شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱/۲۲/۲۰۲۱ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس کرونا | کد خبر: ۲۸۳۲۵۵۲
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۸/۲۴ - ساعت ۱۱:۴۵

محدودیت‌های کلی از «اول آذر» در سراسر کشور اجرایی می‌شود

رئیس جمهور از اجرایی شدن محدودیت‌های کلی از اول آذر در سراسر کشور خبر داد و گفت: اساس این طرح تا پایان کرونا ادامه دارد و مقررات با توجه به شرایط هر شهر اعلام می‌شود.
محدودیت‌های کلی از «اول آذر» در سراسر کشور اجرایی می‌شود,

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز (شنبه) در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به وضعیت ناشی از شیوع ویروس کرونا در دنیا، اظهار داشت: بسیاری از دولت‌ها ناچار شدند محدودیت‌ها را از نو افزایش دهند به همین دلیل ما هم در هفته های اخیر یک بار در ۴۳ شهرستان و بار دیگر در ۴۶ شهرستان یعنی حدود ۹۰ شهرستان، محدودیت های زیادی ایجاد کردیم و از هفته پیش در مراکز استان‌ها هم مجدد محدودیت دیگری ایجاد کردیم که هدف از همه این محدودیت ها این است که مردم ما کاملا لمس کنند شرایط، یک شرایط فوق العاده است و از شرایط عادی عبور کرده‌ایم. همه باید کمک و یاری کنند تا بتوانیم از این مسأله با کمترین ضرر عبور کنیم.

روحانی عنوان کرد: آنچه برای ما مهم است در محله اول آموزش است‌. ما باید سواد سلامت مردم را افزایش دهیم. مردم باید به خوبی بدانند علائم این بیماری چه هست. هنوز هم در جامعه ما افرادی هستند که می گویند هیچ علامتی ندارند. می گویی هیچ علامتی ندارید؟ می گویند چرا کمی درد عضلانی دارم. باز هم می پرسی می گوید چند روزی است حس بویایی و چشایی‌ام کار نمی‌کند. معلوم است به اندازه کافی آموزش به مردم داده نشده است و مردم فکر می کنند باید تب شدید داشته باشند یا دائم سرفه کنند تا احساس کنند این بیماری سراغشان آمده است. بنابراین در برخی از علایم و شرایط آموزش کم داده شده است و ما باید سطح آموزش را بالا ببریم و ارتقا دهیم.

وی افزود: مردم باید به ستاد ملی کرونا و قرارگاه اعتماد صد در صد داشته باشند. هرچه این اعتماد کم شود به ضرر کشور است. البته کاری به حرف اینهایی که گاهی با داخل و ضد ایرانی‌ها در خارج، مصاحبه و انتقادهای نپخته ای را مطرح می‌کنند، ندارم اما هر چیزی که اعتماد مردم به ستاد ملی کرونا، قرارگاه مرکزی ستاد و وزارت بهداشت و درمان را کاهش دهد، به ضرر ما است. به محض کاهش اعتماد، دقت مردم برای اجرای مصوبات کم می‌شود. این اصل داستان است که باید مورد توجه قرار گیرد که پروتکل‌ها به خوبی اجرایی و عملیاتی شود.

رئیس‌جمهور بیان کرد: دولت و آنهایی که به دولت یاری می‌رسانند مانند نیروهای مسلح، نهادهای عمومی غیر دولتی، باید به الزامات پروتکل‌های بهداشتی توجه کنند. وقتی پروتکلی اعلام می‌شود الزاماتی دارد، وقتی می گوییم ماسک بزنید الزاماتی وجود دارد یعنی باید ماسک فراوان در اختیار مردم باشد با قیمت کم، در غیر این صورت فایده ای ندارد. البته الان برای ماسک مشکل نیست، مشکل حل شده است. لوازم بهداشتی باید در اختیار مردم باشد و هست و مشکلی وجود ندارد. دولت الکترونیک باید لحظه به لحظه توسعه پیدا کند. مثل اینکه دکتر نمکی تاکید می‌کند که دیگر روز برای ما مهم نیست و ساعت برای ما مهم است، در دولت الکترونیک هم همین است.

روحانی خاطرنشان کرد: ما هر چیزی که می‌توانیم باید در فضای دیجیتال و فضای مجازی ببریم که مردم نیازمند تردد و مراجعه به ادارات نباشند. در هر چیزی که جزء لوازم این کار است باید کنار هم باشیم. نیروهای مسلح با تجهیزات، امکانات و بیمارستان هایشان می تواند خستگی ایجاد شده برای نیروهای ما و کادر درمان را کاهش دهند. همچنین بیمارستان ها و تاسیساتی که برای نیروهای مسلح نیست اما برای دولت است و به وزارت بهداشت مربوط نیست همه باید پای کار بیایند و این کار را انجام دهند.

وی تصریح کرد: مسأله دیگر ضمانت اجرا است. ما اگر مصوباتی را بگذرانیم و ابلاغ کنیم و این مصوبات اجرا نشود، عده ای و اقلیتی که انجام نمی‌دهند باید با آنها برخورد شود. اگر برخورد نشود کل کار لنگ می شود و ما به هدف نمی رسیم. خواهش من این است به ضمانت اجرا توجه کنیم البته بیشترین مسئولیت آن با قرارگاه است که ان شاءالله دنبال می کند. مسأله دیگر که مسأله اساسی ماست اینکه اساس داستان این است تجمع و تردد به حداقل ممکن برسد. اگر این دو مراعات شود بسیاری از مسائل ما حل می‌شود.

 

رئیس‌جمهور اضافه کرد: در بسیاری از شهرها پس از تجمع غیرضروری و غیرقانونی مشکلاتی پیدا کردیم. حالا یک تیم فوتبالی برنده شده است، باید شب دو ساعت در خیابان خوشحالی کنیم؟ در این داستان هر حادثه ای که رخ می دهد بعد از دو هفته، مراجعه به بیمارستان زیاد شد و بعد از سه هفته و چهار هفته مراجعه به آرامستان شدت گرفت.

روحانی اظهار کرد: وقتی در یک شهری مثل مشهد بدون مجوز، اجتماعی با رنگ و بوی مذهبی ایجاد می شود معلوم است مشهد و استان رضوی در سه چهار روز هفته گذشته از تهران هم وضع بدتری در آمار خواهد داشت. وقتی اجتماع بی دلیل درست می شود و اقداماتی در جاهای مذهبی و دینی انجام می شود دنباله اش این است که دچار مشکل می شویم. خواهش من این است که کاهش اصل تجمع و اصل تردد غیر ضرور که باید کنار گذاشته شود، مورد توجه قرار گیرد.

رئیس‌جمهور با تاکید براینکه مسأله بیماریابی بسیار اهمیت دارد، گفت: در جامعه ما آنهایی که به این ویروس مبتلا می شوند حدود ۸۰ درصد علامت مشخصی ندارند، یا اصلا علایم ندارند یا علامتشان بسیار کم است. آنهایی که علامت آشکار دارند ۲۰ درصد جمعیت است. این بدتر است و چون علامت ندارند فکر می کنند سالم است و در اجتماع حضور می یابند و دیگران را مبتلا می کنند. راه این است که تست تشخیصی را باید مرتب بالا ببریم. وزارت بهداشت خودش را برای این کار آماده کرده و دولت هم کاملا آماده است که در این مسأله یاری برساند.

روحانی ادامه داد: ان شاءالله شرکت های دانش بنیان هم در این زمینه تلاش خواهند کرد که کیت های تشخیصی که می تواند سریع ما را به جواب برساند را بتوانیم در اختیار عزیزان قرار دهیم. در زمینه جداسازی فرد مبتلا از جامعه باید تلاش شود. برای جداسازی یا قرنطینه یا ایزوله کردن فرد باید در جایی قرنطینه شود و اگر این کار را نکرد برخورد شود. پس ردیابی بیماران که وزارت ارتباطات باید در این زمینه کمک کند، برای ما بسیار مهم است.

وی خاطرنشان کرد: وقتی همه این مسائل را انجام دادیم و همچنان مشکل داریم ناچار به محدودیت های شدید هستیم و راهی برای ما باقی نمی ماند. اگر همان راه های قبلی اجرا شود نیاز به این همه محدودیت نیست. الان در شرایطی هستیم که متاسفانه ناچاریم محدودیت ها را بیشتر کنیم. امروز تصمیمات کلی گرفتیم که در ظرف این هفته جزئیاتش نهایی می شود.

رئیس‌جمهور ادامه داد: از شنبه هفته آینده یعنی اول آذر این طرح اجرایی و عملیاتی می شود که مربوط به یک استان نیست و برای سراسر کشور است. هفتگی اعلام می شود، با توجه به شرایط شهرهای مختلف کشور و بنابر ویژگی هایش مقرراتی اجرا خواهد شد. کلیات این مقررات در این جلسه بحث و تصویب شد.

 

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک