پنج شنبه ۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱/۲۶/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۳۱۸۵۹
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۸ - ساعت ۱۴:۱۶

گمرک ایران اسناد ترانزیت ۱۹ کانیتنر داروی مورد مناقشه را منتشر کند

دیده بان شفافیت و عدالت خواستار انتشار رسمی اسناد ترانزیت محموله ۱۹ کانتینر داروی مورد مناقشه در کشور عراق از سوی گمرک ایران، شد.
گمرک ایران اسناد ترانزیت ۱۹ کانیتنر داروی مورد مناقشه را منتشر کند,
محسن جلواتی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم با اشاره به اقدامات مطرح شده در خصوص ادعای طرف عراقی در خصوص قاچاق دارو از ایران به این کشور گفت: در حال حاضر شاهد اظهار نظرهای بعضاً متناقض از سوی گمرک، سازمان غذا و دارو و برخی مسئولان وزارت بهداشت هستیم.

وی افزود، در همان روز اول اعلام موضوع از طرف عراقی یکی از مشاوران وزارت بهداشت اعلام کرد، احتمال تهیه داروهای مذکور از  داروخانه‌ها و صادرات به صورت قاچاق وجود دارد.

گمرک‌در وهله اول عدم صادرات دارو به کشورهای مختلف را تکذیب کرد و در مرحله دوم به صورت هماهنگ سازمان غذا و دارو و گمرک ایران اعلام کردند که محموله های مذکور به صورت ترانزیت از مرزهای غربی کشور خارج شده است.در اینجا شاهد تناقض در اظهار نظر هستیم بنابراین اگر مشخص شود قاچاق صورت گرفته، بایستی هر چه سریع‌تر اصلاحات لازم در خصوص سامانه‌هایی مثل تیتک(TTAC )صورت گیرد‌.

قائم مقام دیده بان شفافیت و عدالت گفت: با توجه به حواشی ایجاد شده در خصوص موضوع قاچاق دارو و تاکید گمرک بر ترانزیت19 کانتینر بایستی برای شفاف شدن حداکثری اسناد مربوط به ترانزیت محموله مذکور منتشر شود.

این کارشناس  اقتصاد سیاسی گفت:با توجه به حاشیه سازی های صورت گرفته لازم است گمرک ایران هر چه سریعتر با توجه به ظرفیت و هزینه‌های صورت گرفته برای سامانه جامع گمرکی اسناد لازم در خصوص محموله ای که ظاهرا از یکی از مرزهای کشور تحت رویه ترانزیت وارد شده و از مرز غربی خارج شده است را منتشر کند. تاکنون هزینه های قابل توجهی برای راه اندازی و تکمیل سامانه جامع گمرکی صورت گرفته است و انتظار می رود با توجه به صراحت اطلاعیه های وزارت بهداشت در خصوص مرزهای ورودی و خروجی محموله ترانزیتی، جزئیات و اسناد این موضوع برای باطل کردن ادعای طرف عراقی منتشر شود.

وی با اشاره به ابهامات مربوط به سامانه تیتک گفت : این سامانه بایستی کارایی همه جانبه داشته باشد و نه اینکه یک شرکت بتواند بیش از نیاز کشور اقدام به واردات مواد اولیه دارو کند. در همین راستا سامانه گمرک ایران نیز باید به میزان و حدی از هوشمندی برسد که اشکالات این‌چنینی مانند افزایش یا کاهش‌بی‌قاعده‌ی واردات یک کالای به خصوص را به دستگاهها ذیربط و بالادستی مانند وزارت بهداشت اطلاع دهد.

گفتنی‌است،سازمان‌غذاودارو دراطلاعیه‌ای اعلام کرد: داروهای قاچاق مکشوفه در کشور عراق، که در بعضی رسانه‌های خارجی مورد توجه قرار گرفته است، متعلق به یکی دیگر از کشورهای همسایه بوده و صرفا از طریق یکی از مرزهای غربی‌ترانزیت شده بود.

انتهای پیام/

 
خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک