان آن را جبران کرد.

به گزارش تسنیم؛ مرکز پژوهش‌های مجلس با اعلام راهکارهای تأمین تبلت برای 3.5 میلیون دانش‌آموز پیشنهاد داده است:

در قالب الحاق یک بند به تبصره  9 قانون بودجه سال 1399  کل کشور، سازمان برنامه و بودجه مکلف شود با تغییر و جابه‌جایی اعتبارات ردیف‌های (1803002000 )  برنامه خدمات رفاهی، فرهنگی و ورزشی به دانشجویان (1803048000) برنامه خدمات رفاهی، فرهنگی و ورزشی به دانشجویان پزشکی و پیراپزشکی تا سقف 4000000 میلیون ریال و 50 درصد منابع هزینه‌ای ردیف‌های 27-530000 (مالیات بر ارزش افزوده سهم ورزش) و 50 درصد منابع ردیف 55-530000 موضوع ماده  78 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت 2 و 40 درصد اعتبارات هزینه‌ای ردیف 56-730000 دستگاه‌های مذکور در جدول 7-1 و 80 درصد منابع ردیف  28 تغذیه و امور رفاهی دانشجویان جدول بند «الف» تبصره  14 قانون بودجه سال 1399 کل کشور، اعتبارات مذکور را جهت تأمین رایانک (تبلت) دانش‌آموزی برای دانش آموزان نیازمند تا سقف سه میلیون 500 هزار دستگاه با اولویت دانش‌آموزان عشایری، روستایی و تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی در قالب برنامه مستقل منعکس شده تا به‌صورت یارانه تسهیلات یا کمک بلاعوض به این موضوع اختصاص یابد.

انتهای پیام/تسنیم 

 
خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک