پنج شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۳/۴/۲۰۲۱ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس گزارش | کد خبر: ۲۸۳۳۹۸۶
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۰/۳۰ - ساعت ۵:۵۹
گزارش از وضعیت ایجاد و راه اندازی نیروگاه های خورشیدی؛

برق انرژی پاک چشمان پدافند غیرعامل را روشن نکرد/معطل ماندن سرمایه گذاری های خورشیدی زیرسایه تورم

در حالی که انتظار می رفت در دهه اخیر سیاست های تشویقی کشور بر ایجاد و راه اندازی نیروگاه های خورشیدی به منظور تامین برق پایدار و درآمدزایی، نظر مردم، صنایع و بسیاری از سرمایه گذاران را جلب کند اما هنوز شاهد هستیم که بهره گیری و توسعه این تکنولوژی در کشور آنطور که پیش بینی می شد، محقق نشده است.
برق انرژی پاک چشمان پدافند غیرعامل را روشن نکرد/معطل ماندن سرمایه گذاری های خورشیدی زیرسایه تورم,

به گزارش عصر اترک، شاید هیچ اتفاق دیگری به اندازه قطعی برق در دی ماه جاری و  خاموشی هایی که به کشور حاکم شد و صدای مردم و واحدهای تولیدی را در آورد، اهمیت وجود نیروگاه خورشیدی را برای کشور ملموس نمی کرد.

طی دو یا سه سال اخیر، کشور اتفاق خاموشی های برق در فصل تابستان به علت افزایش مصرف برق به ویژه در زمینه استفاده از سیستم های سرمایشی را تجربه کرده بود، اما تصور نمی شد که امسال برای نخستین بار خاموشی برق زمستانه را آن هم به علت افت فشار گاز تجربه کند.

با توجه به اینکه سرمای هوا میزان مصرف گاز در بخش خانگی کشور را افزایش داد، موجب شد تا سوخت گاز نیروگاه های تولید برق کشور قطع شوند و استفاده از سوخت های جایگزین مازوت و گازوئیل که خاصیت الودگی هوا را دارند، جایگزین شوند و به دنبال آن آلودگی هوا را رقم بزنند.

در عین حال، وضعیت پیش آمده، خاموشی های برق در زمستان امسال را به دنبال داشت که نارضایتی ها و بروز خسارت هایی را برای مردم و تولیدکنندگان را بوجود آورد.

 به دنبال بروز این اتفاق که عده ای به دنبال ریشه یابی این ماجرا بودند، سر نخ مسئله را به علل مختلف از جمله فعالیت غیرمجاز مزارع رمز ارزها که برق مصرفی آنها بالا است، گره می زدند، اما از نکته کلیدی موضوع که همان ایجاد و راه اندازی نیروگاه های خورشیدی و توسعه آن در کشور است که به تامین برق پایدار کشور کمک می کند باز هم غفلت کردند.

با این وجود،سرانجام کم کم رسانه های کشور بجای پیدا کردن مقصران خاموشی های برق، به سوی اهمیت ایجاد و راه اندازی نیروگاه های خورشیدی کوچک و بزرگ مقیاس معطوف شدند تا از محل وجود این تکنولوژی، برقی تولید و به شبکه سراسری تزریق شود که آلودگی های زیست محیطی را به همراه نداشته باشد.

هرچند که سال ها است دنیا به سوی بهره مندی و استفاده از این تکنولوژی بدون خطر، فاقد آلودگی و بدون سر و صدا هدایت شده است تا بخشی از برق مصرفی خود را از این دست آورد نوین تامین کند و تامین برقی پایدار را داشته باشد، با این وجود، وقتی به کشور خود می نگریم، مشاهده می کنیم که هنوز بار عمده ای از تولید برق کشور هنوز به شیوه سنتی و با تکیه بر استفاده از سوخت های فسیلی انجام می شود.

این در حالی است که ایران در اقلیم خشک و نیمه خشک قرار دارد و به طور میانگین 300 روز آفتابی دارد و در مقابل باید توجه داشت که ایجاد و راه اندازی نیروگاه های خورشیدی نیز به وجود تابش نور خورشید و روزهای آفتابی نیاز دارد و به تامین آب نیازی نیست.

افزون بر این، برقی که در نیروگاه ها با استفاده از سوخت های فسیلی تولید می شود در چرخه تولید تا مصرف خود با هدر رفت مواجه است اما برق تولید شده از نیروگاه خورشیدی به طور مستقیم به شبکه سراسری برق انتقال داده می شود و بدون هدر رفت به مصرف می رسد.

حال جای این سوال پیش می آید که هر چند در یک دهه اخیر نیز کشور بر اهمیت استفاده از این تکنولوژی پی برده است و از برنامه پنجم توسعه، تولید برق از محل این تکنولوژی را برای هر سال را تعیین تکلیف کرده همچنین در حمایت از آن دستورالعمل خرید تضمینی برق از سرمایه گذاران نیروگاه های خورشیدی در کشور را در دستور کار قرار داده و البته بهره گیری از این تکنولوژی را به فرصتی برای درآمدزایی برای سرمایه گذاران به ویژه مددجویان مد نظر قرار داده، با این وجود، چرا هنوز استقبال از این تصمیم آنطور که انتظار می رفت، محقق نشد؟

نکته قابل تامل تر آنکه بهره گیری و استفاده از این تکنولوژی برای تامین برق پایدار در کشور به عنوان اولویتی از اولویت های پدافند غیر عامل در کشور نیز تعریف شده است که در همین راستا، هیات وزیران در مصوبه ای دستگاه های اجرایی کشور را ملزم به ایجاد و راه اندازی نیروگاه های خورشیدی در محل ساختمان های خود کرده است تا سالانه 10 درصد از برق مصرفی خود را توسط پنل های خورشیدی تامین کنند در غیر این صورت مشمول دستورالعمل تبیهی تعریف شده، می شوند.

با وجود اینکه شاهد هستیم در کشور سیاست های تشویقی برای ایجاد انگیزه در بهره گیری از این انرژی تجدید پذیر، تعریف شده اند، اما در مقابل می بینیم نه واحدهای تولیدی، نه صنایع و نه دستگاه های اجرایی از این تکنولوژی استقبالی نکرده اند و سرمایه گذاران خارجی متقاضی نیز نتوانستند در این زمینه در کشور سرمایه گذاری را انجام دهند.

در بررسی و علل این ماجرا باید دوباره ریشه مسئله را در دغدغه های اعمال تحریم ها بر کشور، افزایش نرخ دلار، افزایش نرخ تورم در کشور و اثرگذاری آن بر بهای تمام شده تجهیزات نیروگاه های خورشیدی، کم کاری دستگاه های اجرایی، در نظر گرفتن تسهیلات ارزان قیمت و حتی اعطای کمک های بلاعوض به متقاضیان و سرمایه گذاران جستجو کرد که امیدوار هستیم تجربه خاموشی های برق زمستان امسال تلنگری به مسئولان اجرایی بزند که در این زمینه ویژه تر از سال های گذشته به اهمیت این موضوع توجه کنند.

هر چند که البته توسعه استفاده از این تکنولوژی به آگاه سازی ها، الگو سازی ها و فرهنگسازی های بیشتری نیاز دارد.

در همین باره، قزی، رییس اداره صنایع فلزی سازمان صمت خراسان شمالی اظهار کرد: با توجه به اتفاق خاموشی های برق که در چند سال گذشته در کشور همچنین استان خراسان شمالی رخ داده است، تا به کنون هیچ یک از صنایع بزرگ در استان تقاضای استفاده از نیروگاه خورشیدی در مجموعه صنعتی خود را نداشته اند.

قزی همچنین افزود: البته تا به کنون با مدیریت این مجتمع های صنعتی در استان مکاتبه ای نداشته ایم تا آنان تمایلی بر استفاده از این تکنولوژی را داشته باشند.

 

ایجاد نیروگاه خورشیدی در واحدهای صنعتی به ارائه بسته های تشویقی نیازمند است

مهدی جمشیدی، معاون برنامه ریزی شرکت شهرک ها و نواحی صنعتی خراسان شمالی نیز در این باره بیان کرد: با توجه به اینکه تا به کنون تجهیز واحدهای تولیدی به نیروگاه خورشیدی اجباری نبوده است، در همین راستا، هیچ مکاتبه ای از سوی شرکت توزیع برق استان با شرکت شهرک های صنعتی استان انجام نشده است که در این زمینه واحدهای تولیدی مستقر در نواحی و شهرک های صنعتی استان را به استفاده از این تکنولوژی تشویق و هدایت کنیم.

با این وجود، جمشیدی تصریح کرد: تا به کنون دو سرمایه گذار در دو قطعه زمین مستقر در شهرک های صنعتی استان نسبت به ایجاد و راه اندازی دو نیروگاه خورشیدی برای تولید برق خورشیدی اقدام کرده اند که این دو نیروگاه به بهره برداری رسیده اند.

وی تصریح کرد: افزون بر این، چند تقاضای دیگر برای راه اندازی نیروگاه خورشیدی در محل ساختمان واحدهای تولیدی مستقر در شهرک های صنعتی استان نیز ارائه شده اند تا برق این واحدها از محل این نیروگاه ها تامین شوند که هنوز این سرمایه گذاری به سرانجام نرسیده است.

در عین حال، وی یادآور شد: شرکت شهرک های صنعتی استان با توصیه شرکت توزیع برق استان نسبت به راه اندازی نیروگاه خورشیدی بر سقف ساختمانی متعلق به این شرکت واقع در شهرک صنعتی بیدک اقدام کرده است.

معاون برنامه ریزی شرکت شهرک ها و نواحی صنعتی استان در پاسخ به این سوال که تامین برق اضطراری واحدهای تولیدی مستقر در شهرک های صنعتی استان در هنگام خاموشی های برق چگونه انجام می شود؟ گفت: در شهرک های صنعتی استان نیروگاه های گازی ایجاد شده اند که برق تولید می کنند تا در هنگام خاموشی برق از این طریق تامین برق داشته باشند.

جمشیدی همچنین با اشاره به افزایش قیمت خرید تجهیزات نیروگاه خورشیدی و راه اندازی آن، عنوان کرد: برای ایجاد انگیزه در واحدهای تولیدی به منظور تجهیز به نیروگاه خورشیدی باید بسته تشویقی و اعطای تسهیلات ارزان قیمت برای متقاضیان تعریف و ارائه شوند.

 

 

هیچ، سهم واحدهای تولیدی کشاورزی استان در استفاده از برق نیروگاه خورشیدی

محمدعلی شریکیان، مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی نیز با اشاره به وجود 60 هکتار فضای گلخانه ای در استان اظهار کرد: این گلخانه ها به شبکه برق سراسری متصل همچنین به ژنراتورهای برق و سوخت های گاز و گازوئیل نیز تجهیز هستند.

شریکیان گفت: درصورتیکه برق قطع شود، این واحدهای تولیدی باید از ژنراتورهای برق استفاده کنند تا سیستم های سرمایشی و گرمایشی این واحدها خاموش نشوند و به محصولات آنان خسارت وارد نشود.

با این وجود وی بر اهمیت تجهیز واحدهای گلخانه ای استان به نیروگاه خورشیدی تاکید کرد و گفت: درصورتیکه شرایط حمایتی و مالی برای تجهیز این واحدهای تولیدی به تکنولوژی فراهم شود، خراسان شمالی آماده است به صورت پایلوت در این زمینه اقدام کند.

محمدعلی مصباحی، مدیر امور شیلات سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی نیز با اشاره به اینکه تامین برق مهمترین زیرساخت مورد نیاز مزارع آبزی پروری است، بیان کرد: درصورتیکه برق قطع شود و قطعی آن طولانی باشد ماهیان سردآبی از بین می روند.

مصباحی گفت: با توجه به اینکه مزارع آبزیان به سیستم ژنراتور برق نیز مجهز هستند، با این وجود، استفاده و بهره برداری از تکنولوژی برق خورشیدی در مزارع آبزیان بسیار مهم است.

وی با بیان اینکه هنوز با صاحبان این مزارع در مورد بهره مندی از این تکنولوژی گفت و گو نکرده ایم، افزود: با این وجود، هدایت واحدهای آبزی پروری به این تکنولوژی به حمایت های تسهیلاتی ارزان قیمت نیاز دارد که باید تصمیم گیران به این موضوع توجه داشته باشند.

علیرضا صادق، مدیر طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی نیز عنوان کرد: واحدهای مرغداری شامل معافیت در تعرفه برق هستند و این امر موجب شده است که هزینه برق در صنعت مرغداری هزینه ای سنگینی نداشته باشد.

صادق در ادامه با اشاره به اینکه تمامی مرغداری ها باید به سیستم ژنراتور برق نیز تجهیز باشند تا در صورت خاموشی برق از آن استفاده کنند، با این وجود، تصریح کرد: تجهیز مرغداری ها به تکنولوژی برق خورشیدی بسیار مهم است تا نگرانی های صنعت مرغداری در زمینه تامین برق پایدار در دوره جوجه ریزی از بین برود.

وی گفت: الگوسازی، ترویج و اعطای تسهیلاتی ارزان قیمت از عواملی هستند که می توانند صنعت مرغداری را در استفاده از این تکنولوژی تشویق کنند.

سید عباس آقامیری، مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی نیز در همین باره بیان کرد: واحدهای صنعت غذایی بخش کشاورزی نیز از جمله واحدهای تولیدی هستند که برای حفظ خط تولید خود به تامین برق پایدار نیازمند هستند.

آقامیری گفت: در خراسان شمالی این واحدها علاوه بر اتصال به شبکه برق سراسری همچنین دارای ژنراتورهای اضطراری نیز هستند که هیچ گاه در زمینه تامین برق دچار مشکل نشوند.

وی عنوان کرد: با توجه به وقوع خاموشی های برق طی چند سال اخیر در سطح کشور و استان با صاحبان این صنایع نسبت به استفاده از نیروگاه خورشیدی برق در محل واحد خود مکاتبه شده است، با این وجود، هیچ یک از آنها از این پیشنهاد استقبال نکردند.

 

 اعطای تسهیلات 18 درصد به عشایر استان برای خرید پنل خورشیدی

محمدرضا قلی پور، مدیرکل امور عشایری خراسان شمالی بیان کرد: در خراسان شمالی بیش از 150 اتراقگاه عشایری وجود دارد که فقط 25 درصد از این اتراقگاه ها به شبکه سراسری برق متصل هستند.

قلی پور گفت: تا به کنون از محل آورده خود عشایر و اعطای کمک مالی دولت برای 350 خانوار عشایری استان پنل های خورشیدی 40 کیلوواتی خریداری شده است.

وی افزود: میان سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان شمالی با اداره کل امور عشایری استان برای تجهیز دیگر خانوارهای عشایری فاقد برق به پنل های خورشیدی سیار نیز توافقی مبنی بر تامین اعتباری به مب